Černá Madona
Černá Madona je označení obrazu nebo sochy Madony (Panny Marie) v náboženském umění mariánské úcty, jejíž tvář je tmavá nebo černá. Tmavá barva obrazu může být způsobena černým nátěrem nebo použitím černého dřeva (ebenu) či kamene. U soch s původně pozlaceným nebo postříbřeným povrchem zčernání způsobuje chemická koroze stříbra, u inkarnátu zase rtuť obsažená v bělobě.
V některých zemích Afriky, Indie, jihovýchodní Asie a Latinské Ameriky, například v Brazílii, má hnědé až černé zbarvení pleti Madon souvislost s barvou pleti místního obyvatelstva.
Teorie o původu
Píseň písní
Možné zdůvodnění černé barvy můžeme hledat v biblické Písně písní: „Jsem černá, ale krásná“ (P.p. 1,5). Odpovídající pasáž ve Vulgátě zní: „Nigra sum sed formosa“. Tento citát je možné nalézt jako nápis na některých vyobrazeních Černých Madon, přičemž není zcela jasné, zda nápis nebyl připsán až později. V řecké Septuagintě toto místo zní: „,melaina eimi ego kai kale“, což je možné přeložit jako „jsemť černá, ale milostná“ [1] (Černá jsem, a přece půvabná, nebo Snědá jsem, a jsem líbezná). O záměně spojky "a" za "ale" v minulosti diskutovalo mnoho učenců. V hebrejském textu je spojka we, která stejně jako řecké kai může být přeložena jako „a“ nebo také jako „ale (přesto)“. V křesťanské exegezi je tato pasáž dávána do souvislosti s duší coby Boží nevěsty, tedy Panny Marie.[2]
Napodobování starých obrazů
Od 17. století lze v jezuitské literatuře nalézat racionalistická zdůvodnění, že temná barva inkarnátů má napodobovat povrch starých obrazů, které zčernaly stářím a dýmem svíček. Není ale jasné, proč by měly být záměrně ztmaveny jen inkarnáty a ne celá deska obrazu.[3]
Alchymistický příznak utrpení
Ve středověké alchymii bylo ztmavnutí nebo černota (nigredo) bráno jako příznak utrpení. Různé způsoby symbolického zobrazení velikosti utrpení Ježíše i Panny Marie byly zvláště ve 14. a 15. století velmi oblíbené. S alchymistickými výklady ovšem nebyli obeznámeni běžní lidé, a tak by motiv tzv. černých Madon jakožto trpících Madon byl srozumitelný jen úzkému okruhu vzdělanců.[3]
Černé Madony v Evropě
Mezi nejstarší a nejslavnější Černé Madony, které jsou od středověku uctívány jako zázračné a jsou cílem mnoha poutí, patří polský deskový obraz Madony v Čenstochové, soška stojící Černé Madony s Ježíškem z Milostné kaple v Altöttingu a socha trůnící Černé madony s Ježíškem na hoře Montserrat ve Španělsku a její kopie (mj. v Emauzích v Praze. Další skupina Černých Madon je rozšířená v Loretánských kaplích.
Černé Madony v Česku
- socha Černé Madony na nároží kubistického domu U Černé Matky Boží v Celetné ulici v Praze je domovním znamením a orientačním bodem, nikoliv poutním objektem.
- Obraz Madony Svatotomské v Brně je jedním z obrazů Panny Marie, které údajně namaloval evangelista Lukáš, poprvé je zmíněn v roce 1373. Král Karel IV. ho v roce 1356 předal svému bratrovi markraběti Janu Jindřichovi, který jej daroval brněnským augustiniánům.
- socha Černé Madony na Svaté Hoře (klášter Svatá Hora) u Příbrami.
- Černá Panna Maria Loretánskáː
- v Loretě na Hradčanech
- v Loretánské kapli v Rumburku
- v kostele svatého Václava v Mikulově, řezaná z cedrového dřeva, po požáru mikulovské Lorety byla přenesena na současné místo.
- v klášteře Hájek u Červeného Újezda, okres Praha-západ
- v Boru u Tachova
- v Brně u františkánů, v Ostrově u Karlových Varů (u piaristů, dříve v kostele, nyní v muzejní expozici) a v dalších Loretách.
Odkazy
Reference
- ↑ Píseň Šalomounova 1 - Bible Kralická :: BibleServer [online]. ERF Medien, rev. 2018. Dostupné online.
- ↑ Andreas Mielke: Nigra sum et formosa: Afrikanerinnen in der deutschen Literatur des Mittelalters. Texte und Kommentare zum Bild des Afrikaners in der literarischen Imagologie. helfant edition, Stuttgart 1992.
- ↑ a b BARTLOVÁ, Milena. Tři texty Madony březnické. In: HORNÍČKOVÁ, Kateřina; ŠRONĚK, Michal. Žena ve člunu. Sborník Hany J. Hlaváčkové. [s.l.]: [s.n.], 2007. Dostupné online. S. 201–202.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Černá Madona na Wikimedia Commons
- Jasna Góra
- Černá Madona Brněnská
- Kapelle Maria-Loretto am Wörthersee Archivováno 7. 3. 2013 na Wayback Machine.
- Projekt na Artfond
Média použitá na této stránce
Autor: Aw58, Licence: CC BY-SA 3.0
Praha, Stare Miasto, figura Czarnej Madonny
Autor: S. Finner: Siddhartha Finner, Dipl.Ing.-Architektur, Licence: CC BY-SA 3.0
Das Gnadenbild der Gnadenkapelle in Altötting (Landkreis Altötting, Oberbayern). Die frühgotische Statue einer stehenden Muttergottes mit dem Jesus-Kind kam um 1330 nach Altötting. Die Fotografie wurde in der Altöttinger Stiftspfarrkirche aufgenommen, wohin das Gnadenbild am 23.02.2011 wegen Arbeiten in der Gnadenkapelle gebracht war. Dies bedeutete eine seltene Gelegenheit zur Bildaufnahme, da die Innenräume der Gnadenkapelle nicht fotografiert werden dürfen.