Únos letounu do NSR dne 10. května 1978

(c) Bundesarchiv, Bild 183-K0312-0001-006 / CC-BY-SA 3.0
Letoun Il-18 na letišti v Lipsku (ilustrační obrázek)

Únos letounu do NSR dne 10. května 1978 byl únos letounu typu Iljušin Il-18 Československých aerolinií na pravidelné lince PrahaBrno. V letounu bylo 35 cestujících a šestičlenná posádka. Únosci donutili piloty přeletět do západního Německa a přistát na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Únosci byli posléze německým soudem odsouzeni na 3 roky vězení. Motivem únosu byla emigrace do tehdejšího NSR.

Únosci

  • Josef Katrinčák (27 let)
  • Radomír Šebesta (26 let)

Okolnosti a průběh únosu

Il-18 v barvách ČSA

Radomír Šebesta a Josef Katrinčák se rozhodli, že unesou letadlo do NSR. Proto vyloupili začátkem května 1978 sklad výbušnin ve Stanovicích na Karlovarsku. Emigrovat se rozhodla i Anna Katrinčáková, manželka Josefa Katrinčáka. Dne 10. května 1978 se podařilo propašovat výbušniny na palubu dopravního letadla Il-18. Manželé Katrinčákovi vzali na palubu letadla i své dvě děti.

Z rozsudku Krajského soudu v Plzni: Dne 10. května 1978 došlo k únosu letadla ČSA letícího v 18.04 hodin na pravidelné lince z Prahy do Brna, v němž sedělo 35 cestujících a šestičlenná posádka.

Podle rozsudku měl u sebe v letadle kufřík s výbušninami Josef Katrinčák. Postup Josefa Katrinčáka při únosu: Průvodčímu letadla oznámil, že má u sebe až 15 kilogramů plastické trhaviny a ať letadlo změní kurz na NSR. Nátlak únosců byl úspěšnýV 19.33 hodin přistálo letadlo proti vůli členů posádky i cestujících ve Frankfurtu.[1] Zde se únosci vzdali německé policii a požádali o politický azyl.

Rozsudky

Únosci byli odsouzeni v Německu. Pachatele odsoudili k trestům odnětí svobody na 3 léta. Německá strana nevyhověla žádostem československých úřadů o vydání únosců. Proto byli v bývalém Československu odsouzeni v nepřítomnosti. Krajský soud v Plzni odsoudil Josefa Katrinčáka, Radomíra Šebestu a také Annu Katrinčákovou roku 1983 k trestům odnětí svobody od 9 do 12 let. Po propuštění z vězení v Německu se únosci nemohli vrátit do Československa, protože by na hranicích byli zadrženi a posláni do vězení.

V roce 1999, těsně před vypršením promlčecí lhůty, na ně vydal Krajský soud v Plzni příkaz k dodání do výkonu trestu. Česká policie se je snažila najít, což se nepodařilo. Teprve roku 2007 bylo pátrání přerušeno. Důvodem u Josefa Katrinčáka je skutečnost, že policie vyčerpala všechny prostředky, kterými mohla zjistit jeho pobyt. Pobyt Anny Katrinčákové se policii podařilo zjistit. Žije v Německu, ale tamější úřady zamítly žádost o její vydání.[2]

Udělení milosti

Dne 21. června 2004, udělil prezident Václav Klaus Radomíru Šebestovi milost: Šebesta Radomír, prominutí celého sníženého trestu odnětí svobody. Odsouzený za únos letadla a krádež výbušnin. Od odsouzení uplynulo 20 let. Žije v emigraci, milost mu umožní styk s rodiči. Vykonání trestu by nyní již nemělo význam.[3] Radomír Šebesta tvrdí, že byl k únosu donucen, jinak by přišel o život.[4] Radomír Šebesta v současné době žije ve Francii.

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Bundesarchiv Bild 183-K0312-0001-006, Leipzig, Flughafen, Flugzeug, ankommende Passagiere.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-K0312-0001-006 / CC-BY-SA 3.0
For documentary purposes the German Federal Archive often retained the original image captions, which may be erroneous, biased, obsolete or politically extreme.
Leipzig, Flughafen, Flugzeug, ankommende Passagiere Zentralbild Bartocha 12.3.1971 Leipzig: Leipziger Frühjahrsmesse 1971: Internationaler Messe-Flugverkehr herrscht auf dem Messeflughafen Leipzig-Schkeuditz. Täglich 20 Maschinen landen hier. Auf unserem Foto sind Messegäste aus Prag eingetroffen. (Bitte beachten Sie hierzu unsere ADN-Meldung!)
Il-18 CSA.jpg
Autor: Karel x, Licence: CC BY-SA 3.0
Iljušin Il-18 v barvách ČSA