Štětín

Štětín
Szczecin
Štětín
Štětín – znak
znak
Štětín – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška−0,1 až 130,9 m n. m.
StátPolskoPolsko Polsko
VojvodstvíZápadopomořanské
Okresměstský okres
Administrativní dělení4 městské části
Štětín
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha301 km²
Počet obyvatel396 168 (2021)[1]
Hustota zalidnění1 316,2 obyv./km²
Etnické složeníPoláci
Náboženské složeníkřesťanství
Správa
Statusměsto
StarostaPiotr Krzystek
Oficiální webwww.szczecin.pl
Adresa obecního úřadupl. Armii Krajowej 1
Telefonní předvolba(+48) 91
PSČ70-018 až 71-871
Označení vozidelZS a ZZ
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Štětín (polsky Szczecin, výslovnost výslovnost [ˈʃtʃɛtɕin]IPA, německy Stettin) je město (a přístav) položené na Odře v severozápadním Polsku, hlavní město Západopomořanského vojvodství a historická metropole Pomořanska. Město bylo založeno slovanskými osadníky nejspíše již v 7. století, avšak městská práva získal v roce 1243. Do počátku 16. století ve Štětíně dominovala polština, ale ještě v tomtéž století docházelo k rapidní germanizaci tamního obyvatelstva. Žije zde přibližně 396 tisíc[1] obyvatel. Rozloha města je 301 km².

Členění města

Město o rozloze 300,55 km² se od roku 1990 člení na 4 městské čtvrti (dzielnice): Północ, Prawobrzeże, Śródmieście a Zachód. Každá čtvrt se člení na menší části, sídliště (osiedla). Mezi největší městské sídliště Štětína patří (dle počtu obyvatel) Pogodno, Gumieńce, Niebuszewo-Bolinko a Pomorzany. Naopak nejmenší městské sídliště jsou Międzyodrze-Wyspa Pucka, Głębokie-Pilchowo, Żydowce-Klucz a Golęcino-Gocław. Dle katastrální výměry jsou největšími městskými sídlišti Dąbie, Międzyodrze-Wyspa Pucka, Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce a Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo, nejmenšími pak Śródmieście-Zachód a Centrum.

Etymologie

Vlastní název Štětína je slovanského původu. Středověké písemné historické prameny jsou poměrně vzácné a je obtížné vyvozovat konkrétní závěry. Dříve se název města odvozoval ze slova štětina. Novější studie jej odvozují od slova „szczyt”,[2] které znamenalo ve staré polštině štít s příponou „-in” (Szczycin).[3] Podle středověkých kronik bylo město vystavěno na třech kopcích. Z těchto vrchů vzniklo pojmenování Szczytno. Marian Gumowski z nápisů na středověkých městských pečetích četl původní název města "Szczycin".[4] Podle jiné teze název pochází ze staroněmeckého slova „stette“, což znamená „pevnost“. V historii Štětín několikrát změnil název. Nejstarší název Stetin pochází z roku 1133, v roce 1188 Stetyn, v 1251 Stitin nebo také Stitinum, Stitin, Stetina a Stittin.[5] Dříve se názvem „Stary Szczecin“ (Alten Stettin) odlišovalo staré město od Nového Štětína (polsky Nowy Szczecin), tedy Szczecinka (1. pád Szczecinek). Polským předválečným exonymem byl "Szczecin" (1890, 1938), oficiálně přijatý v roce 1946 po polské anexi východních území Německa.

Historie

Plán města (1630)

Nejstarší sídlo zde měl v 6. až 5. století př. n. l. lid lužické kultury. Středověké slovanské osídlení na Zámecké hoře se datuje do 7. století. V roce 967 kníže Měšek I. z rodu Piastovců toto sídlo připojil k Polsku. Roku 1007 se štitínští vzbouřili proti vládě Boleslava Chrabrého. Od roku 1234 přešlo město pod vládu Svaté říše římské.

Československý Štětín 1919–1956

V letech 1919–1957 byla část Štětína pronajata Československu. Pronájem části Štětína od Německa byl důsledek postavení Československa na straně vítězů 1. světové války. Z právního hlediska bylo Československo s Německem ve válečném stavu od 28. 10. 1918 (vznik Československa) až do jeho kapitulace 11. 11. 1918. V této době došlo i k bojům německé armády s československými legiemi na západní frontě ve Francii u Terronu a Vouziers.

Německo v rámci mírové smlouvy z Versailles (podepsána dne 28. 6. 1919), kromě toho, že uznalo Československo v jeho historických hranicích, tj. včetně německých separatistických pohraničních útvarů Deutschböhmen, Böhmenwaldgau, Sudetenland a Deutschsüdmähren a vnitřních německojazyčných enkláv Iglau (Jihlava), Brünn (Brno) a Olmütz (Olomouc), odstoupilo Československu dne 10. 1. 1920 ze svého území slezské Hlučínsko a roku 1919 pronajalo část svých přístavů Štětín a Hamburk (Moldauhafen) na 99 let Československu. V rámci téže smlouvy byly v Německu internacionalizovány vodní toky vedoucí k těmto přístavům. Německo nesmělo zasahovat do provozu plavidel a mohlo zasáhnout pouze v případě ohrožení jeho práv.

Své části Štětína se Československo vzdalo v roce 1956 ve prospěch Polska. Polsko naproti tomu roku 1957 odstoupilo Československu území v Krkonoších (obec Mýtiny), u Karviné (dnes jsou obě území součástí České republiky) a v Pieninách (dnes součást Slovenska) vše o celkové rozloze 3,7 km².

Vzdělání

Veřejné univerzity

První vysoké školy ve Štětíně byly založeny v 20. století.

Veřejné akademie

 • Námořní akademie ve Štětíně založena 1968

Soukromé školy

 • Vysoká škola veřejné správy ve Štětíně
 • Vysoká škola ekonomie a turistiky
 • Vysoká škola humanitních studií TWP
 • Vysoká škola pedagogiky TWP
 • Vysoká škola evropské integrace ve Štětíně
 • Vysoká škola cizích jazyků
 • Vysoká škola technická a ekonomická ve Štětíně
 • Vysoká škola teologie a humanitních věd
 • Štětínská vysoká škola – Collegium Balticum
 • Vysoká odborná škola „Oeconomicus“ PTE
 • Vysoká škola managementu
 • Západopomořanská obchodní škola ve Štětíně

Galerie

Sport

Osobnosti

Partnerská města

V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, vypověděl Štětín v únoru 2022 partnerskou smlouvu s ruským Murmanskem, kterou měl od roku 1993.

Reference

 1. a b Dostupné online. [cit. 2022-10-07]
 2. Włodzimierz Kwaśniewicz: 1000 słów o broni białej i uzbrojeniu ochronnym. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1981, s. 243. ISBN 83-11-07666-9.
 3. Stanisław Rospond: Słownik etymologiczny miast i gmin PRL. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1984, s. 380–381. ISBN 83-04-01090-9.
 4. Dzieje Szczecina. T. 1, Pradzieje Szczecina. Poznań: Państowe Wydawnictwo Naukowe, 1983, s. 15–16. ISBN 83-01-04343-1.
 5. Dzieje Szczecina. T. 1, Pradzieje Szczecina. Poznań: Państowe Wydawnictwo Naukowe, 1983, s. 14. ISBN 83-01-04343-1.
 6. Tennis, Music & Art Festival

Související články

Externí odkazy

Panoráma Štětína z mostu Trasy Zamkowej

Média použitá na této stránce

Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Flag of Poland 2.svg
The bordered flag of Poland in interpretation supported mostly by Polish wikipedians (more than 85% for). White stripe is "white", and the red one is "crimson" (HTML names). Please note that this is not a normative version. The normative act of Polish law says it should look differently (see: Image:Flag of Poland.svg), but does not directly say what it should look like in w:RGB (sRGB).
0907 Most Długi Szczecin SZN 7.jpg
Autor: Mateusz War., Licence: CC BY-SA 3.0
Dlugi Bridge, Szczecin, Poland
POL województwo zachodniopomorskie COA.svg
Coat of arms of the Gryf (Griffin) dynasty of Pomerania (from c. 1200) and of the modern Zachodniopomorskie Voivodship
E28 Polen 001.jpg
Autor: M.Minderhoud, Licence: CC-BY-SA-3.0
E28 road sign at border Germany/Poland.
09 Szczecin SZN.jpg
© Mateusz War. / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Szczecin, West Pomeranian Voivodeship, Poland
Alten Stettin.jpg
Najstarszy zachowany widok Szczecina "Alten Stettin", oryginalny ręcznie kolorowany miedzioryt z 1630 roku. Grafika z pracy Georga Brauna & Fransa Hogenberga „Civitates Orbis Terrarum” t. IV z 1581 roku; miedzioryt pochodzi z późniejszego wydania – Bleau, Amsterdam 1630 r.; wymiar arkusza: 540 mm x 400 mm, wymiar płyty: 475 mm X 330 mm. Dodatkowy opis: Na odwrocie widoku opis miasta w jęz. łacińskim. Rycina przedstawia Szczecin z lotu ptaka. Znajdują się na niej Zamek Książąt Pomorskich, ratusz miejski, Kościoły NMP, św. Jakuba, św. Jana oraz św. Mikołaja. Poza murami widoczne są przedmieścia Górny i Dolny Wik oraz podmiejskie ogrody. Przedstawiono nabrzeża portowe, a także mosty Długi i Kłodny. Autorzy szczegółowo opisali szczecińskie ulice, place oraz ważniejsze obiekty. Z lewej strony arkusza umieszczono legendę. W oddali schematycznie zaznaczono m. in. Stargard, Dąbie, Podjuchy oraz Gryfino.
0910 Bazylika archikatedralna św Jakuba Szczecin.jpg
© Mateusz War. / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Cathedral Basilica of St. James the Apostle, Szczecin, Poland
Szczecin 05-2017 img08 Castle.jpg
Autor: A.Savin, Licence: FAL
Castle in Szczecin (Poland)
Mk Stettin Hafen2.jpg
Autor: Michael König (User:Magadan) → Message., Licence: CC BY-SA 3.0
Seaport of Stettin/Szczecin, Poland. Seaport structures and green spaces are scattered over countless islands between the many branches of the Oder/Odra river. The spaghetti junction in the foreground was opened in the 1990s. Note the tiny brick tower on the right, part of the medievial city wall.
0912 Stare Miasto Szczecin SZN.jpg
Autor: Mateusz War., Licence: CC BY-SA 3.0
Old Town & Pomeranian Dukes' Castle in Szczecin (illumination), Poland
Pl-Szczecin.ogg
Autor: voice: pl:Wikipedysta:Apfelsine, recorded by Sicherlich, Licence: CC-BY-SA-3.0
Pronunciation of Szczecin in Polish by a femal native Speaker.
Pomeranian Medical Academy in Szczecin.jpg
Pomeranian Medical University in Szczecin
PolandSzczecinSeaMuseum.JPG
Sea Museum in Szczecin
Szczecin town hall.jpg
Autor:

This image was produced by me, David Castor (user:dcastor). The pictures I submit to the Wikipedia Project are released to the public domain. This gives you the right to use them in any way you like, without any kind of notification. This said, I would still appreciate to be mentioned as the originator whenever you think it complies well with your use of the picture. A message to me about how it has been used would also be welcome. You are obviously not required to respond to these wishes of mine, just in a friendly manner encouraged to. (All my photos are placed in Category:Images by David Castor or a subcategory thereof.)

David Castor Wikimedia.jpg

, Licence: CC0
Szczecin old town hall (building to the left).
PolandSzczecinLoitz.JPG
Loitz's tentment in Szczecin.
0907 Pomnik Czynu Polaków Szczecin SZN 1.jpg
Autor: Mateusz War., Licence: CC BY-SA 3.0
Monument to Polish Endeavor, Szczecin, Poland
0907 Szczecin Jane Błonia SZN.jpg
Autor: Mateusz War., Licence: CC BY-SA 3.0
Plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II, Szczecin, Polska
Szczecin 05-2017 img11 Kings Gate.jpg
Autor: A.Savin, Licence: FAL
King's Gate in Szczecin (Poland)