Čtyři svatá města judaismu

Mapa čtyř židovských svatých měst pocházející z 9. století, s Jeruzalémem zabírajícím pravý horní roh, Hebron se nachází pod ním a souběžně s nimi teče řeka Jordán. Safed se nachází v levém horním rohu a Tiberias je dole pod ním. Každé ze čtyř měst obsahuje vylíčení posvátných míst, stejně jako posvátná pohřebiště rabínů a jiných svatých mužů

Čtyři svatá města judaismu je v židovské tradici souhrnný název pro čtyři města: Jeruzalém, Hebron, Safed a Tiberias.

„Od 16. století byla svatost Palestiny a zejména její pohřebiště téměř přesunuta do čtyř měst: Jeruzaléma, Hebronu, Tibriasu a Safedu.[1]“…Judah David Eisenstein

Všechna čtyři města jsou posvátná pro judaismus a dvě stejně posvátná i pro další abrahámovská náboženství. Islám a křesťanství za svaté považují Jeruzalém a islám také navíc ctí i Hebron, jakožto pohřební místo Abrahamovo.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Four Holy Cities na anglické Wikipedii.

  1. JACOBS, Joseph; EISENSTEIN, Judah David. Palestine, Holiness Of [online]. Jewish Encyclopedia [cit. 2008-11-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. EILFORT, Yeruchem. Why Do Jews Love Jerusalem? [online]. Chabad.org, 2006-08-16 [cit. 2008-11-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Média použitá na této stránce

Four holy cities plaque.jpg
Holy Cities Plaque (Palestine, nineteenth century). Depicting the four Holy Cities of the Holy Land, this plaque is divided into four quadrants, with Jerusalem occupying by far the largest area in the upper right quadrant. Below Jerusalem, is Hebron. Dividing the drawing roughly down the center is the Jordan River. In the top left quadrant -- higher even than Jerusalem -- is Safed; and directly below it, we find Tiberias. Each of the four cities includes representations of the sacred shrines, as well as the graves of sainted rabbis and holy men.