Špitál
Špitál (řidčeji také hospitál[1][2][3] z lat. hospitale[4]) je označení pro středověké i pozdější novověké útulky pro nemocné, přestárlé a chudé.
Užití
Tento výraz se dodnes používá jako zastaralé nebo expresivní označení nemocnice nebo hospice. Běžně se užívá např. v brněnském hantecu.
Historie
Špitály byly zřizovány zejména při klášterech, kde je provozovali mniši a řeholnice (členové špitálních bratrstev a řádů (hospitalitů), jako např. johanité, lazariáni nebo křižovníci). Známým je dochovaný barokní Šporkův špitál (hospital) v Kuksu.
Odkazy
Literatura
- Svobodný, Petr, Hlaváčková, Ludmila: Pražské špitály a nemocnice, NLN, Praha 1999
- SECKÝ, Rudolf. Staropražské špitály. Praha: s.n., 1928. Dostupné online. Studie o vývoji špitálů, hospiců, chorobinců a jiných zdravotnických zařízení ve středověké Praze..
- WINTER, Zikmund. Kulturní obraz českých měst : Život veřejný v 15. a 16. věku : mezi roky 1420-1620. Praha: Matice česká, 1892. Dostupné online. Kapitola O chudině a tuláctvu, s. 106–134.
Reference
- ↑ PETRÁČKOVÁ, Věra; KRAUS, Jiří, a kol. Akademický slovník cizích slov. Praha: Academia, 1998. ISBN 80-200-0607-9. S. 297.
- ↑ Nový akademický slovník cizích slov. Academia, Praha 2006
- ↑ Dotazy z jazykové poradny – odpověď č. 5438 k dotazu Krátce, nebo dlouze? týkající se tvarů hospital a hospitál.
- ↑ Rejzek, Jiří: Český etymologický slovník. Leda, Voznice 2004
Související články
- Invalidovna
- Řád sv. Lazara
- Johanité
- Křižovníci
- Kuks
Externí odkazy
- Slovníkové heslo špitál ve Wikislovníku
- Encyklopedické heslo Hospitál v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích
- Encyklopedické heslo Hospitalité v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích