Černé a Čertovo jezero

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní rezervace
Černé a Čertovo jezero
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Černé jezero zabírané z karové stěny
Černé jezero zabírané z karové stěny
Základní informace
Vyhlášení31. prosince 1933[1]
VyhlásilMinisterstvo školství a národní osvěty
Nadm. výška1008–1343[1] m n. m.
Rozloha208,46 ha[2][3]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresKlatovy
UmístěníAlžbětín, Hojsova Stráž, Špičák
Souřadnice
Černé a Čertovo jezero
Černé a Čertovo jezero
Další informace
Kód2451
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní přírodní rezervace v Česku

Černé a Čertovo jezero je národní přírodní rezervace na Šumavě v katastrálních územích Alžbětín, Hojsova Stráž a Špičák. První chráněné území tu bylo vyhlášeno již 31. prosince 1933.[1] V roce 2010 Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo chráněné území znovu v pozměněné podobě vyhláškou č. 326/2010, která nabyla platnosti k 15. prosinci 2010.[4] Území bylo nově vyhlášeno jako národní přírodní rezervace, což potvrdilo jeho význam v národním, ale i evropském měřítku. Péčí o území je pověřena Správa Národního parku Šumava.

Předmět ochrany

Historická chalupa

Chráněné území zahrnuje Černé jezero a Čertovo jezero a mezi nimi ležící Jezerní horu (1343 m), na západě zasahuje ke státní hranici. Předmětem ochrany jsou přirozená lesní společenstva několika typů, vzácné a ohrožené druhy rostlin a živočichů, zejména vodní bylina šídlatka jezerní (Isöetes lacustris), a jejich biotop, a typy přírodních stanovišť a biologické druhy, kvůli nimž byla vyhlášena evropsky významná lokalita Šumava.

Geologie

Čertovo jezero
Černé jezero

Podložní horniny jsou tvořeny muskoviticko-biotitickými svory s vložkami kvarcitů a kvarcitických svorů. V úpatí karů jsou zachovány kvartérní sedimenty periglaciálního či glacigenního charakteru.[5]

Fauna

Fauna je druhově chudá, ale je tu několik významných chladnomilných reliktů. Na kamenných sutích žije severský druh pavouka Acantholycosa norvegica.[5][6] Z obratlovců jsou tu datlík tříprstý (Picoides tridactylus), tetřev hlušec (Tetrao urogallus), krkavec velký (Corvus corax) a kos horský (Turdus torquatus). V oblasti Jezerní hory se často vyskytuje rys ostrovid (Lynx lynx).[7]

Flora

Černé jezero je jedinou lokalitou v České republice, kde roste šídlatka jezerní (Isöetes lacustris)[6], která je typická pro studené oligotrofní vody. Z lokality je známo na 205 druhů řas a sinic, rovněž tu jsou významné druhy mechů a lišejníků.[6] NPR je jedinou lokalitou, kde roste mech pruhovka vroubkovaná (Rhabdoweisia crenulata) a obdobně vzácný je i lesklec sourubkovitý (Plagiothecium neckeroideuma), vzácný choroš ohňovec ohraničený (Phellinus nigrolimitatus) rostoucí na kmenech padlých smrků či bolinka černohnědá (Camarops tubulina).

Odkazy

Reference

  1. a b c NPR Černé a Čertovo jezero [online]. AOPK ČR [cit. 2012-01-01]. Dostupné online. 
  2. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  3. Common Database on Designated Areas. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  4. Jana Zvettlerová. Nové vyhlášení Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero [online]. Správa NP Šumava [cit. 2012-01-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-01-19. 
  5. a b Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero [online]. www.cittadella.cz [cit. 2012-01-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-05-29. 
  6. a b c Zuzana Šmejkalová. Černé a Čertovo jezero - národní přírodní rezervace [online]. www.rozhlas.cz [cit. 2012-01-01]. Dostupné online. 
  7. Černé a Čertovo jezero (největší ledovcová jezera v České republice) [online]. itras.cz [cit. 2012-01-01]. Dostupné online. 

Literatura

  • ALBRECHT, Josef, a kol. Českobudějovicko. Redakce Peter Mackovčin, Josef Albrecht. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2003. 807 s. (Chráněná území České republiky; sv. VIII. Českobudějovicko). ISBN 80-86064-65-4. S. 678–679. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Černé jezero, Šumava (CZE).jpg
Autor: David Paloch (Caroig), Licence: CC BY-SA 2.5
Černé jezero and the cwm over it in the Šumava Range of the Czech Republic
Černé jezero zabírané z karové stěny.JPG
Autor: Mgr. Zdeněk Kubeš, Licence: CC BY-SA 3.0
Černé jezero zabírané z karové stěny pod Jezerní horou poblíž Svarohu
Čertovo jezero (3).jpg
Autor: Huhulenik, Licence: CC BY 3.0
Čertovo jezero, které je součástí národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero, nedaleko Železné Rudy v okrese Klatovy