Útok na americká velvyslanectví v Nairobi a Dar es Salaamu

Útok na americká velvyslanectví v Nairobi a Dar es Salaamu
Následky útoku na americkou ambasádu v Dar es Salaam, hlavním městě Tanzanie (od roku 1992 není hl. město).
Následky útoku na americkou ambasádu v Dar es Salaam, hlavním městě Tanzanie (od roku 1992 není hl. město).
Cílamerické ambasády v Keni a Tanzanii
Mrtví lidé224
Zranění lidénejméně 4 000
Datum7. srpna 1998
MístoNairobi, KeňaKeňa Keňa
Dar es Salaam, TanzanieTanzanie Tanzanie
PachateléAl-Káida a Egyptský islámský džihád
Souřadnice
(c) Eric Gaba, Wikimedia Commons user Sting, CC BY-SA 3.0
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Trosky po bombovém útoku v Nairobi
Pomník obětem výbuchu v Nairobi

Útok na americká velvyslanectví v Nairobi a Dar es Salaamu byl bombový útok provedený dne 7. srpna 1998 v dopoledních hodinách místního času.[1] K útoku na každé z obou velvyslanectví byl použit nákladní vůz, naložený výbušninami. K odpovědnosti za oba incidenty se přihlásila Al-Káida.

Útoky a oběti

Výbuch v Nairobi (Keňa) zabil 213 osob. Podle odhadu bylo dalších přibližně 4000 osob zraněno. Výbuch v Dar es Salaamu (Tanzanie) zabil 12 osob a zranil 85 osob.[2] Útok byl primárně namířen proti Američanům, ale naprostá většina zabitých byli místní obyvatelé. Výbuch v Nairobi bylo slyšet i ve vzdálenosti 16 kilometrů od velvyslanectví. Ještě ve vzdálenosti pěti bloků od velvyslanectví byla rozbitá okna. Seismologické údaje odpovídaly použití minimálně několika tun brizantní výbušniny.[3] V obou případech vznikly značné škody. Keňská vláda oznámila oficiální pětidenní období smutku za oběti výbuchu a nařídila stáhnout vlajky na půl žerdi. Vložila 850 000 dolarů do fondu na pomoc pozůstalým a rodinám mrtvých. Náklady vynaložené na útoky ze strany teroristů byly později vyhodnoceny jako poměrně malé a v ostrém nepoměru s velkými škodami vzniklými útokem.

Velký počet obětí v Nairobi byl dán tím, že velvyslanectví bylo umístěno v rušném centru města. Výbuch poškodil i dva autobusy, které zrovna nedaleko projížděly. Navíc nebyla dodržena doporučená minimální vzdálenost budovy velvyslanectví od brány areálu. Rovněž sousední budova, využívaná převážně pro účely místní univerzity, stála velmi blízko velvyslanectví a při výbuchu se zřítila. Už v roce 1996 americká velvyslankyně opakovaně marně žádala ministerstvo zahraničí USA o přestěhování velvyslanectví na jiné místo. Podle ministerstva prý odpovídalo zabezpečení velvyslanectví předpokládané (nízké) úrovni hrozby. Velvyslanectví v Dar es Salaamu bylo zabezpečeno o něco lépe. Jako rozhodující prvek se ale ukázala především větší vzdálenost od centra města.

Pozadí incidentu

Teroristická organizace Al-Káida před útokem zazlívala Američanům první válku v Zálivu, přítomnost Spojených států v Saúdské Arábii (o tom svědčí i datum atentátů na velvyslanectví v Nairobi, resp. Dar es Salaamu) a účast na vojenských operacích v Somálsku a v Jemenu. Al-Káida považuje USA za svého úhlavního nepřítele. Už od roku 1992 byla Al-Káida spojována s násilím v Jemenu, Mogadišu a v Etiopii. Byli mezi nimi mudžáhedíni, kteří předtím bojovali v Afghánistánu proti Sovětskému svazu. V polovině devadesátých let členové organizace Al-Káida založili východoafrickou buňku, kterou vedl Wadih El-Hage. Prostředky na financování získávala Al-Káida prostřednictvím své obchodní sítě a různých krycích organizací.

Země jako Keňa a Tanzanie se ukazovaly být vhodným místem pro přípravu a realizaci teroristických útoků. Situace v okolních zemích jako Somálsko, Rwanda a Uganda je řadu let nestabilní, což má vliv i na Keňu a Tanzanii. Vymáhání práva v zemích této oblasti je velmi problematické. Působí zde řada místních zločineckých organizací. Hranice jsou slabě kontrolovány. Existuje napětí mezi místními křesťany a muslimy. To vše vytváří úrodnou půdu pro teroristy.

Příprava útoků

Al-Káida sledovala americká velvyslanectví a připravovala půdu pro útok. V květnu 1998 terorista Khalfan Khamis Mohamed pronajal v Nairobi dům s garáží, aby bylo kde vyrábět bomby. Sheikh Ahmed Salim Swedan koupil bílý nákladní vůz Toyota Dyna jako vozidlo pro bombový útok. V červnu 1998 si teroristé pronajali dům asi 6 kilometrů od velvyslanectví v Dar es Salaamu. Komponenty pro výrobu bomb byly přepravovány skrytě v pytlích s rýží ve vozidle Suzuki Samurai, které koupil Khalfan Khamis Mohamed. Sheikh Ahmed Salim Swedan koupil vozidlo Nissan Atlas, které teroristé upravili pro druhý bombový útok v Dar es Salaamu.

Terorista Mohammad Sádik Odeh dohlížel v Nairobi na výrobu bomb. V bombě určené pro Nairobi byl použit trinitrotoluen, dusičnan hliníku a hliníkový prášek. Výbušninu teroristé umístili do dvaceti dřevěných beden a naložili do nákladního vozu. Bomba určená pro velvyslanectví v Dar es Salaamu byla zcela odlišná. Do nákladního vozu teroristé naložili trinitrotoluen společně s patnácti kyslíkovými láhvemi a hnojivem. K usměrnění výbuchu sloužily pytle písku.

Průběh útoku v Nairobi

Poškozená budova velvyslanectví USA v Nairobi (vzadu). Vedlejší budova, která nepatřila k velvyslanectví, se úplně zřítila.

Dne 7. srpna 1998 dopoledne nákladní vůz s výbušninou přijel k zamčené zadní bráně velvyslanectví v Nairobi a zastavil. Z auta vystoupil spolujezdec Mohamed Rashed Daoud Al-Owhali a žádal strážného, aby otevřel bránu. Se svou žádostí neuspěl. Strážný řekl, že nemá klíč od brány a po nezdařeném pokusu o telefonát začal utíkat pryč od brány. Řidič na prchajícího strážného dvakrát vystřelil z pistole otevřenými dveřmi auta, ale netrefil. Spolujezdec, stojící vedle auta, v panice začal házet ruční granáty. Hodil celkem čtyři granáty a začal rychle utíkat od auta. Následně došlo k výbuchu.[4] Budova, která stála těsně vedle velvyslanectví, se zřítila.[5] Budova velvyslanectví zůstala stát, ovšem značně poškozená.

Atentátníci

  • Wadih El-Hage – vůdce východoafrické buňky Al-Káidy, obstaral falešné cestovní doklady. Byl zatčen ještě v roce 1998 v USA.
  • Mohammad Sádik Odeh – technický poradce Al-Káidy. Ještě před atentátem odcestoval do Pákistánu, kde byl potom zatčen. Při výslechu řekl, že pracoval pro Usámu bin Ládina.
  • Mohamed Rashed Daoud Al-Owhali – expert na výbušniny, spolujezdec řidiče auta naloženého výbušninami, snažil se strážného přinutit otevřít bránu velvyslanectví v Nairobi, házel granáty u budovy velvyslanectví. Byl zatčen po atentátu přímo v Keni.
  • Khalfan Khamis Mohamed – koupil bílou dodávku Suzuki ve které se převážely části bomb, najal dům v Tanzanii, kde se bomby vyráběly, pomáhal při výrobě bomb a nakládání do auta. Jel v nákladním voze naloženém výbušninami k velvyslanectví v Dar es Salaamu. Byl zatčen v roce 1999 v Jižní Africe. V roce 2000 napadl a těžce zranil strážného ve vězení v USA při neúspěšném pokusu o útěk.
  • Sheikh Ahmed Salim Swedan – koupil auta Toyota Dyna a Nissan Atlas. Byl zabit v roce 2009 americkou raketou v Pákistánu.
  • Hamdan Khalif Alal – řídil auto naložené výbušninami při útoku na velvyslanectví USA v Dar es Salaamu.[6]

První čtyři výše uvedení teroristé byli všichni odsouzeni k doživotnímu trestu odnětí svobody.[7]

Odezva ze strany USA

Satelitní snímek továrny Aš-Šifá z roku 1998 před výbuchem

Bylo nařízeno okamžitě zvýšit zabezpečení amerických institucí ve světě. Jako odezvu na útoky prezident Bill Clinton, zatížený v té době také skandálem s Monikou Lewinskou, schválil operaci nazvanou Infinite Reach.[8] 20. srpna 1998 Američané zaútočili raketami na cíle v Súdánu a Afghánistánu.[9] Z amerických válečných lodí bylo odpáleno více než 70 raket Tomahawk. Podle tvrzení USA došlo ke zničení výcvikových táborů teroristů v Afghánistánu a chemické továrny Aš-Šifá poblíž Chartúmu v Súdánu.[10] V továrně se měly údajně vyrábět produkty potřebné pro výrobu nervového plynu pro teroristy. Podle mezinárodního práva jsou podobné raketové útoky jen těžko ospravedlnitelné. Americké velvyslanectví v Nairobi bylo nakonec přesunuto z centra města do jiné oblasti.

Reference

  1. 1998: US embassies in Africa bombed
  2. 7 Years Today: The 1998 U.S. Embassy Bombings. homelandsecurityus.com [online]. [cit. 2011-09-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-03-19. 
  3. Forensic Seismology - revised
  4. Video: Seconds From Disaster - S03E05 - American Embassy Bombing
  5. Nairobi Bombing Map
  6. Rodney Stich, Lockerbie to 9/11: Massive Fraud and Consequences, s. 271
  7. The U.S. Embassy Bombings Trial - a summary
  8. Mark Ensalaco, Middle Eastern terrorism: from Black September to September 11, s. 226
  9. US air strikes against Afghanistan and Sudan. www.defencejournal.com [online]. [cit. 2011-09-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-04-05. 
  10. Khartoum Revisited, Part 2

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
SP38G5.jpg
KH-11 photo of the Shifa Pharmaceutical Plant, Sudan
Kenya bombing 2.jpg
Photo of the aftermath of the Kenya embassy bombing. (source)
Us-embassy-nairobi-bombing-1998.jpg
Terrorists bombed the US Embassy in Nairobi, Kenya in August 1998, leaving hundreds dead and wounded.
The U.S. Embassy in Dar es Salaam, Tanzania, in the aftermath of the August 7, 1998, al-Qaida suicide bombing.jpg
August 1998: The U.S. Embassy in Dar es Salaam, Tanzania, in the aftermath of the August 7, 1998, al-Qaida suicide bombing. Eleven Tanzanians, including 7 Foreign Service Nationals, died in the blast, and 72 others were wounded. The same day, al-Qaida suicide bombers launched another near-simultaneous attack on the U.S. Embassy in Nairobi, Kenya, which killed 218 and wounded nearly 5,000 others
US Embassy bombing memorial in Nairobi.jpg
Autor: Zweifel, Licence: CC BY-SA 3.0
US Embassy bombing memorial in Nairobi
Africa location map.svg
(c) Eric Gaba, Wikimedia Commons user Sting, CC BY-SA 3.0
Blank administrative map of political Africa as in 2011-07, for geo-location purposes. On English Wikipedia, in "{{Location map Africa}}" to set marker along curved latitude/longitude lines.