Čakovická tabule

Čakovická tabule
Přírodní rezervace Vinořský park
Přírodní rezervace Vinořský park

Nejvyšší bod293 m n. m. (vrstevnice)
Rozloha179,9 km²

Nadřazená jednotkaČeskobrodská tabule
Sousední
jednotky
Kojetická pahorkatina
Labsko-vltavská niva
Čelákovická pahorkatina
Bylanská pahorkatina
Pražská plošina

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Horninypískovec, spongilit, jílovec, slínovec, křemenec
PovodíLabe
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čakovická tabule je geomorfologický okrsek ve střední části Českobrodské tabule, ležící v okresech Nymburk, Kolín, Praha-východ ve Středočeském kraji a na území hlavního města Prahy.

Poloha a sídla

Přírodní památka Cihelna v Bažantnici
Přírodní památka Chvalský lom

Území okrsku leží zhruba mezi sídly Bořanovice (na severozápadě), Přezletice a Brandýs nad Labem (na severu), Kounice (na východě), Újezd nad Lesy (na jihu) a pražskou částí Vysočany (na jihozápadě). Zcela uvnitř okrsku leží větší obce Zeleneč, Šestajovice, Líbeznice a více městských částí Prahy, např. Čakovice, podle kterých je okrsek pojmenován.[1]

Geomorfologické členění

Okrsek Čakovická tabule (dle značení Jaromíra Demka VIB–3E–2) náleží do celku Středolabská tabule a podcelku Českobrodská tabule.

Podle členění Balatky a Kalvody[2] se okrsek dále již nečlení. V tomto členění je Čakovická tabule definována jako územně rozsáhlejší.

Tabule sousedí s dalšími okrsky Středolabské tabule (Kojetická pahorkatina a Labsko-vltavská niva na severu, Čelákovická pahorkatina na východě, Bylanská pahorkatina na jihovýchodě) a s celkem Pražská plošina na západě a jihu.[3]

Významné vrcholy

Nejvyšším bodem okrsku je vrstevnice (293 m).[2]

Odkazy

Reference

  1. Čakovická tabule na Mapy.cz
  2. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech = Geomorphological regionalization of the relief of Bohemia. Praha: Kartografie, 2006. 80 s. ISBN 80-7011-913-6. (česky, anglicky) 
  3. Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Čakovická tabule, s. 97. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Lom Chvaly.jpg
Praha-Horní Počernice, přírodní památka Chvalský lom, vnitřek lomu.
PR Vinorsky park 01.JPG
Přírodní rezervace Vinořský park - U kamenného stolu
PP Cihelna v Bažantnici (Hloubětín, Praha) 01.JPG
Autor: Martin Veselka, Licence: CC BY-SA 3.0
Přírodní památka Cihelna v Bažantnici byla vyhlášena pro ochranu jednoho z nejvýznamnějších odkryvů peruckého a korycanského souvrství českého křídového útvaru se zkamenělými otisky rostlin, Praha, Česko.