Ústavní dekret prezidenta republiky o úpravě československého státního občanství osob národnosti německé a maďarské

Ústavní dekret prezidenta republiky o úpravě československého státního občanství osob národnosti německé a maďarské
Předpis státu
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Druh předpisuústavní dekret prezidenta republiky
Číslo předpisu33/1945 Sb.
Údaje
Autorprezident republiky
Schváleno2. srpna 1945
Platnost10. 08. 1945
Účinnost10. 08. 1945
Oblast úpravy
československé státní občanství

Ústavní dekret prezidenta republiky o úpravě československého státního občanství osob národnosti německé a maďarské byl dekret prezidenta republiky vydaný československým prezidentem Edvardem Benešem a vyhlášený ve Sbírce zákonů pod číslem 33/1945 Sb. Tímto dekretem byl českoslovenští občané německé a maďarské národnosti zbaveni československého státního občanství.[1]

Takto byli zbaveni retroaktivně československého státního občanství i Židé, kteří byli zavražděni během války a deklarovali při sčítání lidu ČSR v roce 1930 německou národnost a byli zletilí v době příchodu Němců, a to bez možnosti nápravy a paradoxně i v případech, kdy jim později byla přiznána účast v odboji dle zák. 255/1946 Sb. i s osvědčením podepisovaným ministrem národní obrany, že údajně padli jako českoslovenští občané.

Reference

  1. § 1 ústavního dekretu č. 33/1945 Sb.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“