Černovický potok (přítok Lužnice)

Černovický potok
Černovický potok v Budislavi (květen 2012)
Černovický potok v Budislavi
(květen 2012)
Základní informace
Délka toku40,3 km
Plocha povodí137,3 km²
Průměrný průtoku ústí 0,79 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-07-04-027
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Kraj Vysočina - Černovice, Jihočeský kraj - Mlýny, Předboř, Budislav, Tučapy, Dvorce, Sedlečko u Soběslavě)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava, Lužnice
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Černovický potok je pravostranný přítok řeky Lužnice, který odvodňuje malé území na jihozápadě okresu Pelhřimov a jihovýchodní část okresu Tábor. Délka vodního toku v kategorii významný činí 13,2 km. Tvoří meandry, má určené rybářské revíry, napájí několik rybníků (zejména u Tučap a Dvorců).

Pramení západně od obce Lidmaň na Pelhřimovsku v nadmořské výšce 638 m. Severně od osady Svatava vytéká z rybníka Vaberák, míří jižně pod Černovice, protéká zámeckým parkem, stéká se s Lhoteckým potokem, napájí Loucký rybník, přijímá vodu toku Javornička, níže pak Psárovský a Hojovický potok. Pod obcí Mlýny se stáčí k jihu, přes rybník Chobot míří k Jankovskému mlýnu, pod Budislavskou horou (559 m n. m.) přitéká voda z více potoků (např. Lipovský a Brusník) a u obce Budislav napájí Zámecký rybník. V Tučapech protéká rybníky Pokoj a Malý pokoj a pod vsí Dvorce napájí velký rybník Zmrhal. Potom západním směrem míří k obci Sedlečko u Soběslavě, kde se obrací prudce k jihu a kolem lesa Libouš (kóta 438 m n. m.) a Nového rybníka zamíří od severu do města Soběslav, zde ještě přijímá Chlebovský potok a pak již město protéká a vlévá se do Lužnice (ve výšce 403 m n. m.).

Černovický potok bývá v dolním toku i turisticky sjízdný. Jet se dá již od zámku v Černovicích, kde se stékají Černovický a Lhotecký potok Jedná se ale o úzký, ale poměrně rychlý tok; běžně se splouvá až z Budislavi a končí v Soběslavi (na soutoku s Lužnicí).

Povodně

Na vodním toku byly zaznamenány tyto povodně:

  • 18. července 1736 – po 28 dnech dešťů se protrhly hráze rybníků (zejména u Tučap a na Dírensku), velkou vodou bylo snad nejvíce postiženo město Soběslav.
  • 5. února 1909 – po kruté zimě a náhlé prudké oblevě s deštěm (3. února) stoupla voda a po protržení hráze rybníka Zmrhal se hnuly ledové kry (od Dvorců až k Soběslavi), v městě došlo u mostu k zatarasení a voda stoupla, zaplavila i náměstí a na 26 domů, místní hasičský sbor, četníci a dobrovolníci bariéru postupně uvolnili.
  • 8. srpna 2002 – Černovický potok vystoupil z břehů a zaplavil nejen pole a louky, ale i obce Budislav a Tučapy a na dolním toku ohrozil zástavbu v Soběslavi. Dne 14. srpna voda na dolním toku, zejména v Soběslavi, dosáhla historického maxima.

Galerie

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Černovický potok v Soběslavi 1-srpen 2002.jpg
Rozvodněný Černovický potok v Soběslavi u polikliniky
Černovický potok v Soběslavi 4-srpen 2002.jpg
Rozvodněný Černovický potok v srpnu 2002 v Soběslavi
Černovický potok v Soběslavi 3-srpen 2002.jpg
Černovický potok v Soěslavi v srpnu 2002
Černovický potok v Soběslavi 2-srpen 2002.jpg
Voda Černovického potoka poblíž soutoku s Lužnicí při povodni v srpnu 2002
Černovický potok Soběslav u E55-srpen 2002.jpg
Voda Lužnice a Černovického potoka na E55 v Soběslavi-srpen 2002