Konečné pořadí
VítězFK Baumit Jablonec (1. titul)
FinalistaFC Viktoria Plzeň
20122014

Český Superpohár 2013 bylo historicky čtvrté jednozápasové utkání každoročně pořádané soutěže zvané Český Superpohár. Účastníci soutěže byli dva – vítězové dvou hlavních soutěží pořádaných Fotbalovou asociací ČR. Vítězem 1. české fotbalové ligy za sezonu 2012/13 se stal tým FC Viktoria Plzeň, který si Český Superpohár zahrál i v letech 2010 (kdy odešel poražen) a 2011 (kdy vyhrál). Soupeřem byl vítěz českého fotbalového poháru za sezónu 2012/13, FK Baumit Jablonec, který se účastnil poprvé.[1]

V předchozích dvou ročnících (2011 a 2012) nesla soutěž oficiální název podle sponzora Synot Tip Superpohár,[2] ročník 2013 byl veden pod názvem Superpohár 2013.[3]

Utkání se odehrálo 12. července na hřišti českého mistra, tedy v Plzni v Doosan Areně. Konečný stav byl 2–3 ve prospěch týmu FK Baumit Jablonec, který poprvé získal český Superpohár.[4][5] FC Viktoria Plzeň si při své třetí účasti druhou trofej nepřipsal.

Průběh utkání

Domácí Viktoria už před utkáním avizovala, že do něj nastoupí bez řady opor, které chtěl trenér Pavel Vrba šetřit pro následné utkání 2. předkola Ligy mistrů UEFA.[6] Ale jak se ukázalo hned na startu klání, chybějící opory dokázali nahradit další hráčí. Už v 6. minutě centroval zleva Marek Hanousek a navrátilec z hostovaní Tomáš Wágner uzmul balon těsně před brankářem a poslal ho k levé tyči, čímž dostal Viktorii do vedení 1–0. Po první brance se utkání uklidnilo a výrazně ubyly i šance. Stav utkání po prvním poločase byl tedy stále 1–0 pro domácí.

Druhý poločas nabídl skvělou fotbalovou podívanou. Jablonec otočil v krátké době na přelomu 60. minuty stav na 1–2, když se nejprve trefil Vít Beneš a krátce po něm i Michal Hubník. Další šance zůstaly nevyužity až v 90. minutě se po velkém závaru plném sporných situací prosadil Tomáš Wágner. Radost z branky mu ale nevydržela dlouho, protože sudí Zelinka ji po konzultaci s pomezním odvolal. V nastaveném čase se navíc trefil ještě střídající Jan Kopic. V 95. minutě ještě snížil Tomáš Wágner svou druhou, tentokrát již regulérní brankou, ale vyrovnat se Viktorii už nepodařilo a trofej si z Plzně odvezl Jablonec.[4][5]

Reportáž

1. Start. Fotbalová Plzeň zahájí Superpohárem zběsilou letní jízdu, iDNES.cz, citováno 12. 7. 2013
  2. SYNOT TIP i letos partnerem Superpoháru! Archivováno 7. 9. 2012 na Wayback Machine., Synot.cz, vyd. 20. 7. 2012, cit. 12. 7. 2013
  3. Superpohár 2013 Archivováno 16. 10. 2013 na Wayback Machine., STES.cz
  4. a b Plzeň dotahovala marně, milion za výhru v Superpoháru bere Jablonec [online]. Deník Sport, 12. července 2013 [cit. 2013-07-12]. Dostupné online.
  5. a b Plzeň - Jablonec 2:3, drama o Superpohár se rozhodlo v závěru [online]. iDnes, 12. července 2013 [cit. 2013-07-12]. Dostupné online.
  6. Odpískala Plzeň Superpohár? Proti Jablonci bude šetřit většinu hvězd [online]. Deník Sport, 12. července 2013 [cit. 2013-07-12]. Dostupné online.