Čínské šachy

Siang-čchi
Xiangqi in Kunming.jpg
Základní informace
Doba vzniku9. století
Počet hráčů2
Délka hryokolo 60 minut
Doporučený věk5
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hráči hrající čínské šachy v Pekingu

Čínské šachy nebo siang-čchi (čínsky 象棋, xiàngqí) je abstraktní desková hra pro dva hráče pocházející z Číny. Hra představuje souboj mezi dvěma armádami s cílem zajmout soupeřova generála.

I když přesný původ nebo vznik hry není doložen, zmínky o ní existují v literatuře již z 9. století. V roce 2008 se čínské šachy zařadily mezi disciplíny na prvních světových hrách duševních sportů.

Pravidla

Hrací deska

Hrací deska je obdélníkového tvaru a obsahuje 9x10 hracích polí. Na rozdíl od šachů jsou hrací kameny umístěny na průsečících čar.

Na obou stranách hrací desky se nacházejí čtverce o velikosti 3x3 průsečíky obsahující diagonální čáry. Tyto plochy se nazývají palác nebo pevnost. Plocha uprostřed hrací desky, která rozděluje hrací plochu na dvě poloviny se nazývá řeka.

Základní postavení

10Xiangqi-rdca.PNGXiangqi-hdst.PNGXiangqi-edst.PNGXiangqi-adstl.PNGXiangqi-gdst.PNGXiangqi-adstr.PNGXiangqi-edst.PNGXiangqi-hdst.PNGXiangqi-rdcb.PNG
9Xiangqi- sl.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi- cde.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi- sr.PNG
8Xiangqi- sl.PNGXiangqi-cdmd.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi- cda.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi- cdb.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi-cdmd.PNGXiangqi- sr.PNG
7Xiangqi-sdsl.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi-sdmd.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi-sdmd.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi-sdmd.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi-sdsr.PNG
6Xiangqi- ra.PNGXiangqi- rtp.PNGXiangqi- rtp.PNGXiangqi- rtp.PNGXiangqi- rtp.PNGXiangqi- rtp.PNGXiangqi- rtp.PNGXiangqi- rtp.PNGXiangqi- rb.PNG
5Xiangqi- rd.PNGXiangqi- rdn.PNGXiangqi- rdn.PNGXiangqi- rdn.PNGXiangqi- rdn.PNGXiangqi- rdn.PNGXiangqi- rdn.PNGXiangqi- rdn.PNGXiangqi- rc.PNG
4Xiangqi-slsl.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi-slmd.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi-slmd.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi-slmd.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi-slsr.PNG
3Xiangqi- sl.PNGXiangqi-clmd.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi- cdd.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi- cdc.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi-clmd.PNGXiangqi- sr.PNG
2Xiangqi- sl.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi- cde.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi- md.PNGXiangqi- sr.PNG
1Xiangqi-rlcd.PNGXiangqi-hlsd.PNGXiangqi-elsd.PNGXiangqi-alsdl.PNGXiangqi-glsd.PNGXiangqi-alsdr.PNGXiangqi-elsd.PNGXiangqi-hlsd.PNGXiangqi-rlcc.PNG
abcdefghi

Hrací kameny

Hrací kameny v čínském šachu mají tvar plochého disku, na kterém jsou zobrazeny čínské znaky. Jeden hráč má na začátku hry kameny červené barvy (občas i bílé) a druhý hráč má kameny černé barvy (občas i modré nebo zelené). Kameny černého hráče jsou označeny jinými znaky než kameny červeného hráče. Různé znaky na každé straně mají původ v minulosti, kdy se figurky vyráběly z jednoho materiálu stejné barvy a proto se lišily znaky.

Generál

The generals
Generál a strážci

Generálové jsou označeni čínským znakem 將 nebo 将. Podle legendy se figurka generála původně nazývala císař, ale když se čínský císař dozvěděl o hře, nechal popravit dva hráče za vyhození císaře ze hry. Pak se figurka císaře přejmenovala na generála.

Na začátku hry jsou generálové umístění uprostřed krajních čar v paláci. Generál se pohybuje o jedno pole vodorovně nebo svisle, nikdy ne diagonálně a nesmí opustit svůj palác. Stejně jako král v šachu, nesmí ani generál vykonat pohyb na pole ohrožené soupeřovou figurkou.

Strážce

Xiangqi Advisor (Trad).svg

Strážci jsou označeni čínským znakem 士 pro černého hráče a znakem 仕 pro červeného hráče.

Strážce se pohybuje o jedno pole diagonálně a stejně jako generál nesmí opustit palác. Z toho vyplývá, že během hry se strážce může nacházet na pěti polích hrací desky. Na Začátku hry se oba strážci nacházejí vedle generála na obou jeho stranách.

Slon

Xiangqi Elephant (Trad).svg

Sloni se označují čínským znakem 象 pro černého hráče a znakem 相 pro červeného hráče.

Na začátku hry se oba sloni nacházejí vedle strážců. Pohybují se právě o dvě pole diagonálně, ale nesmí přeskočit obsazené hrací pole. Slon nesmí překročit řeku, takže do konce hry musí zůstat na své polovině hrací desky.

Kůň

Xiangqi Horse (Trad).svg
Možné tahy koně. Tahy označené červenou barvou nejsou povoleny.

Koně se označují čínským znakem 馬 pro černého hráče a znakem 傌 pro červeného hráče.

Na začátku hry se oba koně nacházejí na hrací desce vedle slonů. Kůň se pohybuje o jedno pole vodorovně nebo svisle následováno pohybem o jedno pole diagonálně ve stejném směru. Oproti figurce koně v šachu nesmí přeskočit obsazené pole. Z toho vyplývá, že v čínském šachu je možné pohyb koně blokovat jinými figurkami.

Vůz

Xiangqi Chariot (Trad).svg

Vozy jsou označeny čínským znakem 車 pro černého hráče a znakem 俥 pro červeného hráče.

Vůz se pohybuje stejně jako figurka věže v šachu o libovolný počet svisle nebo vodorovně, přičemž nesmí přeskočit pole obsazeno jinou figurkou. Na začátku hry se oba vozy nacházejí v rozích hrací desky.

Kanón

The cannons
Možný tah kanónu.

Kanóny jsou označeny čínským znakem 砲 pro černého hráče a znakem 炮 pro červeného hráče.

Na začátku hry se oba kanóny nacházejí na hrací desce na pozici o dvě pole před koňmi. Kanón se pohybuje stejným způsobem jako vůz, ale při braní soupeřovy figurky musí přeskočit přesně jednu figurku libovolné barvy. Kanón nemůže přeskočit jinou figurku v případě, že v daném tahu nedojde k braní soupeřovy figurky.

Voják

The soldiers

Vojáci jsou označeni čínským znakem 卒 pro černého hráče a znakem 兵 pro červeného hráče.

Každý hráč má na začátku hry k dispozici 5 vojáků, kteří jsou střídavě umístění na bližší čáře u řeky. Pohybují se přesně o jedno pole dopředu, ale po překročení řeky získají možnost pohybu o jedno pole doprava nebo doleva. Vojáci se nikdy nemohou pohybovat dozadu. Po dosažení poslední řady se nepřeměňují na jiné figurky jako je tomu v šachu, mohou pouze provádět tahy do stran.

Historie

Hrací kameny čínského šachu z období dynastie Song (960-1279)

Hra má dlouhou historii a je možné, že byla ovlivněna starší čínskou hrou liubo. Přesný původ čínského šachu není znám, ale nejstarší historické záznamy o hře siang-čchi pocházejí již z prvního století našeho letopočtu. Není však jasné, zda šlo o čínské šachy nebo jinou hru se stejným názvem, protože slovní spojení siang-čchi má několik významů (hra slonů, hra figurek, hra souhvězdí, …).

Obecně se předpokládá, že čínské šachy vznikly úpravou indické hry čaturanga, která se považuje za předchůdce ostatních šachových her.[1] Naproti tomu někteří historici (David H. Li) tvrdí, že čínské šachy je starší než čaturanga a vznikly v Číně. Společné znaky obou her by bylo obtížné připsat pouze náhodě.

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Čínsky šach na slovenské Wikipedii a Xiangqi na anglické Wikipedii.

  1. Murray, H.J.R.. A History of Chess. [s.l.]: Benjamin Press (pôvodne Oxford University Press), 1913. Dostupné online. ISBN 0-936317-01-9. OCLC 13472872 (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Xiangqi-gdst.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
General position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi- cdd.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Vacant position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
XiangqiJiangShi.png
Autor: unknown, Licence: CC-BY-SA-3.0
Xiangqi- rb.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Vacant position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi- cda.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Vacant position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
2005-07-10 chinese chess.JPG
Autor: David Maximillian Waterman, Licence: CC-BY-SA-3.0
Chinese culture – Chinese chess is commonly played outside in yards and parks by the mid- to old-aged (people pictured may be Korean since it was taken in a Beijing housing complex populated largely by Korean people). Taken by David Maximillian Waterman on 2005/07/10 using a Canon 10D/EF 28-135mm 1:3.5-5.6 IS.
Xiangqi Soldier (Trad).svg

Pieces for en:Xiangqi (a Chinese form of chess). The two sides (red and black) have different characters for the same piece. This image shows the traditional characters.

The "soldier" pieces.
Xiangqi-rdca.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Rook position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi-elsd.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Elephant position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi-hdst.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Horse position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi- rd.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Vacant position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi- sl.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Vacant position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi-slmd.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Soldier position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi-edst.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Elephant position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi- ra.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Vacant position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
MovementOfHorsePiece.png
Autor: Původně soubor načetl Mcy jerry na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC-BY-SA-3.0

Diagram illustrating movement of the horse piece in the game xiangqi. Green moves are legal. Red moves are illegal because another piece is obstructing the way of the horse piece.

Created by Jerry Crimson Mann 06:15, 13 July 2005 (UTC).

Based on the original image by en:User:Lowellian at en:Image:MovementOfHorsePiece.gif.
Xiangqi-clmd.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Cannon position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Song Dynasty Chinese chess set.JPG
Autor: Gary Lee Todd, Licence: CC BY-SA 4.0
Chinese chess set pieces (or, in Chinese, xiangqi 象棋 set pieces), from the Song Dynasty (960-1279 AD) period of medieval China.
Xiangqi-rdcb.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Rook position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi-hlsd.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Horse position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi in Kunming.jpg
Autor: Ariel Steiner, Licence: CC BY 2.5
a game of Xiangqi (Chinese Chess) at the foot of the Western Pagoda in Kunming, Yunnan province, China.
Xiangqi- rtp.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Vacant position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi-alsdr.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Advisor position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi- sr.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Vacant position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi Chariot (Trad).svg

Pieces for en:Xiangqi (a Chinese form of chess). The two sides (red and black) have different characters for the same piece. This image shows the traditional characters.

The "chariot" pieces.
Xiangqi Horse (Trad).svg

Pieces for en:Xiangqi (a Chinese form of chess). The two sides (red and black) have different characters for the same piece. This image shows the traditional characters.

The "horse" pieces.
Xiangqi-rlcd.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Rook position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi- cdb.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Vacant position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi General (Trad).svg

Pieces for en:Xiangqi (a Chinese form of chess). The two sides (red and black) have different characters for the same piece. This image shows the traditional characters.

The "general" pieces.
Xiangqi-slsl.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Soldier position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi- cde.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Vacant position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi- md.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Vacant position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
XiangqiCannonJumpToCapture.png
Autor: Původně soubor načetl Mcy jerry na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC-BY-SA-3.0
Self-drawn
Xiangqi-alsdl.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Advisor position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi-sdmd.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Soldier position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi-rlcc.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Rook position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi- rdn.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Vacant position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi-sdsr.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Soldier position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi-sdsl.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Soldier position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi-adstl.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Advisor position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi Elephant (Trad).svg

Pieces for en:Xiangqi (a Chinese form of chess). The two sides (red and black) have different characters for the same piece. This image shows the traditional characters.

The "elephant" pieces.
Xiangqi-slsr.PNG
Autor: Made by Natalinasmpf., Licence: CC-BY-SA-3.0
Soldier position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi- rc.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Vacant position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi-cdmd.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Cannon position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi Cannon (Trad).svg

Pieces for en:Xiangqi (a Chinese form of chess). The two sides (red and black) have different characters for the same piece. This image shows the traditional characters.

The "cannon" pieces.
Xiangqi-glsd.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
General position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi Advisor (Trad).svg

Pieces for en:Xiangqi (a Chinese form of chess). The two sides (red and black) have different characters for the same piece. This image shows the traditional characters.

The "advisor" pieces.
Xiangqi- cdc.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Vacant position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.
Xiangqi-adstr.PNG
Autor: Natalinasmpf, Licence: CC-BY-SA-3.0
Advisor position image for wikipedia:en:Template:Xiangqi-position in a series of 350 images (see category for all the images and naming convention, see template talk page for usage info), for use in the game of Xiangqi.