Údolí Kohoutovického potoka

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Údolí Kohoutovického potoka
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Koryto Kohoutovického potoka v přírodní památce
Koryto Kohoutovického potoka v přírodní památce
Základní informace
Vyhlášení1. listopadu 1987[1]
Nadm. výška230–305[1] m n. m.
Rozloha2,95 ha[2][3]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresBrno-město
UmístěníPisárky
Souřadnice
Údolí Kohoutovického potoka
Údolí Kohoutovického potoka
Další informace
Kód1042
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Údolí Kohoutovického potoka je přírodní památka nacházející se v katastru brněnské čtvrtě Pisárky na území městské části Brno-Kohoutovice v bezprostředním sousedství silnice mezi Pisárkami a Kohoutovicemi. Území o výměře 3 ha zabírá 15–40 m široký pruh podél Kohoutovického potoka o délce 1,2 km.[4] Předmětem ochrany je přirozené koryto meandrujícího potoka a původní lesní porosty s převahou buku na bázích svahů,[4] hostící některé vzácné druhy rostlin horských a podhorských poloh.[5] Přírodní památka byla vyhlášena v listopadu 1987.

Stanoviště

Do skalního podloží tvořeného biotitickým granodioritem vyhloubil Kohoutovický potok postupným odnášením částeček půdy úzké zaříznuté údolí, na jehož dně se hromadí chladný vzduch a způsobuje, že v něm panuje mikroklima s nižší teplotou než ve svazích nad ním (teplotní inverze).[4][6]

Koryto potoka je kamenité až balvanité, s častými meandry, kaskádami a tůňkami. V suchém letním obdobi koryto téměř vysychá a voda se drží v malých tůňkách, v období přívalových dešťů průtok rychle stoupá a voda odnáší naplaveniny včetně velkých kamenů.[4]

Živá příroda

Údolí obývají lesní společenstva dubobukového vegetačního stupně s převahou buku lesního (Fagus sylvatica), dubu zimního (Quercus petraea) a habru obecného (Carpinus betulus), mezi nimiž se vtroušeně vyskytuje javor klen (Acer pseudoplatanus), jasan ztepilý (Fraxinus excelsior), lípa malolistá (Tilia cordata) a lípa velkolistá (Tilia platyphyllos). V keřovém patře převažuje líska obecná (Corylus avellana), místy se vyskytuje také ohrožený klokoč zpeřený (Staphylea pinnata). V podrostu je zajímavý výskyt horské byliny věsenky nachové (Prenanthes purpurea), který indikuje klimatickou inverzi. Z chráněných druhů je nejvýznamnější výskyt chráněné silně ohrožené orchideje okrotice červené, která zde má jedinou lokalitu na území města.[7] Z chráněných druhů se dále vyskytuje okrotice bílá (Cephalanthera damasonium), vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia), oměj vlčí mor (Aconitum lycoctonum), lilie zlatohlavá (Lilium martagon) a medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum).[4][7]

Typickými ptačími druhy území jsou např. brhlík lesní (Sitta europaea) nebo konipas bílý (Motacilla alba), jehož lze často zastihnout v korytě potoka.[4]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. a b PP Údolí Kohoutovického potoka [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2010-08-06]. Dostupné online. 
  2. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19].
  3. Nationally designated areas (CDDA). Dostupné online. [cit. 2021-06-26].
  4. a b c d e f Údolí Kohoutovického potoka – PR [online]. Sdružení pro ekologickou výchovu a ochranu přírody Rezekvítek [cit. 2010-08-06]. Dostupné online. 
  5. Chráněná území [online]. Lesy města Brna [cit. 2010-08-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-04-20. 
  6. Přírodní památka Údolí Kohoutovického potoka. Brno: Základní článek Hnutí Brontosaurus Orchis Dostupné online. Informační panel naučné stezky. 
  7. a b HOSKOVEC, Ladislav. Brno, Údolí Kohoutovického potoka – přírodní památka [online]. BOTANY.cz, 2008-24-02 [cit. 2010-08-06]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Údolí Kohoutovického potoka, torzo.jpg
Autor: Magairlin, Licence: GFDL
Torzo bukového kmene s plodnicí troudnatce kopytovitého (Fomes fomentarius) v horní části přírodní památky Údolí Kohoutovického potoka.
Údolí Kohoutovického potoka.jpg
Autor: Magairlin, Licence: GFDL
Celkový pohled do Údolí Kohoutovického potoka.
Údolí Kohoutovického potoka, hranice.jpg
Autor: Magairlin, Licence: GFDL
Jižní hranice přírodní památky Údolí Kohoutovického potoka. Jeden červený pruh značí směr dovnitř chráněného území, dva pruhy ven.
Údolí Kohoutovického potoka, tůňka.jpg
Autor: Magairlin, Licence: GFDL
Tůňka na Kohoutovickém potoce v přírodní památce Údolí Kohoutovického potoka.