Čára
Čára je souvislá řada bodů probíhající v určitém směru nebo volně měnící směry.[1]
Geometrie
Pokud je čára rovná a není ohraničená označuje se v geometrii jako přímka, pokud je rovná a ohraničená z obou stran, jedná se o úsečku, pokud je ohraničená z jedné strany, jedná se o polopřímku.
Pokud je čára zahnutá jedná se o křivku. Za předpokladu, že by čára byla uzavřená, tedy začátek a konec splýval, jedná se o uzavřený útvar, který za jistých předpokladů může tvořit například kružnici, čtverec, obdélník atd.
Kartografie
V kartografii se vyznačují pomocí čar různé druhy hranic objektů a jevů, liniové stavby a podobně.[1]
Umění
Čára se využívá v umění jako základní prostředek zachycení záměru umělce například v kresbě.
Druhy čáry
Čáry se dělí na plné, čárkované, tečkované, střídavé. Podle tloušťky se čáry dělí na tenké, tlusté a velmi tlusté, nejtenčí čáry se označují jako vlasové. Čáry se dělí na pravidelné a nepravidelné (například čáry kreslené tzv. od ruky).
Odkazy
Reference
- ↑ a b Čára. Line. Ligne f. Linie e. Линия. Čiara. Čára. Souvislá řada bodů probíhající v určitém směru (přímka, úsečka) nebo volně měnící směry (křivka); v kartografii se vyznačují pomocí čar různé druhy hranic objektů a jevů, liniové stavby apod. Obory: kartografie. Terminologický slovník zeměměřictví a katastru nemovitostí [online]. Terminologická komise Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, 2005 až 2020 [cit. 2022-07-28]. Dostupné online.
Související články
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Přímka