Tajmyr (poloostrov)

Tajmyr

StátRuskoRusko Rusko
Ruské carstvíRuské carství Ruské carství
Sovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz
Ruské impériumRuské impérium Ruské impérium
Ruská republikaRuská republika Ruská republika
Sovětské Rusko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Poloostrov Tajmyr, vlevo od středu
Vznášedlo Hivus-10 uprostřed Tajmyru

Tajmyr (rusky Таймыр) je velký poloostrov v severní Asii, nejsevernější výběžek asijského kontinentu. Nachází se mezi Jenisejským zálivem Karského moře a Chatanžským zálivem moře Laptěvů na území Tajmyrského rajónu v Krasnojarském kraji na samém severu Ruska. V minulosti se zde mluvilo ruským pidžinem, který se nazývá tajmyrský ruský pidžin.

Geografie

Je přibližně 1000 km dlouhý (v rovnoběžkovém směru) a 500 km široký. Má rozlohu přibližně 400 000 km². Jeho nejsevernějším výběžkem je Čeljuskinův mys a jižní hranici tvoří severní výběžky Středosibiřské pahorkatiny. Pobřeží je silně členité. Největší řeky jsou Pjasina, Horní a Dolní Tajmyra a Chatanga.

Geologie

Půdy na poloostrově jsou tundrové, lepkavé a arktické. Podle charakteru povrchu se Tajmyrský poloostrov dělí na tři části:

  • Severosibiřská nížina se nachází mezi severním výběžkem Středosibiřské pahorkatiny a jižním výběžkem pohoří Byrranga. Je tvořena silnou vrstvou písčitohlinitých usazenin. Reliéf je plochý, rovinný s širokými úvaly. V severní části se rozkládá Tajmyrské jezero.
  • Pohoří Byrranga se táhne z jihozápadu na severovýchod od povodí Pjasiny k pobřeží moře Laptěvů. Je tvořeno několika paralelními horskými hřbety. Dosahuje nadmořské výšky 1 146 m. Jsou zde stopy čtvrtohorního zalednění. Ve východní části se nacházejí ledovce o rozloze přibližně 40 km².
  • Pobřežní rovina je protáhnutá podél pobřeží Karského moře. Reliéf má kopcovito-rovinný.

Klima

Klima je drsné, polární. Průměrná roční teplota vzduchu je méně než −10 °C. Krajinu pokrývá permafrost a dlouhodobě zmrzlé horniny. Rostlinstvo je tundrové, jen na jihu se nacházejí řídké lesy.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Literatura

  • HRABAL-KRONDAK, F. R. Cesta na Tajmyr aneb Po Jeniseji k Severnímu ledovému oceánu - krajem šamanů, starověrců, komunistických lágrů a morbidní postsovětské nostalgie. [s.l.]: CAD Press, 2020. Dostupné online. ISBN 978-80-88969-08-2. 

Média použitá na této stránce

Flag of Oryol ship (variant).svg
Autor: Osipov Georgiy Nokka, Licence: CC BY-SA 3.0
Proposed design of the flag of the ship "Eagle"
Tundra in Siberia.jpg
Autor: Dr. Andreas Hugentobler, Licence: CC BY 2.0 de
Tundra bei Dudinka am Jenissej in Sibirien
Laptev Sea map.png
Autor: NormanEinstein, Licence: CC BY-SA 3.0
Location of the Laptev Sea north of Siberia, Russia. The sea is part of the Arctic Ocean, and neighbours the Kara Sea and East Siberian Sea.
СВП Хивус-10 на Таймыре.JPG
Autor: Aerohod, Licence: CC BY-SA 4.0
Экспедиция на Таймыре на 2-х судах воздушной подушке Хивус-10 в апреле 2013 года.