České centrum v Berlíně

České centrum v Berlíně
České centrum v Berlíně v budově Velvyslanectví České republiky v Berlíně
České centrum v Berlíně v budově Velvyslanectví České republiky v Berlíně
Vznik1995
Souřadnice
Mateřská organizaceČeská centra
Oficiální webberlin.czechcentres.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

České centrum v Berlíně (německy Das Tschechische Zentrum) je informační centrum, které má za úkol prezentovat kulturu České republiky v Německu, rozvíjet dialog s německou stranou a představit Českou republiku německé veřejnosti jako moderní a dynamickou zemi. Od roku 2012 sídlí v budově Velvyslanectví České republiky v Berlíně v ulici Wilhelmstraße 44 , kam se přestěhovalo z Checkpointu Charlie. Současnou ředitelkou je Monika Štěpánová.

Činnost

České centrum Berlín je součástí Českých center podřízených Ministerstvu zahraničí ČR. Realizuje vlastní kulturní akce (výstavy, koncerty, filmová představení, literární večery, konference apod.) i společné putovní projekty všech Center. Spolupracuje také s významnými kulturními institucemi po celém Německu, podporuje vzájemný obchod, cestovní ruch a výměnu kontaktů mezi českými a německými partnery v oblasti kultury. V rámci svého programu organizuje České centrum Berlín jazykové kurzy češtiny i němčiny.

Je jedním ze zakládajících členů sdružení Kulturních institutů zemí Evropské unie v Berlíně EUNIC Berlín.

Aktivně působí i mimo německou metropoli v několika spolkových zemích: v Braniborsku, Hesensku, Sársku, Sasku, Sasku-Anhaltsku, Dolním Sasku, Hamburku, Brémách, Meklenbursku-Předním Pomořansku a Šlesvicku-Holštýnsku. Česká centra jsou v Německu také v Mnichově a Düsseldorfu.


Historie

Historie Českého Centra Berlín sahá až do roku 1955, kdy byl založen tehdejší Dům československé kultury na Friedrichstraße. V této době Berlín ještě nebyl rozdělen Berlínskou zdí na západní a východní část. V roce 1978 se instituce přestěhovala na Leipziger Straße, kde sídlila v těsné blízkosti Berlínské zdi a budovy Axel-Springer-Hochhaus v Západním Berlíně.

Dům československé kultury byl tehdy přejmenován na Kulturní a informační centrum ČSSR, později ČSFR. V přízemí se nacházel obchod, mimořádně oblíbený mezi Berlíňany, s českými gramofonovými deskami, knihami přeloženými do němčiny, sklem, křišťálem a dalšími uměleckými předměty. Prodejna však byla roku 1992 uzavřena.

Po rozdělení Československa 1. 1. 1993 připadl dům České republice a byl pojmenován nynějším názvem České centrum. Sídlo Centra prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, během které byly odstraněny obrovské lustry, dřevěné obložení, sochy a nástěnné malby v duchu socialistického realismu. Budova tak dostala novou moderní tvář.

Od podzimu roku 2000 začalo České centrum Berlín provozovat svoji pobočku na Friedrichstraße 206, kde vznikla malá galerie a turistické informační centrum. V září následujícího roku získalo Centrum nové prostory v podkroví barokního domu u bývalého Checkpoint Charlie.

V roce 2012 se České centrum přestěhovalo do současného působiště – budovy Velvyslanectví České republiky v Berlíně na rohu ulic Wilhelmstraße a Mohrenstraße.

Budova

České centrum Berlín sídlí v budově Velvyslanectví České republiky, která byla postavena v roce 1978 pro potřeby zastupitelského úřadu ČSSR v tehdejší NDR a která patřila k několika málo novostavbám ambasád Východního Berlína. Jedná se o realizovaný autorský projekt architektů Vladimíra a Věry Machoninových (mj. autoři pražského OD Kotva). Objekt velvyslanectví byl do poloviny 80. let na nezastavěném prostranství v bezprostřední blízkosti tzv. bezpečnostní zóny u Berlínské zdi.

Výrazným prvkem je interiér budovy, který je součástí architektonického návrhu a vychází zcela z designu 70. let.

Již od svého vzniku poutala stavba díky neobvyklému zevnějšku i vzhledu interiéru značnou pozornost jak odborné, tak i široké veřejnosti na obou stranách Berlínské zdi. Zájem vzbuzovala také díky své poloze. V blízkosti se nacházela vyhlídková plošina umístěná na dnešním Postupimském náměstí, která umožňovala návštěvníkům Západního Berlína nahlédnout na život za Zdí. Tomuto pohledu budova velvyslanectví dlouhá léta dominovala. I dnes při mohutném stavebním boomu, který Berlín za poslední dekádu zažil, budova stále přitahuje pozornost.

Odkazy

Média použitá na této stránce

Berlin, Mitte, Wilhelmstrasse, Tschechische Botschaft 01.jpg
Autor: Jörg Zägel, Licence: CC BY-SA 3.0
Embassy of the Czech Republic at Wilhelmstraße No. 44 in Berlin-Mitte. The buildings was constructed as the embassy of Czechoslovakia from 1974 to 1978 to a design by the architects Vera Machonina, Vladimir Machonin and Klaus Pätzmann on what was then Thälmannplatz (until 1949: Wilhelmplatz). The building shows the influence of the brutalist architecture.