Účastnické vedení

Účastnické vedení nebo lokální smyčka je v telefonii fyzické vedení z místní ústředny do místa telefonní přípojky. Je zakončeno telefonní zásuvkou umožňující připojení telefonního přístroje nebo jiného koncového zařízení.

Technická realizace

Nejobvyklejší podoba účastnického vedení je elektrický obvod tvořený krouceným párem měděných vodičů o průměru 0,4, 0,6 nebo 0,8 mm[1] podle délky vedení. V současnosti se pro jednoho účastníka používají 2 páry, v minulosti pouze 1 pár. V minulosti existovaly podvojné a skupinové linky, kde jedno vedení sloužilo pro více účastníků; pokud jeden z účastníků telefonoval, ostatní nemohli telefon používat. Tyto linky byly pro datovou komunikaci nebo pro připojení k Internetu zcela nevhodné.

V některých zemích využívají účastnická vedení systém Digital Loop Carrier (DLC) nebo jsou budována z optických vláken (přenosový systém nazývaný fiber-in-the-loop).

Účastnické vedení může sloužit k poskytování následujících služeb:

ADSL lze provozovat současně s telefonní přípojkou nebo s ISDN přípojkou euroISDN2 (BRI0). Maximální délka účastnického vedení pro ADSL je 5000 metrů, pro VDSL 1600 metrů.

Mnoho vlastníků účastnických vedení jsou původně státní firmy, které mají přirozený monopol v přístupu k uživatelským vedením. Aby se zabránilo monopolizaci navazujících služeb, v mnoha zemích byly schváleny zákony o zpřístupnění lokální smyčky (local loop unbundling), které dovoluje, aby využívání účastnického vedení nebo jeho nadhovorového pásma mohly poskytovat další firmy. Účastnické vedení tak může končit u alternativního operátora.

Termín „lokální smyčka“ se někdy používá pro libovolnou realizaci poslední míle připojení zákazníka k Internetu bez ohledu na použitou technologii. Připojení může být realizováno:

Odkazy

Související články

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Local loop na anglické Wikipedii.

Literatura

  • Telekomunikační věstník [online]. Praha: Český telekomunikační úřad, 2017-08-25 [cit. 2023-06-15]. Dostupné online.