Šperk

Tutanchamónův pektorál se skarabeem
Zlatá čelenka s diadémem, klasické Řecko, 3. stol. př. Kr., nález Pontika, Ukrajina
Svatební čelenka - diadém francouzské císařovny Eugénie, Paříž 1853 (Louvre) (7166066743)

Šperk je zpravidla drobný ozdobný předmět, který se nosí na těle nebo na oděvu, obvykle vyrobený z drahých kovů a drahých kamenů, v tom případě se může nazývat klenot, nebo je zhotoven z obecných kovů (kovová bižuterie) či syntetických materiálů (plasty, syntetické drahokamy) nebo skla (skleněná bižuterie). V poslední době vznikají šperky také spojením drahého kovu se syntetickým kamenem (např. zirkonia).

Popis

Šperky se vyrábějí z drahých kovů, zejména ze zlata, stříbra a platiny, ale také z obecných kovů, například z chirurgické oceli, wolframu, palladia nebo titanu. Na zlaté šperky se užívají různě barevné slitiny (žluté, bílé, červené, vzácněji zelené a růžové zlato), které se liší různým poměrem přísad, nejčastěji stříbra a mědi, ale také paladia a dalších kovů. Na povrchovou úpravu stříbrných šperků se užívá rhodium, které zabraňuje černání a snižuje reakci s lidskou pokožkou.

Šperky nosí muži, ženy, děti i domácí zvířata. V mnohých kulturách je šperk častěji ozdobou žen. V mužském šperku převažovaly ozdoby zbraní, klobouku, opasku a obuvi; některé přetrvaly do současnosti jako součást společenského obleku (ozdoba do klopy, manžetové knoflíky, frakové knoflíky, sponka na kravatu, jehlice do límce). Některé šperky, například prsteny, mohou být odznakem moci, společenského postavení, osobního závazku, osobního zaslíbení, identifikace (u vojáků), nebo úřadu či diplomatického pověření úkolem.

Zhotovováním šperků se zabývají zlatníci, stříbrníci, klenotníci, šperkaři, sériovou výrobou se zabývají šperkařské závody, velkovýrobou šperkařský průmysl.

Typy šperků

Hvězda s diamanty ženského řádu Sv. Kateřiny, Rusko, 1860-1870
Muž z Keni s tradiční ozdobou
P. Lely: Henrietta Francouzská (1660)
Současný zlatý snubní prsten

Historie

Nejstarší nálezy provrtaných mušlí, které sloužily jako šperky, jsou asi 100 tisíc let staré.[1] Různé ozdoby, zejména náhrdelníky, spony a záušnice, se objevují už v pohřbech z doby bronzové a byly patrně odznakem vyššího postavení svých nositelů. Náhrdelníky se vyráběly z provrtaných zvířecích zubů, ozdobných mušlí, hliněných a později i skleněných barevných korálků. Brzy se začaly zhotovovat ručně zpracováním drahých kovů, nejprve tvářením a tepáním, později i odléváním a dalšími zlatnickými technikami. Už z 1. tisíciletí př. n. l. pocházejí „zlaté poklady“ s množstvím zlatých šperků a slavnostních zlatých nádob, jaké se našly například ve starověkém Egyptě, Asýrii, Mezopotámii, Persii, Řecku, Itálii, ve Španělsku i v dnešním Turecku a Tádžikistánu. Svědčí o nesmírném bohatství tehdejších vládců, vojevůdců či obchodníků.

Některé šperky sloužily i jako amulety, jako ochrana proti uřknutí nebo zlým silám, jiné byly výrazem postavení a autority. Na Blízkém Východě se hojně užívaly pečetní prsteny s glyptikami. Vysokou úroveň dosáhlo šperkařství ve starém Egyptě, kde byly prsteny, přívěsky i větší náprsní pektorály také odznaky moci a úřadu. V pozdním egyptském období se neobyčejně rozšířily drobné stříbrné amulety, které se vyráběly hromadným odléváním do kamenných forem.

V antickém starověku se šperky zdobily děti, ženy i muži a řada tehdejších autorů si na to výslovně stěžuje. Na římských freskách a mozaikách lze vidět bohaté ženy s náhrdelníky a náušnicemi s drahými kameny, muže s drahocennými sponami a prsteny. Rané křesťanství šperkům nepřálo, nicméně se už od raného středověku vyskytují biskupské prsteny jako odznaky úřadu, někdy zlaté, někdy i bronzové. Bohaté nálezy stříbrných a vzácně i zlatých šperků pocházejí z velkomoravské doby, hlavně typické spony a záušnice, ale také náprsní kříže.

Velký rozmach evropského šperkařství nastal v bohatých městech pozdního středověku a renesance, jak je vidět i na dobových portrétech zámožných lidí. Velké oblibě se těšily prsteny u mužů i žen a výrazně se zdokonalilo broušení drahých kamenů. V měšťanských rodinách se šperky dědily po řadu generací a tvořily rodinné bohatství. V 19. století dosáhlo řemeslné šperkařství technického vrcholu a zároveň mu začala konkurovat strojová výroba, levná lisovaná a hromadně odlévaná bižuterie z obecných kovů se sklíčky místo drahokamů. Důležitým střediskem výroby bižuterie byly severní Čechy, zejména Jablonec nad Nisou.

Ve 20. století se šperkařství stává nejen uměleckým řemeslem, ale také průmyslovým designem, v němž je návrh oddělen od sériové průmyslové výroby. Zároveň šperk rychleji podléhá proměnám módy a využívá nové technologie přesného lití, lisování či úplné strojní výroby. Drahé kameny se vyrábějí synteticky a od 10. let 20. století se objevují levnější a dokonalé kultivované perly. V poslední době se oživil zájem o stříbrné šperky i o šperky z ušlechtilých ocelí, případně z karbidu wolframu a dalších nových materiálů.

Významní šperkaři a firmy

Galerie

Odkazy

Reference

Literatura

Související články

  • Zlatník (řemeslo)
  • Ketlování

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Velka Morava spony 1.jpg
Autor: Peko, Licence: CC BY-SA 3.0
Veľkomoravské šperky.
Gold artifacts from the Oxus Treasure by Nickmard Khoey.jpg
Autor: , Licence: CC BY-SA 2.0
Achaemenid period gold artifacts, perhaps medallions or religious objects, from the Oxus Treasure (6th to 4th century BC). Found at Amu-Darja (Tadjikistan), currently located in the British Museum.
Tutankhamun scarab1.jpg
Autor: https://www.flickr.com/photos/dalbera, Licence: CC BY 2.0
Winged scarab of Tutankhamun with semi-precious stones.
This pectoral is composed of Tut's Prenomen name: "NebKheperU-Ra", the hieroglyphs of: Basket, Scarab-(in Plural-strokes), and Re. (The "James, 2000, Picture Book, Tutankhamun, describes this pectoral in the section of 'Necklaces and Pectorals', as: "Pectoral with Royal Prenomen and Lotus Fringe", p. 234.)
(Two other hieroglyphs are on the pectoral, the Eyes of Ra and Horus, and the Ankh.)
The Ring.JPG
Autor: Sujit kumar, Licence: CC BY-SA 4.0
A Wedding Ring
Hatnofer's heart scarab.jpg
Autor: Hans Ollermann, Licence: CC BY 2.0
This exquisite gold and green stone heart scarab belonged to Hatnofer, the mother of the prominent 18th dynasty state official Senenmut, who served under the female king and pharaoh Hatshepsut. The tomb of Ramose and Hatnofer was found intact by archaeologists at Sheikh Abd el-Qurna, in Thebes. The scarab is today on display at the Metropolitan Museum of Art.
Ancient Greek jewelry Pontika (Ukraina) 300 bC.jpg
Autor: MatthiasKabel, Licence: CC BY-SA 3.0
Ancient Greek jewelry from Pontika (now Ukraine), ca. 150 BC. It is formed in a Heracles knot.
Pastoral ring MNMA Cl19971.jpg
Pastoral ring. Gilt bronze and amethyst, 15th century.
Diadème de limpératrice Eugénie (musée du Louvre) (7166066743).jpg
Autor: Jean-Pierre Dalbéra from Paris, France, Licence: CC BY 2.0
Pearl tiara of Empress Eugénie (1853) featuring 212 natural pearls, Louvre, Paris. Edit this at Structured Data on Commons
Star of the Order of St. Catherine.jpg
First class breast star, ca. 1860/70. Silver, the reverse center gold-plated, set with rock crystals, the crown and motto in the center with diamond roses. Hinged rays. No hallmarks. 94 mm, 88 g. Very fine jewellers' quality. The original diamonds have been changed for rock crystals, very probably by the recipient. Decorations with diamonds were manufactured by the most prominent jewellers of St. Petersburg (e.g. Bolin, Faberg‚, Hahn, W.Keibel, Säfftigen). Since they were delivered directly to the Cabinet of the Tsar and not to the chancellery of the Order they didn't have to be hallmarked.
Tesoro del Carambolo.jpg
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC BY-SA 3.0
Tesoro del Carambolo de Camas (Sevila)
Kenyan man.jpg
Autor: Sam Stearman, Licence: CC BY-SA 3.0
Kenyan man.
Wedding ring Louvre AC924.jpg
Wedding ring, Byzantium, 7th c. AD, nielloed gold.