Čabraď (hrad)

Čabraď
Základní informace
Výstavba13. století
Poloha
AdresaČabradský Vrbovok, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Čabraď
Čabraď
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Čabraď (též hrad Litava, hrad Litva či hrad Lietava, maď. Csábrág vára) stojí v Krupinské planině asi 8 km od hradu Bzovík, nad obcí Čabradský Vrbovok.

Historie

Hrad Čabraď

Hrad byl vystavěn ve 13. století na skalisku nad říčkou Litavou. Přesný rok však není znám. Jeho funkcí bylo střežit obchodní báňskou cestu do báňských měst na středním Slovensku. O několik kilometrů dál se nacházel hrad stejného jména, který ale zcela zanikl. Ve starých písemných pramenech se hrad Čabraď objevuje jako Haradnuk, castrum Lutya, castrum Lyta či castrum Chabrad. Od začátku své existence byl předmětem řady majetkových sporů. Na začátku 14. století se jej zmocnil Matúš Čák Trenčianský. Po jeho smrti roku 1318 nebyl vrácen původním majitelům Huntům, ale dostal se do vlastnictví uherského krále. Roku 1335 se novými majiteli stali synové Vavřince z Dobrakuty. Ti se brzy dostali do sporu s klášterem na Bzovíku. Vyvrcholení sporu přinesla smrt bzovického probošta a jeho sluhů, po niž byl hrad Čabraď i s blízkým stejnojmenným hradem majitelům zkonfiskován. V 15. století byl hrad obsazen Janem Jiskrou z Brandýsa, který si z něj vytvořil předsunutý opěrný bod. Druhý hrad je v této době již označován jako pustý. V roce 1462 se v písemných pramenech poprvé objevuje název Čabraď. V dalších letech se zde vystřídal celá řada majitelů. V 16. století se novým majitelem stal Ján Krušič, který jej rozšířil a opevnil. Bylo postaveno vnější opevnění s bastiony pro dělostřelce, takže se dokázalo ubránit útokům Turků. V roce 1622 mění hrad majitele znovu, tentokrát se jím stal Peter Koháry. V držení Koháryů zůstal do roku 1812, kdy jej majitel zapálil. Během stavovských povstání byl hrad několikrát dobyt, poškozen byl však až na konci povstání, kdy jej dobyli a poškodili Rákocziho kuruci. Císařská vojska jej získala až po těžkých bojích a pomocí lstí. V současné době je hrad částečně zakonzervován a pečuje o něj občanské sdružení] Rondel.

Přístup

Pro turisty je hrad přístupný po modré turistické značce od jihu z Hrušova. Ze severu vede cesta od obce Čabradský Vrbovok údolím Konštianského potoka.

Odkazy

Literatura

  • PISOŇ, Štefan. Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku. Martin: Osveta, 1977. S. 104–105. (slovensky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce