Čeněk Klika
MUDr. Čeněk Klika | |
---|---|
Narození | 20. ledna 1865 Praha Rakouské císařství |
Úmrtí | 6. října 1938 (ve věku 73 let) Praha Československo |
Národnost | česká |
Povolání | lékař, hygienik a skautský činovník |
Choť | Matylda Kliková (roz. Půlkrábková) |
Děti | Miloš Klika |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Čeněk Klika (20. ledna 1865 Praha – 6. října 1938 Praha[1]) byl český lékař, hygienik, první ustanovený hygienik Královského hlavního města Prahy, loutkoherec, první starosta spolku Junák – český skaut. Byl otcem Miloše Kliky, spoluzakladatele moderní české urologie.
Život
Mládí a praxe
Narodil se v Praze v rodině Františka Kliky a jeho manželky Marie, rozené Vrankové. Po absolvování obecné školy a pražského Akademického gymnázia[2] vystudoval Lékařskou fakultu Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze. Odpromoval a následně působil jako rodinný lékař v Praze v domě č. 15 na Ovocném trhu na Starém Městě. Stal se prvním hygienikem (fyzikem) Královského hlavního města Prahy, zasedal také v městské radě. Roku 1896 nechal na parcele č. 15 vybudovat dům u České orlice, postavený podle návrhu rakouského architekta Friedricha Ohmanna a fasádní výzdobou od Mikoláše Alše.[3]
Skauting
Byl přítelem A. B. Svojsíka, náčelníka a zakladatele českého skautingu. Roku 1911 Svojsík, inspirován hnutím a myšlenkami Roberta Badena-Powella, založil ze studentů žižkovské reálky chlapeckou družinu. O prázdninách roku 1912 byl u Vorlovské hájovny, nedaleko hradu Lipnice nad Sázavou, uspořádán první skautský tábor v historii českého skautingu. O rok později těchto táborů bylo již nejméně patnáct a mezi nimi i jeden, vedený Janem Pulkrábkem, švagrem Čeňka Kliky. O prázdninách roku 1913 stál v blízkosti Pelíškova mostu. Klika se tábora také aktivně účastnil a spolu s Pulkrábkem se stal autorem českého tábornického vynálezu: podsadového stanu, který zde poprvé postavili.
V roce 1914 se Klika aktivně podílel na založení samostatného spolku Junák - český skaut, který podporoval jak organizačně, tak finančně a materiálně. Ve svém pracovním působišti na Staré Rychtě, vytvořil spolku první oficiální ústředí a především mu poskytl prostor pro oddílové klubovny. Další zřídil ve svém domě na Ovocném trhu pro IV. oddíl, který vedl jeho syn Miloš Klika. Prosazoval prospěšnost pobytů v přírodě pro lidské zdraví, což shrnul ve své publikaci Názor lékaře o skautování (1915), vyrážel tábořit s celou svou rodinou. Své zážitky z tábora u Lipnice roku 1916, tedy v době Klikova působení, popisuje v díle Skautský deník básník Jiří Wolker. Roku 1918 jej v pozici starosty nahradil Josef Rössler-Ořovský.
Loutkové divadlo
Působil rovněž v oblasti loutkového divadla, mj. jako herec, režisér a překladatel divadelních her.[4]
Úmrtí
Čeněk Klika zemřel 6. října 1938 v Praze ve věku 73 let.
Odkazy
Reference
- ↑ Archiv hl. m. Prahy, Matrika zemřelých u Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech, sign. SPVIN Z4, s. 170
- ↑ Ab 1876: Rocni zprava cis. kral. akademickeho gymnasia v Praze. [s.l.]: Nákladem vlastním 84 s. Dostupné online. Google-Books-ID: MFMTlmPyqCYC.
- ↑ dům U České orlice - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2022-06-09]. Dostupné online.
- ↑ KLIKA, Čeněk, MUDr.. www.amaterskedivadlo.cz [online]. [cit. 2022-06-09]. Dostupné online.
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
↑ Civil flag or Landesfarben of the Habsburg monarchy (1700-1806)
↑ Merchant ensign of the Habsburg monarchy (from 1730 to 1750)
↑ Flag of the Austrian Empire (1804-1867)
↑ Civil flag used in Cisleithania part of Austria-Hungary (1867-1918)
House colours of the House of Habsburg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Stanislav Dusík, Licence: CC BY-SA 4.0
Dům U české orlice, zvaný též Bubnovský dům (Praha, Staré Město, Ovocný trh).