Čerokézské písmo

Značka stop v Tahlequah, Oklahoma

Čerokézské písmo je slabičné písmo užívané pro zápis čerokézštiny (spolu s latinkou). Písmo obsahuje 85 (původně 86) znaků, skládá se z šesti znaků symbolizujících samostatně samohlásky, zbytek jsou sylabogramy.

V roce 1821 písmo předložil radě náčelníků Sequoyah a záhy se stalo velmi populární. Sequoyah na písmu pracoval v předchozích letech, přičemž sám byl analfabet (neznal latinku), nicméně si uvědomil důležitost psaného jazyka. Tvarově se zřejmě inspiroval v latince, řecké alfabetě a cyrilici, nicméně vztahy mezi symboly a zvukem jsou odlišné.

Tabulka

aeiouv [ə̃]
Ꭰ aᎡ eᎢ iᎣ oᎤ uᎥ v
Ꭶ ga, Ꭷ kaᎨ geᎩ giᎪ goᎫ guᎬ gv
Ꭽ haᎮ heᎯ hiᎰ hoᎱ huᎲ hv
Ꮃ laᎴ leᎵ liᎶ loᎷ luᎸ lv
Ꮉ maᎺ meᎻ miᎼ moᎽ mu
Ꮎ na, Ꮐ nah, Ꮏ hnaᏁ neᏂ niᏃ noᏄ nuᏅ nv
Ꮖ quaᏇ queᏈ quiᏉ quoᏊ quuᏋ quv
Ꮝ s, Ꮜ saᏎ seᏏ siᏐ soᏑ suᏒ sv
Ꮣ da, Ꮤ taᏕ de, Ꮦ teᏗ di, Ꮨ tiᏙ doᏚ duᏛ dv
Ꮬ dla, Ꮭ tlaᏞ tleᏟ tliᏠ tloᏡ tluᏢ tlv
Ꮳ tsaᏤ tseᏥ tsiᏦ tsoᏧ tsuᏨ tsv
Ꮹ waᏪ weᏫ wiᏬ woᏭ wuᏮ wv
Ꮿ yaᏰ yeᏱ yiᏲ yoᏳ yuᏴ yv

Historie

Původní pořádek osmdesáti šesti znaků po vytvoření, červeně zvýrazněn znak Ᏽ, dnes nepoužívaný

Sequoyah začal po vzoru psaných evropských jazyků přemýšlet o písmu pro jazyk Čerokíů v roce 1809. Nejprve uvažoval o vytvoření jednotlivých znaků pro slova (tedy o logografickém písmu). Posléze se dopracoval k systému slabičnému (logografické bylo příliš složité). Na začátku 20. let 19. století byl systém hotov. Stal se záhy velmi populární, již v roce 1825 většina Čerokíů dokázala novým písmem psát a číst ho.

V roce 1828 navrhl čerokézský spisovatel a editor Elias Boudinot reformu, při které byl vypuštěn 86. znak, podařilo se adaptovat tiskárny pro tisk čerokézštiny, poté mohl být představen první časopis Cherokee Phoenix tištěný čerokézsky a anglicky. S Boudinotem spolupracoval misionář Samuel Worcester, který se celý život věnoval vývoji čerokézského tisku, provedl v roce 1834 několik změn k větší čitelnosti písma (například převrátil znak Ꮩ do, pro lepší odlišitelnost od znaku Ꭺ go).

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Cherokee stop sign.png
Traffic sign in Cherokee syllabary, Tahlequah, Oklahoma, shot 11 November 2007.
Original Cherokee syllabary order.JPG
Autor: OosakaNoOusama, Licence: CC BY-SA 3.0
The original order of the Cherokee syllabary, invented by Sequoyah. Note: The character in red (Ᏽ, mv) is now obsolete and does not exist in the modern language.