Čáslav (nádraží)

Čáslav
Výpravní budova nádraží v Čáslavi
Výpravní budova nádraží v Čáslavi
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
MěstoČáslav
Souřadnice
Čáslav
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice540443
TratěKolín – Havlíčkův Brod, Čáslav–Třemošnice
Nadmořská výška245 m n. m.
V provozu od6. prosince 1869
Zabezpečovací zařízeníRZZ AŽD 71 + mechanické (místní n.)
Dopravní koleje5 + 2 (místní n.)
Nástupiště (nástupní hrany)4 (4) + 2 (2)
Prodej jízdenekAno
Návazná dopravaMěstská hromadná doprava v prostoru před nádražní budovou
Služby ve staniciVnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaPlatba v EurechÚschovna zavazadelBariérové WCTAXIVnitrostátní pokladní přepážka
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čáslav je železniční stanice ve východní části stejnojmenného městaokrese Kutná Hora ve Středočeském kraji. Skládá se ze dvou obvodů – hlavního nádraží (na železniční trati Kolín – Havlíčkův Brod elektrizované soustavou 25 kV, 50 Hz AC) a místního nádraží (leží na neelektrizované železniční trati Čáslav–Třemošnice).

Historie

Budova místního nádraží z roku 1881

Stanice byla vybudována jakožto součást Rakouské severozápadní dráhy (ÖNWB) spojující Vídeň a Berlín, autorem univerzalizované podoby stanic pro celou dráhu byl architekt Carl Schlimp. 1. prosince 1869 byl s čáslavským nádražím uveden do provozu celý nový úsek trasy z Golčova Jeníkova do stanice Kolín. Roku 1881 naproti výpravní budově vystavěla Rakouská společnost místních drah (ÖLEG) budovu stanice Čáslav místní nádraží sloužící k pravidelnému provozu do Žleb, v následujících letech prodloužené až do Třemošnice. Po zestátnění železničního provozu (ÖLEG roku 1894, ÖNWB roku 1908)[1] obsluhu trati přebrala větší výpravní budova, odkud ovšem musí vlaky do samostatného kolejiště trati zajíždět přes dvojitou úvrať, nebo „spojkou“ ze 6. staniční koleje. Začátkem grafikonu 2021/2022 byla budova místního nádraží opuštěna výpravčí se přesunul do budovy hlavního nádraží.[zdroj?]

Roku 1909 byl zdvoukolejněn úsek Čáslav – Velký Osek, kompletní druhá kolej byla pak mezi Kolínem a Děčínem dokončena během první světové války, zejména s pracovním nasazením ruských válečných zajatců. Elektrický provoz na hlavní trati procházející stanicí byl zahájen v roce 1965.

Popis

V obvodu hlavní nádraží se nacházejí čtyři nekrytá úrovňová jednostranná nástupiště, k příchodu na nástupiště slouží přechody přes koleje. V obvodu místní nádraží jsou dvě jednostranná úrovňová nástupiště. Přechod mezi nástupišti hlavního a místního nádraží je umožněn pomocí lávky nad kolejemi. V letech 2023–2025 by mělo dojít k rekonstrukci stanice a s tím souvisí i vybudování nové koleje, která přivede trať 236 přímo do obvodu stanice.

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Crystal Clear action apply.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon;, Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Euro symbol.svg
Symbol der Währung Euro: auf blauem Grund ein gelbes €-Symbol.
RWBA WC.svg
RWBA symbol: toilet
Suitcase icon.JPG
suitcase icon
Čáslav, nádraží 01.jpg
Autor: Adam Sporka, Licence: CC BY 2.0
Čáslav, vlakové nádraží