Ålesund

Ålesund
Ålesund – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátNorskoNorsko Norsko
KrajMøre a Romsdal
Ålesund na mapě
Ålesund
Ålesund
Ålesund, Norsko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha632,4 km²
Počet obyvatel67 114 (2022)[1]
Hustota zalidnění106,1 obyv./km²
Správa
StarostaEva Vinje Aurdal (od 2015)
Vznik1837
Oficiální webalesund.kommune.no
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ålesund [ˈôːɫəsʉn]IPA je městoNorsku se 45 000 obyvateli rozkládající se na třech ostrůvcích, jež jsou navzájem propojeny mosty. Je správním sídlem stejnojmenné obce v kraji Møre a Romsdal. Je největším rybářským přístavem v Norsku a jedním z největších vývozců solených a sušených ryb.

Geografie

Ålesund je pobřežní obec s dlouhým pobřežím. Na severozápadě je omýváno Norským mořem, na jihu Borgundfjordenem a Storfjordenem a na severu Midfjordenem a Harøyfjordenem. Nejvyšší místo je na východě pod vrcholem hory Lauparen s 1434,16 metru nad mořem. Z celkové rozlohy obce 2521,92 km² připadá na pevninu 607,41 km², resp. 632,4 km². Vlastní sídlo Ålesund leží na ostrovech Aspøy, Nørvøya, Oksenøya, Hessa a Oksenøya. Na severu obce leží ostrovy Lepsøya, Haramsøya, Flemsøya (Skuløya), Fjørtoft, Harøya a Finnøya, které jsou spojeny s pevninou silnicí. Sousedí s obcí Sula a Sykkylven na jihu, Giske na západě, Aukra a Molde na severu, Vestnes a Fjord na východě. Obec má přibližně 67 tisíc[1] obyvatel.

Doprava

Ålesundem prochází evropská silnice E39 a E136. Podmořským tunelem Ellingsøytunnelen je spojeno sídlo Ålesund na ostrově Nørvøya s ostrovem Ellingsøy, odkud je dále propojeno s ostrovem Valderøya v obci Giske, kde je na ostrově Vigra letiště Ålesund, Vigra (AES).

Znak

Městský znak je tvořen rybářskou lodí a třemi rybami, což odkazuje na jeho minulost úspěšného obchodního a rybářského města.

Dějiny

Prvním významným obyvatelem města byl vikinský vůdce Rollo, první vévoda normanský a předek Viléma Dobyvatele.

V roce 1027 navštívil oblast sv. Olaf, který po celé zemi šířil křesťanství. Již ve 12. století ve městě postavili kamenný kostel jako jeden z prvních v Norsku. Statut města dostal Ålesund až v roce 1848, mimo jiné proto, že konkurenční rybářská města Bergen a Trondheim nechtěla, aby se Ålesund tolik rozvíjel, a tak jeho vývoj cílevědomě brzdila. V té době zde žilo 1100 obyvatel.

Obyvatelé města často používají frázi: „To jsme ještě od požáru v Ålesundu nezažili“. Myslí tím pohromu, která město postihla z 23. na 24. ledna 1904 během mohutného pozáru. 10 000 lidí se náhle ocitlo bez přístřeší, ale díky rychlým obětavým záchranným akcím a významné pomoci od německého císaře Viléma II. bylo město během krátké doby obnoveno. Dostalo úplně nový vzhled v podobě tehdejšího stylu Art nouveau. Podoba města se dochovala dodnes, proto je Ålesund světovou raritou secesní architektury.

Na vrchu Aksla, vysokém 189 m, je vyhlídka na celé město a okolní ostrovy. Přístup je po silnici, nebo schodištěm se 418 schody. V parku je památník Viléma II.

Sport

Osobnosti

Partnerská města

Odkazy

Reference

  1. a b Alders- og kjønnsfordeling i kommuner, fylker og hele landets befolkning (K) 1986 - 2022. 24. února 2022. Dostupné online.
  2. Aalesunds FK Archivováno 1. 10. 2020 na Wayback Machine. na Weltfussballarchiv.com (anglicky)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce