Číčenice (nádraží)

Číčenice
Nádraží v Číčenicích
Nádraží v Číčenicích
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský
ObecČíčenice
Souřadnice
Číčenice
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice733527
Tratě190, 192, 197
Nadmořská výška390 m n. m.
V provozu od1. září 1868
Dopravní koleje14
Nástupiště (nástupní hrany)5 (6)
Prodej jízdenekNe
Návazná dopravaNe
Služby ve staniciČekárna pro cestujícíBezbariérové WCPošta
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Číčenice jsou železniční stanice v západní části obce Číčenice v okrese Strakonice v Jihočeském kraji, nedaleko Bílého potoka. Leží na tratích Plzeň – České Budějovice, Číčenice – Týn nad Vltavou a Číčenice – Nové Údolí. Stanice je elektrizovaná (25 kV, 50 Hz AC, trať Plzeň – České Budějovice).

Historie

Stanice byla vybudována jakožto součást Dráhy císaře Františka Josefa (KFJB) spojující Vídeň, České Budějovice a Plzeň, roku 1872 prodloužené až do Chebu na hranici Německa, podle typizovaného stavebního návrhu. 1. září 1868 byl s místním nádražím uveden do provozu celý nový úsek trasy z Českých Budějovic do Plzně. Zpočátku sloužilo nádraží především obyvatelům nedalekých Vodňan. Roku 1884 byla KFJB zestátněna, dráhu provozovaly a dopravu od té doby zajišťovaly Císařsko-královské státní dráhy („kkStB“).

15. října 1893 otevřela společnost Pošumavské místní dráhy železniční spojení své trati s Prachaticemi, které bylo roku 1899 prodlouženo až do Volar. 23. října 1898 pak projekt společnosti Místní dráha Vodňany-Týn nad Vltavou) spojil Číčenice a Týn nad Vltavou, dopravcem na všech tratích byly též státní dráhy.

Roku 1918 přešel majetek kkStB pod Československé státní dráhy ("ČSD"), roku 1924 pak byla zestátněna trať do Volar, roku 1925 i do Týna nad Vltavou. Elektrický provoz ve stanici zprovozbyl zahájen 29. listopadu 1968. Od roku 1993 byly provozovatelem dráhy České dráhy, od roku 2008 pak Správa železnic (do roku 2019 Správa železniční dopravní cesty – SŽDC). Pravidelnou osobní dopravu zajišťují na hlavní trati České dráhy, na trati do Volar od roku 2017 GW Train Regio, na trati do Týna byla doprava roku 2013 zastavena, od roku 2019 provozovala na trati víkendové letní vlaky společnost KPT Rail.

Popis

Od Českých Budějovic přichází do stanice hlavní trať jako dvoukolejná, dále směrem na Protivín a Plzeň pokračuje jednokolejná, odbočné tratě jsou též jednokolejné. Nachází se zde čtyři úrovňová nástupiště před staniční budovou a dvě poloostrovní nástupiště vedle staniční budovy. K příchodu na nástupiště slouží přechody přes koleje. Stanice není bezbariérově přístupná.[1]

Reference

  1. Plánek stanice Číčenice. Plánky stanic [online]. České dráhy, 2017-11-01 [cit. 2021-04-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Crystal Clear action button cancel.svg
Autor: Ekips39 (vectorisation), Everaldo Coelho and YellowIcon (original), Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Aiga waitingroom inv.svg
Autor: Poiizu, Licence: CC BY-SA 3.0
This image is from a collection commissioned by the United States Department of Transportation and designed by AIGA. It is copyright-free, and is available here
RWBA WC.svg
RWBA symbol: toilet
Čičenice - železniční stanice.jpg
Autor: Fojsinek, Licence: CC BY-SA 4.0
Čičenice - železniční stanice
Aiga mail inverted.svg
This image is from a collection commissioned by the United States Department of Transportation and designed by AIGA.