Šestinozí

Jak číst taxoboxŠestinozí
alternativní popis obrázku chybí
Enallagama cyathigerum
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Latreille, 1825
Třídy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šestinozí (Hexapoda) jsou podkmen členovců zahrnující aktuálně 4 třídy: hmyz (Insecta), chvostoskoci (Collembola), vidličnatky (Diplura), hmyzenky (Protura).

Historie taxonomie

Dříve byly všechny čtyři třídy zahrnuty v jediné třídě hmyz, dělené na podtřídy bezkřídlí a křídlatí. Později se ukázalo, že významnějším znakem než přítomnost křídel je struktura ústního ústrojí a hmyz byl členěn na podtřídu skrytočelistní (Entognatha) a jevnočelistní (Ectognatha), mezi které patřili všichni křídlatí a bezkřídlé šupinušky a rybenky. Původní podtřída bezkřídlých byla polyfyletická skupina, ale ani zbytek označovaný po vyčlenění šupinušek a rybenek jako skrytočelistní není vývojově jednotná skupina a proto jsou dnes tyto primitivní skupiny považovány za samostatné třídy na stejné taxonomické úrovni jako hmyz. Fylogenetické vztahy těchto skupin jsou dosud nejisté a je možné, že některé nejsou přirozené (Diplura).[1]

Reference

  1. ZRZAVÝ, Jan. Fylogeneze živočišné říše. Praha: Scientia, 2006. ISBN 80-86960-08-0. S. 166–167. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Common blue damselfly02.jpg
Autor: Fir0002, Licence: CC-BY-SA-3.0
Male of Austrolestes annulosus (Selys) in the family Lestidae (commonly known as a Blue Ringtail). It inhabits riverine pools, lakes and ponds, including tempoary pools, and is widely distributed over the Australian continent except the northern and north eastern parts.