Íránská armáda

Íránská armáda
نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران
ZeměÍrán Írán
Vznik1979
TypPozemní armáda
Velikost350 000
Mottoهمه برای یکی، یکی برای همه، همه برای ایران
Všichni za jednoho, jeden za všechny, všichni za Írán
VeliteléAtaolláh Sálehí
Účast
VálkyIrácko-íránská válka

Íránská armáda (persky نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران‎, česky Pozemní síly armády Íránské islámské republiky) je součástí ozbrojených sil Íránské islámské republiky. Spolu s Íránskými revolučními gardami je hlavní vojenskou silou v Íránu. Íránská armáda má 350 000 vojáků z povolání a přibližně 220 000 vojáků základní služby. V případě konfliktu může Írán povolat i velký počet záložníků, protože většina obyvatel absolvovala v průběhu života povinnou vojenskou službu v délce 21 měsíců.

Boje a operace

Íránská armáda v moderní době bojovala proti dvěma velkým invazím. V srpnu 1941 vstoupila na íránské území britská a sovětská vojska, jež postupně obsadila hlavní strategické body v zemi. Íránská armáda se zmohla pouze na symbolickou obranu. Po třech dnech nařídil šáh svým jednotkám ukončit odpor, následovala pětiletá okupace. V září 1980 začala íránsko-irácká válka, která trvala téměř osm let a skončila status quo ante bellum. Armáda se také aktivně angažovala v potlačování kmenových a separatistických povstání od 40. let 20. století, aby chránila územní celistvost Íránu.

V letech 1972 až 1976 byli íránští vojáci vysláni do Ománu, aby bojovali společně s Královskou armádou Ománu proti povstání Dafárů. V roce 1976 byl do Pákistánu vyslán kontingent na pomoc pákistánské armádě proti povstání, organizovaném Balúčistánskou osvobozeneckou frontou. Íránský personál byl údajně také přítomen ve vietnamské válce.

Íránská armáda se účastnila mírových misí OSN v 70. letech a vyslala prapor, který měl nahradit peruánské síly na Golanských výšinách v rámci pozorovacích sil OSN. V roce 2016 byli příslušníci speciálních sil Íránu nasazeni do boje v syrské občanské válce.

Íránské námořnictvo provedlo několik misí v boji proti pirátství u pobřeží Somálska a zajistilo propuštění zajatých námořníků.

Historie

V období druhé poloviny sedmdesátých let byly íránské ozbrojené síly bezesporu jedny z nejsilnějších v oblasti. Podle amerického vzoru se dělily na pozemní síly, letectvo a námořnictvo.

Za šáhova režimu se pozemní síly skládaly ze 6 divizí a 4 specializovaných bojových pluků s podporou 500 vrtulníků. Po islámské revoluci se však situace změnila. Politické čistky nového režimu zasáhly výraznou měrou armádu jako hlavní oporu bývalého šáhova režimu. Stav vojska klesl na 200 000 vojáků. Nové velení rozhodlo rozdělit stávající armádu do osmi divizí a čtyř samostatných brigád, několika nezávislých dělostřeleckých skupin a mnoha týlových a podpůrných jednotek. Největší problém byl se zajištěním logistické podpory. Z důvodů nedostatku zkušených techniků a inženýrů byla většina techniky nepoužitelná, což způsobilo nemalé problémy po vypuknutí války.

Po vypuknutí války v září 1980 byli na rozkaz nejvyššího vůdce Ajatolláha Chomejního propuštěni z vězení někteří bývalí armádní specialisté, kterým bylo slíbeno, že pokud pomůžou novému režimu v boji proti Iráku, dostanou amnestii. Většina z nich z návrhem souhlasila a vrátila se zpět ke svým útvarům. Na začátku války byla íránská armáda vybavena hlavně britskou a americkou technikou. Základ tvořilo 780 britských tanků Chieftain Mk.3/5(P), 460 amerických tanků M-60A1 a 400 starších M-47/48 Patton. Začátkem 70. let bylo dodáno do Íránu i 500 kusů obrněných transportérů BTR 50/60. V 80. letech pak dodal Sovětský svaz několik bojových vozidel BMP-1 na základě dohody uzavřené v roce 1979. Dalším vybavením byly americké vrtulníky CH-47 C Chinook v počtu 90 kusů. Zdrojem dodávek zbraní ve válečném období byly nákupy z Číny a KLDR. Jednalo se hlavně čínské kopie sovětské techniky.

Po skončení války se Írán zaměřil na nákup vojenské techniky z Ruska. Zahájil také výrobu vlastní vojenské techniky. Hlavním bitevním tankem je íránský tank Zulfiqar 1, Zulfiqar 2 a Zulfiqar 3 Tento typ tanku je vyroben na základě sovětského T-72 a amerického M-60 Patton. Dále Írán vlastní 480 T-72, 150 M-60A1, 75 T-62, 540 T-54/T-55.

Hlavní útočnou helikoptérou íránské armády je AH-1 SuperCobra. V současné době provozuje íránská armáda 50 strojů a neznámý počet helikoptér Panha 2091, což je Íránem modernizovaná verze AH-1. Podle internetového deníku RIA Novosti plánuje Írán licenční výrobu vrtulníků Ka-32.

Vybavení

Emblém pozemních jednotek
ZbraňPůvodPočetPoznámkyobrázek
T-72Sovětský svaz480Tank T-72 na přehlídce
T-62Sovětský svaz75Tank T-62 v národním tréninkovém centru
T-55Sovětský svaz540Tank T-55
ChieftainSpojené království100Tank Chieftain
M60A1USA150Tank M60A1
M-47USA168Tank M-47
Zulfiqar
ذوالفقار
Írán100+Tank Zulfiqar
AH-1JUSA50Vrtulník AH 1j
CH-47 C ChinookUSA20Vrtulník CH-47 C Chinook
Mi-8/-17Sovětský svaz25
Vrtulník Mi-17
(c) Fars Media Corporation, CC BY 4.0
Ka-32Rusko
Írán
?Írán plánuje licenční výrobuVrtulník Ka-32

Organizace

Armáda Íránské islámské republiky je „konvenční armádou Íránu“ a je spolu s Islámskou revoluční gardou (Armáda strážců islámské revoluce) součástí ozbrojených sil Íránské islámské republiky. Má společný štáb, který koordinuje čtyři samostatné části: pozemní síly, letectvo, námořnictvo a síly protivzdušné obrany.

Den íránské armády je 18. dubna.

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků 伊朗伊斯兰共和国军队 na čínské Wikipedii a Islamic Republic of Iran Army na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Iran.svg
Flag of Iran. The tricolor flag was introduced in 1906, but after the Islamic Revolution of 1979 the Arabic words 'Allahu akbar' ('God is great'), written in the Kufic script of the Qur'an and repeated 22 times, were added to the red and green strips where they border the white central strip and in the middle is the emblem of Iran (which is a stylized Persian alphabet of the Arabic word Allah ("God")).
The official ISIRI standard (translation at FotW) gives two slightly different methods of construction for the flag: a compass-and-straightedge construction used for File:Flag of Iran (official).svg, and a "simplified" construction sheet with rational numbers used for this file.
M 47 Patton EI.JPG
Autor: Heinz Guderian, Licence: CC BY-SA 3.0
Carro M47 esposto al Museo Storico dei Carristi situato in Roma.
Seal of the Islamic Republic of Iran Army.svg
Autor: Tento vektorový obrázek byl vytvořen programem Inkscape ., Licence: CC BY-SA 3.0
The Official Seal of Army of Islamic Republic of Iran. نشان رسمی ارتش جمهوری اسلامی ایران
M60A1 USMC.JPEG
An M-60A1 tank crew from the Artillery Demonstration Unit gives support to Marine officer candidates who are training in combat tactics.
IRIAA Bell AH-1J International Cobra (3-4485) flying over Tehran in 2022.jpg
Autor: Shahram Sharifi, Licence: GFDL 1.2
Iranian army aviation's Bell AH-1J International (Reg.: 3-4485), Islamic Republic of Iran Army Day 2022
Iranian military exercise, circa 2008 (02).jpg
(c) Fars Media Corporation, CC BY 4.0
This photo is from Iran's Great Prophet II military exercise.
T54A or Type59.jpg
Although labeled T-55, this vehicle is actually a T-54A or a Type 59, recognizable by the ventilation dome visible on the turret roof, above the main gun. Many T-54s were updated to T-55 standards, and the two models are often treated as the same (and referred to as T-54/T-55).
ZulfiqarFront-2.jpg
Front view of a Zulfiqar tank of the Iranian Army.
T-62 tank, National Training Cente.JPEG
T-62 main battle tank tank at the National Training Center at Fort Irwin.
IRI.Army Ground Force Seal.svg
Autor: Tento vektorový obrázek byl vytvořen programem Inkscape ., Licence: CC BY-SA 3.0
The Official Seal of Islamic Republic of Iran's Ground Force of Army (IRIGF).
Islamic Republic of Iran Army Day, 2017 (157).jpg

This photo was taken at the 2017 Islamic Republic of Iran Army Day parade, held at the mausoleum of Imam Khomeini south of Tehran.
Ka-32-SovietUnion-1989.jpg
A Soviet Ka-32 (by NATO "Helix") helicopter passes over the airfield during Airshow Canada '89.
Location: ABBOTSFORD, BRITISH COLUMBIA (BC) CANADA (CAN)
Chieftain-MkIII-latrun-2.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Bukvoed assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY 2.5

Description: FV 4201 Chieftain MBT in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
T-72A tank on parade.jpg
This is a T-72A tank, which can be clearly identified by the smoke grenades on the front turret. The T-72B has the smoke grenades in a stack on the left side and indentations on the front turret roof for the new inserts.
  • Original caption [misidentified]: "Front view of a Soviet T-80 main battle tank. "Soviet Military Power," 1983, Page 39. Date Shot: 1 Apr 1983"