Čejkové z Olbramovic

Čejkové z Olbramovic
Erb Čejků z Olbramovic
ZeměČeské královstvíČeské království České království
Mateřská dynastieJanovici
Tituly
ZakladateléPřech a Odolen
Rok založení13. století
Konec vlády19. století
Současná hlava-
Větve roduDvořečtí z Olbramovic, Podolští z Olbramovic
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čejkové z Olbramovic byla původně stará česká rytířská (resp. vladycká) rodina, která se v 16. století rozvětvila do mnoha linií. V 18. století jedna z linií dosáhla panského stavu a dokonce i hraběcího titulu. V 19. století rod zcela zchudl a vytrácí se o něm povědomí.

Původ

Erb Čejků z Olbramovic na Čejkovském paláci v Praze
Rodový erb (před povýšením do panského a hraběcího stavu).

Rod rytířů z Olbramovic byl prapůvodně jednou z linií velkého panského rozrodu Janoviců, o kterém jsou zmínky již v první polovině 13. století. V témže století vystupovali členové rozrodu Janoviců mnohokrát v královských službách. Příslušníci rodu z Olbramovic pocházeli z Voticka a zřejmě byli nejvíce spjati s pány z Kolovrat a s rytíři z Chřenovic - tj. s rody, které vzešly taktéž z rozrodu Janoviců - a jejichž sídla se nacházela v bližším okolí.

Rod rytířů (resp. panošů čili vladyků - tj. chudší venkovské šlechty) z Olbramovic se nazýval podle tvrze Olbramovice, která stála pravděpodobně už za prvních Lucemburků.

První známí členové

Prvními známými příslušníky rodu rytířů (panošů) z Olbramovic byli Přech a Odolen, již se připomínají k roku 1385. Jejich příbuzným byl i Petr Čejka z Olbramovic, o němž první zmínky pochází z poloviny 15. století, a který byl jedním z nejstarších členů vlastního rodu Čejků. V 15. století se Čejkové (tímto přidaným příjmením) definitivně osamostatnili od ostatních rodin s přídomkem z Olbramovic (např. od Dvořeckých z Olbramovic či Podolských z Olbramovic) a v dalším století vytvořili mnoho vlastních odnoží, což oslabovalo a tříštilo majetkovou základnu - a tím i společenské postavení rodu.

Chudnutí rodu

Potomci pana Petra proto zůstávali dlouho pouhými rytíři, a teprve v době baroka byli někteří členové rodu povýšeni do panského stavu. V té době se ovšem rod postupně dostával do stále větší chudoby, následkem čehož se např. němčická větev v 18. století zcela vytratila z historického povědomí.

Na počátku 17. století žilo v Čechách dokonce již devět větví rytířských rodů Čejků z Olbramovic, jež byly vesměs nezámožné a jejich příslušníci jako úředníci či vojáci sloužili jiným bohatším pánům (ve 2. polovině 16. století sloužili jako vyšší úředníci svým příbuzným Žďárským ze Žďáru, v první polovině 17. století pak byli správci králova majetku na Křivoklátu atp.). Rod vlastnil po dlouhou dobu tak většinou jen drobná panství, např. statek Osek, Losiny, dvory v Unhošti atp.

Stavovský direktor Jan Čejka z Olbramovic

(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Čejkovský palác v Liliové ulici na Starém Městě v Praze. Stav po rekonstrukci.
Podrobnější informace naleznete v článku Jan Čejka z Olbramovic.

Rytíř Jan Čejka z Olbramovic se narodil roku 1565 či 1566. Z rodných Čech odešel na Moravu, kde se oženil a postupně získal moravská panství Nové SyroviceBystřice nad PernštejnemBorotín či Jakubov. Na Moravě též zastával vlivný zemský úřad nejvyššího písaře Markrabství moravského. V době stavovského povstání proti Habsburkům (1618-1620) se aktivně zapojil do revolty a stal se moravským stavovským direktorem a defensorem. Po porážce stavovského povstání v roce 1621 byl zatčen, uvězněn a v roce 1622 byl odsouzen k trestu smrti. O rok později však byl díky vlivným přímluvám a díky přestupu ke katolictví propuštěn a téhož roku (dne 8. července 1623, jak dosvědčuje jeho náhrobek na vnější zdi katedrály sv. Petra a Pavla) v Brně zemřel.[1]

Velmistr Václav Jáchym Čejka z Olbramovic

Z větve rytíře Jiřího Čejky pocházel i nejznámější pokračovatel rodu v období baroka - velmistr řádu johanitů Václav Jáchym, kterého roku 1712 povýšil císař a král Karel VI. do panského stavu (baronát) a Karlova dcera - císařovna a královna Marie Terezie jej roku 1748 jmenovala do stavu hraběcího. Václav Jan byl povýšen spolu se svou švagrovou Benediktou, rozenou z Býnova a jejími dvěma syny: Janem a Františkem Čejky z Olbramovic.[2] Hrabě Václav Jan zemřel v 86 letech a i hraběcí větev Čejků již vymřela.

Čejkovský palác v Praze, který získal František Čejka z Olbramovic, nese jméno rodu.

Konec rodu Čejků z Olbramovic

Některé existující větve vymřely v 17. až 18. století, jiné se ve stále větší chudobě dožily 19. století, ale tehdy se veškeré zprávy o rodu vytrácí. Dnes se někteří lidé (jmenovci) s příjmením Čejka považují za potomky těchto zchudlých linií, ale neexistuje pro to spolehlivý matriční důkaz. Navíc je toto jméno u nás velmi rozšířené.[3]

Rodový erb

V modrém štítě stříbrno-červeně polcená orlice se zlatou pružinou s trojlístky na křídlech, tak jako u ostatních Janoviců (viz u dodnes žijících Kolowratů). Při povýšení do hraběcího stavu Marií Terezií (roku 1748) dostala orlice Čejků korunu a rakouský štítek s iniciálami panovnice MT, jako tzv. polepšení.

Příbuzenstvo

Spojili se s rytíři z Adlaru, rytíři Bukovanskými z Boříkova, Fremuty ze Stropčic, rytíři Hradišťskými z Hořovic, Mitrovskými z Nemyšle, rytíři Příchovskými z Příchovic, pány z Říčan, rytíři Služskými z Chlumu, hrabaty z Unwerthu, rytíři a pozdějšími barony a hrabaty Žďárskými ze Žďáru a dalšími rody.

Odkazy

Reference

  1. FRIDRICH, Hynek. Zapomenutá dcera kladenského pána: Kateřina Grizelda Žďárská ze Žďáru a její životní partneři. Posel z Budče. Almanach poutníků na staroslavnou Budeč. (JDE O MUZEJNÍ SBORNÍK SLÁDEČKOVA VLAST. MUZEA V KLADNĚ). 27. září 2014, čís. 31, s. 24–36. ISBN 978-80-904728-7-7. 
  2. DOERR, August von. Der Adel der böhmischen Kronländer; ein Verzeichnis derjenigen Wappenbriefe und Adelsdiplome welche in den Böhmischen Saalbüchern der Adelsarchives im k.k. Ministerium des Innern in Wien eingetragen sind. 1. vyd. Prag: Ministerium des Innern, Adelsarchiv, 1900. 398 s. Dostupné online. S. 234. (německy) 
  3. SAMEK, Ondřej Malačka, Jan. Příjmení | Čejka: 2028 | KdeJsme.cz | Četnost příjmení nebo jména v České republice. www.kdejsme.cz [online]. [cit. 2024-01-30]. Dostupné online. 

Literatura

  • HALADA, Jan. Lexikon české šlechty (erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti). Praha: AKROPOLIS, 1992. ISBN 80-901020-3-4. Kapitola Čejkové z Olbramovic, s. 36–37. 
  • Josef Janáček-Jiří Louda, České erby, Praha 1988.
  • Rudolf Anděl a kol., Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku I-VII, Praha 1981-89.
  • August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého I-VIII, Praha 1931-35.
  • Petr Mašek, Modrá krev, Praha 1999.
  • Bartoloměj Paprocký z Hlohol a z Paprocké Vůle, Diadochos id est successio: Jinak posloupnost..., Praha 1602.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Čejkovský palác pavlač 03.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 3.0
Čejkovský palác
Sahrer-Sahr-Wappen.png
Autor: Adolf Matthias Hildebrandt , Licence: CC0
Wappen der Sahrer von Sahr, auch: Schdiar von Schdiar, gelegentlich auch von Saar, tschechisch: Žďárští ze Žďáru und alttschechisch: Zdiárský ze Zdiáru, lateinisch: de Sora oder de Sara, ist der Name eines böhmischen Uradelsgeschlechts mit gleichen Vorfahren wie die Herren und Reichsgrafen von Kolowrat, die Herren von Janovic (deutsch von Janowitz) oder die Herren von Vimperk (deutsch von Winterberg). Verwandtschaft besteht auch mit den Rittern und Grafen Čejka von Olbramovic (deutsch Czejka von Olbramowitz) sowie mit den Rittergeschlechtern Dvořecký von Olbramovic (deutsch Dvoretzky von Olbramowitz), Podolský von Olbramowitz und Zrucký von Chřenovic. → [1]
Čejkovský palác detail erbu.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 3.0
Čejkovský palác detail erbu
Čejkové z Olbramovic.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Erb rodu Čejků z Olbramovic
Staré Město, Liliová 13, vrata.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Praha-Staré Město. Liliová 221/13.