Římská unie řádu svaté Voršily

Římská unie řádu svaté Voršily
Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae
OSULogo.png
Svatá Voršila s družkami na lodi vedené andělem
Svatá Voršila s družkami na lodi vedené andělem
Základní informace
Aktivita1535
ZaložilAngela Merici
SchválilPavel III.

Římská unie řádu svaté Voršily (latinsky Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae, OSU) je sdružení řeholních domů navazujících na voršilskou tradici. Jeho členky se nazývají voršilky nebo uršulinky.

Historie

Původní společenství svaté Voršily bylo založeno v Brescii v roce 1535 Andělou Mericiovou a potvrzeno papežem Pavlem III. Ten 3. června 1544 vydal zakládací bulu Regimini universalis ecclesiae.[1]

Unie byla založena v roce 1900 na popud papeže Lva XIII. V říjnu 2006 působila ve 36 zemích, rozčleněná na 30 provincií a čítala přes 2 500 sester. V čele unie stojí generální představená, která sídlí v Římě.

Voršilky v českých zemích

První z voršilských domů na českém území se připojil k Unii v roce 1928.

V říjnu 2006 zahrnovala Českomoravská provincie Římské unie řádu svaté Voršily 4 živé komunity sester (Praha, Brno, Liberec, Kutná Hora) a provozovala 4 školy. Zaměřuje se na pastoraci, evangelizaci a výchovu mládeže. Vedení provincie v čele s představenou sídlí v Praze.

Mezi bývalé kláštery patří také klášterní budova v Praze na Hradčanech.

Reference

  1. T. Ledóchowska, DIP, vol. VI (1980), coll. 840-853.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Sainte Ursule et ses compagnes dans une nef.jpg
Descriptif : Ce panneau figure le voyage de sainte Ursule et de onze jeunes filles nobles le long du Rhin dans une barque. Scène finale du périple des Onze Mille Vierges.
OSULogo.png
ตราสัญลักษณ์คณะอุร์สุลินฯ