Čínská Tchaj-pej
Čínská Tchaj-pej je název Čínské republiky na Tchaj-wanu dohodnutý na základě Nagojské rezoluce, v níž se Čínská republika a Čínská lidová republika vzájemně uznaly v rámci aktivit Mezinárodního olympijského výboru. Jméno je Čínskou republikou užíváno pro činnost v mnoha mezinárodních organizacích a při některých událostech, jako jsou Olympijské hry, Miss Earth, Paralympijské hry, Asijské hry, Asijské Para hry, Univerziády a Mistrovství světa ve fotbale. Patří sem i nesportovní organizace jako Světová obchodní organizace a Světová zdravotnická organizace.
Pojem je úmyslně dvojznačný. Pro ČLR je „Čínská Tchaj-pej“ nejednoznačná, co se týče politického statusu nebo svrchovanosti Čínské republiky/Tchaj-wanu. Pro Čínskou republiku jde o inkluzivnější termín než „Tchaj-wan“ (který kuomintangská vláda, která tehdy byla u moci, považuje za součást Číny a stejně jako vláda ČLR se považuje za legitimní vládu celé Číny) a pro vládu ČLR je termín „Tchaj-wan“ spojený s nezávislostí ostrova na ČLR. Spojení Tchaj-wan, Čína může být zase vnímáno jako podřízení oblasti ČLR.
Tento název je považován některými Tchajwanci za urážku. Jde hlavně o tu část populace, která není etnicky čínská, a také o ty, kteří nebydlí v Tchaj-peji.[zdroj?]
Z politických důvodů soutěžil Tchaj-wan na olympijských hrách pod různými názvy. V letech 1956 a 1972 jako Republic of China (Čínská republika), Na LOH v roce 1960 jako Formosa, v letech 1964 a 1968 jako Taiwan. Od roku 1984 je používán název Čínská Tchaj-pej.[1]
Vlajky Čínské Tchaj-peje
Olympijská vlajka
Paraolympijská vlajka
Vlajka pro Univerziádu
Vlajka pro hry neslyšících
Volejbalová vlajka
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chinese Taipei na anglické Wikipedii.
- ↑ 【錯誤】網傳我國於1960年代不曾以台灣名義參加奧運?. 台灣事實查核中心 Taiwan FactCheck Center [online]. 2018-08-09 [cit. 2021-07-27]. Dostupné online. (čínsky)
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Čínská Tchaj-pej na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Chinese Taipei Olympic Flag. According to the official website of Chinese Taipei Olympic Committee, Blue Sky(circle) & White Sun(triangles) above the Olympic rings is neither the National Emblem of the Republic of China, nor the Party Emblem of Kuomintang (KMT), but a design in between, where the triangles do not extend to the edge of the blue circle, as registered at International Olympic Committee in 1981 and digitally rendered in 2013. Besides, the blue outline of the five-petaled plum blossom is broader than the red one. Moreover, the CMYK code of the blue one and the Blue Sky & White Sun is "C100-M100-Y0-K0", and different from the Olympic rings (C100-M25-Y0-K0). Note that it's the only version recognized by IOC.
Autor:
中華民國聽障者體育運動協會 Chinese Taipei Deaf Sports Federation
Flag of Chinese Taipei Deaf Sports Federation
Autor: 阿貴, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Chinese Taipei for Universiades
Chinese Taipei Volleyball Association flag