Černohlávek (rod)

Jak číst taxoboxČernohlávek
alternativní popis obrázku chybí
Černohlávek dřípený (Prunella laciniata)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleďhluchavkovité (Lamiaceae)
PodčeleďNepetoideae
Rodčernohlávek (Prunella)
L., 1753
Druhy vyskytující se v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Černohlávek (Prunella) je nevelký rod planě rostoucích, nevysokých, převážně vytrvalých bylinčeledi hluchavkovitých. Rod je tvořen asi deseti druhy, které rostou na pěti kontinentech.[1]

Popis

Černohlávky jsou vytrvalé, zřídka dvouleté rostliny se šikmými oddenky. Lodyhy mají vystoupavé nebo přímé, v mládí čtyřhranné. Listyřapíky a bez palistů někdy vyrůstají v přízemní růžice, obvykle však jsou lodyžní a protistojné, mnohdy obsahují éterické oleje. Čepele jsou po obvodě celokrajné nebo jemně vroubkované, též bývají laločnaté až členěné a často žláznatě chlupaté. Celokrajné listeny jsou široké a někdy membránovité.

Květy v počtech dva až šest vytvářejí lichopřesleny, které bývají seskupovány do koncových klasů. Květy bez češule jsou oboupohlavné, u některých druhů bývá na rostlině několik květů, znatelně menších, se zakrslými tyčinkami.

Vytrvalý, zvonkovitý kalich je dvoupyský, horní pysk je krátce trojzubý a spodní do poloviny rozštěpený, po opylení se oba pysky přikládají k sobě a chrání vznikající plod. Dvoupyská, světle fialová, zřídka růžová nebo bílá koruna, s trubkou delší než kalich, má horní nedělený pysk výrazně vyklenutý a spodní plochý pysk trojlaločný. Pod horním pyskem koruny jsou čtyři tyčinky, přední jsou delší než zadní, jejich nitky se před vrcholem větví a jen jedna větévka nese prašník. Původně dvoudílný semeník, vytvořený ze dvou plodolistů, je nepravými přepážkami rozdělen do čtyř oddílů s jediným vajíčkem; nese čnělku s dvouklanou bliznou.[1][2][3][4]

Rozmnožování

Květy jsou opylovány létajícím hmyzm s dlouhým sosákem, obvykle to jsou blanokřídlí, dvoukřídlí, motýli, nebo i nektarem se živící ptáci. Plodem je poltivý plod rozpadající se na čtyři tvrdky. Ty jsou hnědé, téměř kulovité či vejčité s jednou stranou plochou a druhou vypouklou. Černohlávek se může rozšiřovat vegetativně rozrůstáním oddenku, nebo pohlavně semeny (tvrdkami) roznášenými živočichy nebo odplavené vodou.[2][3]

Taxonomie

V České republice rostou tři původní druhy:

Z nich černohlávek dřípený a černohlávek velkokvětý jsou v současné době poměrně vzácné a v „Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky z roku 2012“ jsou považované za ohrožené druhy (C3).

Tyto tři druhy se mezi sebou příležitostně kříží a v české přírodě lze nalézt i jejích hybridy:

  • Prunella ×dissecta Wender. (P. grandiflora × P. laciniata)
  • Prunella ×intermedia Link (P. laciniata × P. vulgaris)
  • Prunella ×spuria Stapf (P. grandiflora × P. vulgaris).[5]

Mimo to jsou v Evropě rozšířené ještě dva druhy:

  • Prunella alba Pall. ex M. Bieb.
  • Prunella hyssopifolia L.[6]

Galerie

Reference

  1. a b LI, Xi-wen; HEDGE, Ian C. Flora of China: Prunella [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2016-01-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b BERTOVÁ, Lydia; GOLIAŠOVÁ, Kornélia. Flóra Slovenska V/1: Čiernohlávok [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1993 [cit. 2016-01-24]. S. 305. Dostupné online. ISBN 80-224-0349-0. (slovensky) [nedostupný zdroj]
  3. a b LALLY, T. R. FloraBase the Western Australian Flora: Prunella [online]. Department of Parks and Wildlife, Western Australian Herbarium, Kensington, WA, AU, rev. 03.10.2008 [cit. 2016-01-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Flora of Pakistan: Prunella [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2016-01-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic. S. 647–811. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 24.01.2016]. Roč. 84, čís. 3, s. 647–811. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 
  6. Flora Europaea: Prunella [online]. Royal Botanic Garden, Edinburg, UK [cit. 2016-01-24]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Prunella laciniata Tutin1.JPG
Autor: Wlodzimierz, Licence: CC BY-SA 4.0
Prunella laciniata, inflorescence.
Prunella vulgaris akène.JPG
Autor: N-Baudet, Licence: CC BY-SA 3.0
Akène de brunelle commune
Self-heal (Prunella vulgaris) (7425993664).jpg
Autor: Scott Darbey from Canada, Licence: CC BY 2.0
self-heal (Prunella vulgaris)
Prunella grandiflora (L.) Scholl. (9371156406).jpg
Autor: Udo Schmidt from Deutschland, Licence: CC BY-SA 2.0

Großblütige Brunelle, Lamiaceae Deutschland, Oberstdorf, Stillachtal, 940 m

Photo: U.Schmidt, 17.VII.2013
Prunella laciniata 110807.jpg
Autor: Bernd Haynold, Licence: CC BY-SA 3.0
Prunella laciniata, Schwäbisch-Fränkische Waldberge, Germany