České státní právo
České státní právo byl český politický program v Habsburské monarchii, Rakouském císařství a Rakousko-Uhersku od konce 18. století. Vycházel z koncepce nepřerušené právní existence českého státu v rámci Habsburské monarchie (do roku 1804), Rakouského císařství (do roku 1867) a Rakousko-Uherska. Usiloval o obnovení spojení zemí Koruny české do samosprávného celku a požadoval rovnost češtiny s němčinou na celém území českých zemí.
Vznikl v opozici k tereziánským a josefinským reformám, v jejichž důsledku se Habsburská monarchie stala územím s jednotnou správou a tři české země (Čechy, Morava a zbytek Slezska, neodstoupený po prohraných válkách Prusku) ztratily politickou souvislost a byly spravovány zcela odděleně, jako od sebe navzájem odlišné korunní země, z Vídně.
Program českého státního práva byl zastáván českou šlechtou v opozici proti absolutistickému centralismu a stal se důležitým tématem českého národního obrození.
V opozici proti programu českého státního práva stáli čeští Němci, kteří se nechtěli stát národnostní menšinou v českém státě a kteří proti programu českého státního práva stavěli požadavek na etnické rozdělení českých zemí na německou a českou část.[1] Na zemské úrovni se tento odpor projevoval zejména ve Slezsku (s německou většinou obyvatelstva), ale i na Moravě (s českou většinou obyvatelstva, ale národnostně neuvědomělou, a s německou většinou na zemském sněmu).
České státní právo po první světové válce
Po skončení první světové války předlitavští Němci vyhlásili republiku Německé Rakousko, Sudetští Němci vyhlásili připojení k tomuto státu a odmítli být součástí Československa. Československo Sudety obsadilo a na pařížské mírové konferenci české historické hranice vůči Německému Rakousku obhájilo. Naopak se Československu podařilo ještě získat malou část Pruského Slezska (Hlučínsko) a Dolních Rakous (západní Vitorazsko, Valticko a Dyjský trojúhelník, tzv. České Rakousy).
Historické hranice se nepodařilo obhájit ve vztahu k Polsku, které si činilo nárok na větší část Těšínska. Po krátkém vojenském střetnutí a Polskem odmítnutém plebiscitu došlo k rozdělení Těšínska mezinárodní arbitráží a menší část připadla Polsku.
Související články
Reference
- ↑ Houžvička (2005), str. 65-66.
Externí odkazy
- Josef Kalousek: České státní právo, Bursík a Kohout, 1892
- Ladislav Josef Beran: České státní právo (CS Magazín)
Literatura
- HOUŽVIČKA, Václav. Návraty sudetské otázky. Praha: Karolinum, 2005. 546 s. ISBN 80-246-1007-8.
Média použitá na této stránce
Mapa rozsahu českého státu (zemí Koruny české) od poloviny 18. století do první světové války.
Polish territorial demands on Paris Peace Conference 1919 (Dmowski's Line) with ethnographical background. Map distributed by Polish Delegation in Paris 1919.
Territory of the proposed Republic of German-Austria in the immediate aftermath of WWI, according to law of the provisional national assembly of German-Austria of 22 November 1918. This included all predominantly German-speaking areas of the Austrian half of the former Austro-Hungarian empire. The border of today's Austria is also indicated for comparison. The areas Vorarlberg and Deutschtirol originally formed a joint province named "Tirol Vorarlberg". The province was however subdivided in 1918, and in 1920 Vorarlberg considered joining Switzerland. The modern Land of Tirol bore officially the name "Deutschtirol", in order to distinguish itself from "Welsch Tirol" (today's Trentino); "Deutschtirol" therefore included the modern South Tirol in Italy.
The German-Austrian provinces in detail:
- Iglau: 374 km², 31,000 inhabitants (1920). Thereof 17,000 Czechs and 14,000 Germans.
- Bruenn: 70 km², 263,600 inhabitants (1920). Thereof 209,600 Czechs and 54,000 Germans.
- Olmuetz: 42 km², 66,400 inhabitants (1920). Thereof 51,400 Czechs and 15,000 Germans.
Areas officially claimed by German-Austria:
Mapa panství Habsburků v 16. století.