Černovický hájek

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Černovický hájek
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Černovický hájek
Černovický hájek
Základní informace
Vyhlášení28. července 1977
Nadm. výška193–194 m n. m.
Rozloha11,52 ha[1][2]
SprávaKrajský úřad Jihomoravského kraje
Poloha
StátČeskoČesko Česko
KrajJihomoravský
OkresBrno-město
UmístěníBrno - Brněnské Ivanovice
Souřadnice
Černovický hájek
Černovický hájek
Další informace
Kód698
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Černovický hájek je přírodní rezervace v katastrálním území Brněnské Ivanovice v Brně, okres Brno-město. Nachází se na horním toku Černovického potoka asi jeden kilometr jižně Starých Černovic. Geomorfologicky náleží Dyjsko-svrateckému úvalu. Důvodem ochrany je zbytek podmáčeného lužního lesa při jihovýchodním okraji města Brna. Lokalita původně náležela ke katastrálnímu území Černovice, od něhož je odvozen její název.

Historie

Od 1. května 2024 bylo území přírodní rezervace začleněno do nově vyhlášené přírodní památky Ráječek. Samotná přírodní rezervace Černovický hájek ale zrušena nebyla.[3]

Geologie

Podloží tvoří třetihorní bádenské jíly, na který jsou uloženy naplaveniny nivy řeky Svitavy a Černovického potoka (štěrkopísky pleistocenního stáří a hlíny holocenního stáří). Půdy reprezentují pseudoglejový glej a typická fluvizem.

Flóra

Z dřevin je dominantní olše lepkavá (Alnus glutinosa), dále jsou zastoupeny dub letní (Quercus robur), jasan ztepilý (Fraxinus excelsior), jilm vaz (Ulmus laevis) či topol bílý (Populus alba), cizorodým prvkem je javor jasanolistý (Acer negundo), mezi keři je rozšířen zejména bez černý (Sambucus nigra). Mokřadní rostlinstvo zastupuje blatouch bahenní (Caltha palustris), kosatec žlutý (Iris pseudacorus), ostřice ostrá (Carex acutiformis), přeslička bahenní (Equisetum palustre), na sušších místech česnek medvědí (Allium ursinum), dymnivka dutá (Corydalis cava), áron karpatský, kruštík širolistý (Epipactis helleborine). Z prostoru výstavby třetí novomlýnské nádrže byla do hájku přesazena bledule letní (Leucojum aestivum).

Fauna

Z mokřadních druhů je to zavíječ (Cryptoblabes bistriga), píďalička zejkovaná (Anticollix sparsata) a různorožec olšový (Aethalura punctulata), hnízdí tu moudivláček lužní (Remiz pendulinus), slavík obecný (Luscinia megarhynchos), lejsek šedý (Muscicapa striata), žluva hajní (Oriolus oriolus), žluva zelená (Picus viridis) či krutihlav obecný (Jynx torquilla).

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19].
  2. Nationally designated areas (CDDA). Dostupné online. [cit. 2021-06-26].
  3. Černovický hájek [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2024-07-06]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Černovický hájek.jpg
Autor: Dezidor, Licence: CC BY 3.0
Černovický hájek