Časové pásmo

Aktuální mapa časových pásem

Časové pásmo je ta část Země, která používá stejný standardní čas. Původně používali lidé sluneční čas, který má ovšem tu nevýhodu, že se liší od místa k místu. S rozvojem dopravy a komunikace byla tato nevýhoda stále výraznější, takže se postupem času přešlo na pásmový čas, kdy celá oblast Země, zhruba 15° kolem daného poledníku, používá stejný čas, který je určen svým posunem od UTC, koordinovaného světového času (většinou je posun určen celým počtem hodin, jsou však i výjimky).

Základním časovým pásmem je pásmo, ve kterém platí UTC a které se rozkládá kolem nultého poledníku, původně definovaného tak, že prochází Královskou observatoří v Greenwichi v Londýně. Z toho důvodu se pásmovému času odpovídajícímu UTC někdy říká Greenwichský čas (GMT, Greenwich Mean Time).

Ostatní časová pásma jsou popsána tím, o kolik hodin se v nich platný čas liší od UTC. Např. středoevropský čas (SEČ) je označen jako UTC+1, neboť je vzhledem k UTC posunut o hodinu napřed (tzn. ve chvíli, kdy je 12.00 UTC, je ve střední Evropě 13.00). Na západní polokouli je čas oproti UTC posunut zpět (např. v New Yorku platí časové pásmo UTC−5). Na východní polokouli platí čas, který je před UTC (např. v Tokiu je časové pásmo UTC+9).

Ideální časová pásma by se navzájem lišila o celý počet hodin, takže by Zemi rozdělila na přesné pruhy široké 15°. To by však znamenalo, že státy, které leží na hranicí takových teoretických pásem, by musely používat dvě časová pásma, i když by byla jejich rozloha malá. Z praktických důvodů se proto stanovily takové hranice časových pásem, které se přizpůsobují hranicím států či jiných územních celků. Některá časová pásma pak používají čas, který se od UTC neliší o celý počet hodin, ale o půlhodiny, či dokonce čtvrthodiny.

Čas aktuálně platný na daném místě není dán pouze časovým pásmem, do kterého místo patří, ale také tím, zda se v daném místě používá letní nebo zimní čas. Skutečná odchylka místně platného času od UTC se tedy může v průběhu roku měnit.

Pokud se po přičtení časového rozdílu k UTC překročí půlnoc, změní se i datum platné na daném místě (např. pokud je pátek, 18.00 UTC, pak v pásmu UTC+8 je sobota, 02.00). Datum se mění též při překročení tzv. datové čáry, která prochází zhruba po 180. poledníku a která tvoří hranici mezi pásmy UTC+12 a UTC−12. Při překročení této čáry směrem na západ (což ovšem znamená ze západní polokoule na východní) se přechází z pásma UTC−12 do pásma UTC+12, takže platný čas se zvýší o 24 hodin, tzn. čas se nemění, ale datum se posune o jeden den vpřed. Při přechodu směrem na východ opačně.

Úředně stanovený čas

Existuje 23 států, v nichž současně platí více úředních časů; jsou to Austrálie, Brazílie, Dánsko, Ekvádor, Federativní státy Mikronésie, Francie, Chile, Indonésie, Jihoafrická republika, Kanada, Kazachstán, Kiribati, Kongo, Papua Nová Guinea, Mexiko, Mongolsko, Nizozemsko, Nový Zéland, Portugalsko, Rusko, Spojené království, Spojené státy americké a Španělsko. Kromě států se různé časové regulace uplatňují také na Antarktidě.

posunceloročně platný čassezónně platný čas
+14:00Kiribati (část)
+13:45Nový Zéland (část)(L)
+13:00Kiribati (část), Samoa, Tokelau, TongaAntarktické základny (McMurdo a Amundsen–Scott),(L) Nový Zéland (část)(L)
+12:45Nový Zéland (část)(S)
+12:00Fidži, Kiribati (část), Marshallovy ostrovy, Nauru, Rusko (část), Tuvalu, atol Wake, Wallis a FutunaAntarktické základny (McMurdo a Amundsen–Scott),(S) Norfolk,(L) Nový Zéland (část)(S)
+11:00Federativní státy Mikronésie (část), Nová Kaledonie, Papua Nová Guinea (část), Rusko (část), Šalomounovy ostrovy, VanuatuAntarktické základny (Casey),(L) Austrálie (část),(L), Norfolk(S)
+10:30Austrálie (část),(S)(L)
+10:00Antarktické základny (Dumont d'Urville), Austrálie (část), Federativní státy Mikronésie (část), Guam, Papua Nová Guinea (část), Rusko (část), Severní MarianyAustrálie (část),(S)
+9:30Austrálie (část)Austrálie (část),(S)
+9:00Indonésie (část), Japonsko, Jižní Korea, Palau, Rusko (část), Severní Korea, Východní Timor
+8:00Austrálie (část), Brunej, Čína, Filipíny, Indonésie (část), Malajsie, Mongolsko (část), Rusko (část), Singapur, Tchaj-wanAntarktické základny (Casey),(S)
+7:00Antarktické základny (Davis), Indonésie (část), Kambodža, Laos, Mongolsko (část), Rusko (část), Vánoční ostrov, Vietnam, Thajsko
+6:30Kokosové ostrovy, Myanmar
+6:00Antarktické základny (Vostok), Bangladéš, Bhútán, Britské indickooceánské území, Kazachstán (část), Kyrgyzstán, Rusko (část)
+5:45Nepál
+5:30Indie,Srí Lanka
+5:00Antarktické základny (Vostok), Bangladéš, Bhútán, Britské indickooceánské území, Kazachstán (část), Kyrgyzstán, Rusko (část)
+4:30AfghánistánÍrán(L)
+4:00Arménie, Ázerbajdžán, Francouzská jižní a antarktická území (část), Gruzie, Mauritius, Omán, Réunion, Rusko (část), Seychely, Spojené arabské emiráty
+3:30Írán(S)
+3:00Bahrain, Bělorusko, Džibutsko, Eritrea, Etiopie, Francouzská jižní a antarktická území (část), Irák, Jemen, Keňa, Komory, Katar, Kuvajt, Madagaskar, Mayotte, Ostrovy prince Edvarda, Rusko (část), Saúdská Arábie, Somálsko, Tanzánie, Turecko, UgandaAkrotiri a Dekelia,(L) Bulharsko,(L) Estonsko,(L) Finsko,(L) Izrael,(L) Jordánsko,(L) Kypr,(L) Libanon,(L) Litva,(L) Lotyšsko,(L) Moldavsko,(L) Palestina,(L) Rumunsko,(L) Řecko,(L) Sýrie,(L) Ukrajina(L)
+2:00Botswana, Burundi, Demokratická republika Kongo (část), Egypt, Eswatini, Jihoafrická republika (část), Jižní Súdán, Lesotho, Libye, Malawi, Mosambik, Namibie, Rusko (část), Rwanda, Súdán, Zambie, ZimbabweAkrotiri a Dekelia,(S) Albánie,(L) Andorra,(L) Belgie,(L) Bosna a Hercegovina,(L) Bulharsko,(S) Černá Hora,(L) Česko,(L) Dánsko,(L) Estonsko,(S) Finsko,(S) Francie,(L) Gibraltar,(L) Chorvatsko,(L) Itálie,(L) Izrael,(S) Jordánsko,(S) Kypr,(S) Libanon,(S) Lichtenštejnsko,(L) Litva,(S) Lotyšsko,(S) Lucembursko,(L) Maďarsko,(L) Malta,(L) Monako,(L) Moldavsko,(S) Německo,(L) Nizozemsko,(L) Norsko,(L) Palestina,(S) Polsko,(L) Rakousko,(L) Rumunsko,(S) Řecko,(S) San Marino,(L) Severní Makedonie,(L) Slovensko,(L) Slovinsko,(L) Srbsko,(L) Sýrie,(S) Španělsko (část),(L) Švédsko,(L) Švýcarsko,(L) Ukrajina,(S) Vatikán(L)
+1:00Alžírsko, Angola, Benin, Čad, Gabon, Kamerun, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Maroko, Niger, Nigérie, Rovníková Guinea, Středoafrická republika, TuniskoAlbánie,(S) Andorra,(S) Belgie,(S) Bosna a Hercegovina,(S) Černá Hora,(S) Česko,(S) Dánsko,(S) Faerské ostrovy,(L) Francie,(S) Gibraltar,(S) Chorvatsko,(S) Irsko,(S) Itálie,(S) Kanárské ostrovy,(L) Lichtenštejnsko,(S) Lucembursko,(S) Maďarsko,(S) Malta,(S) Man,(L) Monako,(S) Německo,(S) Nizozemsko,(S) Normanské ostrovy,(L) Norsko,(S) Polsko,(S) Portugalsko (část),(L) Rakousko,(S) San Marino,(S) Severní Makedonie,(S) Slovensko],(S) Slovinsko,(S) Spojené království,(L) Srbsko,(S) Španělsko (část),(S) Švédsko,(S) Švýcarsko,(S) Vatikán(S)
±0:00Burkina Faso, Gambie, Ghana, Grónsko (část), Guinea, Guinea-Bissau, Island, Libérie, Mali, Mauritánie, Pobřeží slonoviny, Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Sierra Leone, TogoAzory,(L) Faerské ostrovy,(S) Grónsko (část),(L) Irsko,(Z) Kanárské ostrovy,(S) Man,(S) Normanské ostrovy,(S) Portugalsko (část),(S) Spojené království(S)
-1:00KapverdyAzory,(S) Grónsko (část)(S)
-2:00Brazílie (část), Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovyGrónsko (část)(L) Saint Pierre a Miquelon,(L)
-2:30Kanada (část)(L)
-3:00Argentina, Brazílie (část), Falklandy, Francouzská Guyana, Chile (část), Surinam, UruguayBermudy,(L) Grónsko (část)(S)(L) Chile (část),(S) Kanada (část),(L) Paraguay,(L) Saint Pierre a Miquelon,(S)
-3:30Kanada (část)(S)
-4:00Americké Panenské ostrovy, Anguilla, Antigua a Barbuda, Aruba, Barbados, Bolívie, Brazílie (část), Britské Panenské ostrovy , Curaçao, Dominika, Dominikánská republika, Grenada, Guadeloupe, Guyana, Kanada (část), Karibské Nizozemsko, Martinik, Montserrat, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Martin (francouzská část), Svatý Martin (nizozemská část), Svatý Vincenc a Grenadiny, Trinidad a Tobago, VenezuelaBahamy,(L) Bermudy,(S) Grónsko (část)(S) Haiti,(L) Chile (část),(Z) Kanada (část)(S)(L) Kuba(L) Paraguay,(S) Spojené státy americké (část),(L) Turks a Caicos(L)
-5:00Brazílie (část), Ekvádor (část), Jamajka, Kajmanské ostrovy, Kanada (část), Kolumbie, Mexiko (část), Navassa, Panama, PeruBahamy,(S) Haiti,(S) Chile (část),(S) Kanada (část),(S)(L) Kuba,(S) Mexiko (část),(L) Spojené státy americké (část),(S)(L) Turks a Caicos(S)
-6:00Belize, Galapágy, Guatemala, Honduras, Kanada (část), Kostarika, Nikaragua, SalvadorChile (část),(Z) Kanada (část),(S)(L) Mexiko (část),(S)(L) Spojené státy americké (část),(S)(L)
-7:00Kanada (část), Mexiko (část), Spojené státy americké (část)Kanada (část),(S)(L) Mexiko (část),(S)(L) Spojené státy americké (část),(S)(L)
-8:00Clippertonův ostrov, Mexiko (část), Pitcairnovy ostrovyKanada (část),(S) Mexiko (část),(S) Spojené státy americké (část),(S)(L)
-9:00Francouzská Polynésie (část)Spojené státy americké (část),(S)(L)
-9:30Francouzská Polynésie (část)
-10:00Cookovy ostrovy, Francouzská Polynésie (část), Johnstonův atol, Spojené státy americké (část)Spojené státy americké (část)(S)
-11:00Americká Samoa, Jarvisův ostrov, Kingmanův útes, Midway, Niue, Palmyra
-12:00Bakerův ostrov, Howlandův ostrov
Mapa časových pásem k březnu 2011

Nestandardní a historické časy

UTC+8:30 ‡ PYT (Pyongyang Time)

Tento čas platil v Severní Koreji v letech 2015[1] až 2018.[2]

UTC+8:45 H‡

Tento čas se používá na pomezí mezi Západní a Jižní Austrálií v několika obcích podél silnice A1 (Eyre Highway). Žije zde zhruba 200 obyvatel a od západu na východ to jsou: Caiguna, Madura, Mundrabilla, Eucla a Border Village, přičemž posledně jmenovaná obec je jediná patřící do Jižní Austrálie. Přestože tento čas není oficiální, nazývá se Středozápadní standardní čas (Central Western Standard Time — CWST). Jedná se o kompromis mezi západním a centrálním časem a hranice tohoto pásma jsou jasně označeny.[3]

Odkazy

Poznámky

L Letní čas, neboli platný v červenci na severní polokouli a v lednu na jižní polokouli.
S Standardní čas[4] definovaný na daném území jako základní, od jehož definice se odvíjí sezónní změna času.
Z Zimní čas, neboli platný v lednu na severní polokouli a v červenci na jižní polokouli.

Reference

  1. Kim Čong-un daruje lidem čas. Posune ho o půl hodinu, kterou ukradli Japonci [online]. idnes.cz, 2015-08-07 [cit. 2015-08-07]. Dostupné online. 
  2. Další krok k usmíření. KLDR posunula hodiny o 30 minut dopředu. Novinky.cz [online]. 2018-05-05 [cit. 2018-05-06]. Dostupné online. 
  3. The Official Unofficial Time Zone Sign [online]. Confluence.org, 2004-12-07 [cit. 2013-05-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. What Is Standard Time?. www.timeanddate.com [online]. timeanddate [cit. 2022-02-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

https://www.lidovky.cz/noviny/konec-stridani-casu-preji-si-evropane-v-nejvetsi-internetove-ankete-v-historii-eu-hlasovalo-4-6-mi.A180830_211948_ln_noviny_Ceh

  • 1 časové pásmo v Číně.

https://refresher.cz/46353-Casova-pasma-po-cele-zemekouli-ukryvaji-nejeden-paradox

Média použitá na této stránce

World Time Zones Map.png
Map of current official time zones.
Standard time zones of the world.png
Time zones in the world since September 20, 2011
Station Clock.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 2.5
Retouched version of LindauBahnhof3.jpg, Station Clock.jpg, image of an german railway station clock