Červená ještěrka

Červená ještěrka
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánrfilmová komedie
ScénářA. Jaroslav Urban
Alexandra Urbanová
RežieFrantišek Sádek
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleVlasta Fabianová, Jindřich Plachta a Václav Voska
KameraVáclav Hanuš
Výroba a distribuce
Premiéra1948
Červená ještěrka na FPČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Červená ještěrka je česká filmová komedie z roku 1948, jehož režii provedl František Sádek. Hlavní roli zde ztvárnili Vlasta Fabianová, Jindřich Plachta a Václav Voska.

Děj

Nudný maloměstský život 20. let 20. století ve fiktivním městysu Pěknicích nad Nežárkou naruší hned dvě značně neobvyklé události. Zničehonic zde velice podivně zmizí středoškolský profesor přírodopisu Bláha (Jindřich Plachta), třídní v oktávě místního gymnázia. Díky popletemému místnímu poštovnímu doručovateli (František Filipovský), který nalezne v lese jeho kabát a na vodě jeho klobouk s domnělým dopisem na rozloučenou, je omylem pokládán za mrtvého (ve skutečnosti pátrá po doposud neznámém živočišném druhu "červené ještěrce", lehce se zraní při tom na skále a zůstane spát nezvěstný na lesní samotě u manželů Šantrůčkových). Druhou událostí je premiéra hry Žebrácká opera v místním divadle, se kterou na několik dní do města zavítala Machova divadelní společnost, u které právě hostuje významná divadelní herečka, a pro místní pánskou honoraci i mimořádně atraktivní žena, Eva Gazdová (Vlasta Fabianová). Eva Gazdová je kromě toho mylně označena za původce páně profesorova náhlého zmizení a domnělého úmrtí (ve skutečnosti se ale jedná pouze o jeho bývalou gymnaziální žákyni z Hradce). Místní honorace však odmítne Žebráckou operu povolit a vynutí si reprízu starší operety s názvem Červená ještěrka, Eva Gazdová se uvolí ze starého přátelství k divadelnímu řediteli Machovi i v tomto umělecky pokleslém kusu vystoupit jako subreta. Ještě před tím se však náhodně seznámí s mladým a sympatickým profesorem (Václav Voska), který je krom toho i velkým znalcem a milovníkem umění. Situace se neustále komplikuje a postupně zamotává, nicméně všechna nedorozumění se postupně vysvětlí, ztracený pan profesor Bláha se nakonec šťastně vrátí domů zpět na oslavy svých 60. narozenin, Žebrácká opera je povolena k provozování, film končí optimistickým happyendem.

Hrají

Zajímavosti

Externí odkazy


Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“