Útlak

Pojem útlak je odvozen od představy zatížení působící směrem dolů a je tak také často líčen. Zde je zobrazena kresba Žida pod metaforickým útlakem ruského cara

Útlak, útisk či oprese je systematické, sociálně podporované špatné zacházení a vykořisťování určité skupiny lidí ze strany moci, autorit nebo sociálních struktur v rámci dané společnosti.[1] Termín útlak je primárně používán v případech odkazujících k podřízenosti určité společenské skupiny nespravedlivým použitím síly, autority či sociálních norem. V tom případě se jedná o formu nepřímé diskriminace, může ale mít i podobu násilného omezování a potlačování lidských nebo občanských práv.

Od diskriminace se liší tím, že útlak primárně označuje systematické špatné zacházení, zatímco diskriminace je pak až následným vyústěním útlaku. Opakem útlaku a diskriminace je privilegium.

Americká socioložka Iris Marion Young definovala pět forem sociálního útlaku; těmi je marginalizace, vykořisťování, bezpráví, kulturní imperialismus a násilí.[2]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oppression na anglické Wikipedii.

  1. oppression [online]. Merriam-Webster [cit. 2010-03-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-07-29. (anglicky) 
  2. YOUNG, Iris Marion. Oppression, Privilege, and Resistance: Theoretical Perspectives on Racism, Sexism, and Heterosexism. Boston: McGraw-Hill, 2004. ISBN 9780072882438. Kapitola Five Faces of Oppression, s. 37–63. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

1904 Russian Tsar-Stop your cruel oppression of the Jews-LOC hh0145s.jpg

USA to Russian Tsar: Stop Your Cruel Oppression of the Jews, 1904. Chromolithograph.

From the source page [1]:

In this print, which appeared after a 1903 pogrom in Kishinev, a "Russian Jew" carries on his back a large bundle labeled "Oppression;" hanging from the bundle are weights labeled "Autocracy," "Robbery," "Cruelty," "Assassination," "Deception," and "Murder." In the background, on the right, a Jewish community burns, while in the upper left corner, President Theodore Roosevelt asks the Emperor of Russia, Nicholas II, "Now that you have peace without, why not remove his burden and have peace within your borders?"