Čedičová žíla Boč

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Čedičová žíla Boč
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
PP Čedičová žíla Boč celkový pohled z jihu
PP Čedičová žíla Boč celkový pohled z jihu
Základní informace
Vyhlášení16. února 1960[1]
Nadm. výška340–434[1] m n. m.
Rozloha1,33 ha[2][3]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresKarlovy Vary
UmístěníStráž nad Ohří
Souřadnice
Čedičová žíla Boč
Čedičová žíla Boč
Další informace
Kód2445
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Čedičová žíla Boč je přírodní památka mezi Stráží nad Ohří a Bočíokrese Karlovy Vary. Spravuje ji Krajský úřad Karlovarského kraje.[1] Důvodem ochrany je ukázka sloupcovitého rozpadu čediče. Nacházejí se zde stopy po třetihorní vulkanické činnosti a unikátní suťové lesy a kamenné moře.

Popis oblasti

Přírodní památka leží přibližně 1,5 km severovýchodně od obce Stráž nad Ohří nad levým břehem řeky Ohře a nad silnicí I/13. Chráněné území zasahuje do dvou katastrálních území, jimiž jsou k.ú. Boč a k.ú. Peklo. Lokalita se nachází v Přírodním parku Stráž nad Ohří.

Přírodní poměry

Geomorfologie a geologie

Nachází se v Podkrušnohorské oblastigeomorfologickém celku Doupovské hory.[4] Území tvoří výraznou morfologickou dominantu údolí Ohře.

Celkový pohled ze silnice mezi Stráží nad Ohří a Korunní

Geologicky se jedná skalní výchozy původního třetihorního sopouchu v předpolí doupovského vulkanického centra. Čedičové magma zde prorazilo prvohorními granulity krušnohorského krystalinika. Později bylo čedičové těleso denudací vypreparováno nad úroveň okolního terénu. Vlastní skalní masív je tvořen čedičovou horninou, která je podle chemické klasifikace výlevných hornin popisována jako nefelinit. V lomové stěně se zachovala ukázkově vyvinuta sloupcovitá odlučnost s vějířovitým uspořádáním. Hlavní žíla má mocnost okolo 15 m, v jejím okolí se nachází různá pyroklastika, zejména tufy, tufity a vulkanické brekcie. V půdním pokryvu převažuje kambizem.[5][6] Čedičová žíla byla částečně odkryta při těžbě kamene při úpatí prudkých jihovýchodních svahů Pekelské skály (774 m).[7]

Flóra a fauna

Vegetaci chráněného území tvoří listnaté lesy. Na skalních výchozech a sutích se sporadicky nachází teplomilná skalní vegetace, zastoupena např. silenkou obecnou (Silene vulgaris) a nící (Silene nutans) a diviznou malokvětou (Verbascum thapsus). Na převážně holých a balvanitých sutích roste kakost smrdutý (Geranium robertianum) a konopice dvouklaná (Galeopsis bifidum). Skály v ochranném pásmu zarůstají teplomilnou doubravou s dubem zimním (Quercus petraea), bukem lesním (Fagus sylvatica), javorem babykou (Acer campestre) a jeřábem ptačím (Sorbus aucuparia). Ze zvláště chráněných druhů rostlin zde rostou stovky exemplářů áronu plamatého (Arum maculatum), ojediněle tařice skalní (Aurinia saxatilis) a rmen barvířský (Anthemis tinctoria).[7]

Ze zvláště chráněných druhů živočichů sem při průzkumných letech zavítá výr velký (Bubo bubo) a sokol stěhovavý (Falco peregrinus).[7] V literatuře je uváděn na okraji území výskyt holuba doupňáka (Columba oenas), užovky stromové (Zamenis longissimus) a mloka skvrnitého (Salamandra salamandra).[6][8]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. a b c PP Čedičová žíla Boč [online]. AOPK ČR [cit. 2010-12-03]. Dostupné online. 
  2. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  3. Nationally designated areas inventory. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  4. Prohlížení - Národní geoportál INSPIRE [online]. geoportal.gov.cz [cit. 2017-12-12]. Dostupné online. 
  5. Geologická mapa [online]. Česká geologická služba [cit. 2017-12-12]. Dostupné online. 
  6. a b ZAHRADNICKÝ, Jiří; MACKOVČIN, Peter a kol. Chráněná území ČR sv. XI – Plzeňsko a Karlovarsko. 1. vyd. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2004. ISBN 80-86064-68-9. S. 196. 
  7. a b c PLOUČNICE, z.s. Plán péče o Přírodní památku Čedičová žíla Boč na období 2017 – 2026. Karlovy Vary: Krajský úřad Karlovarského kraje, 2016. 
  8. JANÁČ, Marek; TUMLÍŘ, Pavel; HARVALÍK, Milan. Divnopis 2. Praha: Radioservis, 2008. 310 s. ISBN 978-80-86212-61-6. Kapitola Boč, s. 17. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Čedičová žíla Boč 05.JPG
Autor: FanousF, Licence: CC BY-SA 3.0
PP Čedičová žíla Boč vrchol skalního ostrohu
Čedičová žíla Boč 04.JPG
Autor: FanousF, Licence: CC BY-SA 3.0
PP Čedičová žíla Boč cedule PP na severovýchodním okraji
Čedičová žíla Boč 01.JPG
Autor: FanousF, Licence: CC BY-SA 3.0
PP Čedičová žíla Boč celkový pohled z jihu
Čedičová žíla Boč 03.JPG
Autor: FanousF, Licence: CC BY-SA 3.0
PP Čedičová žíla Boč pohled z východu
Čedičová žíla Boč 2019-09-15.jpg
Autor: Petr Kinšt, Licence: CC BY-SA 3.0
Čedičová žíla Boč – pohled ze silnice mezi Stráží nad Ohří a Korunní
Bočská čedičová žíla 11.7.2004 - panoramio.jpg
(c) Michal Špiřík, CC BY 3.0
Bočská čedičová žíla 11.7.2004