Česko-italské vztahy

Česko-italské vztahy
Česko
Česko
Itálie
Itálie
Česko (zelená) a Itálie (oranžová) na mapě Evropy
Česko (zelená) a Itálie (oranžová) na mapě Evropy

Česko-italské vztahy jsou zahraniční vztahy Česka a Itálie. Oba státy jsou plnoprávnými členy Evropské unie, NATO, OECD, OBSE, Rady Evropy, Světové obchodní organizace a OSN.

Dějiny

Historie vztahů sahá až do středověku. V roce 1272 se česká vláda dostala i do severovýchodní Itálie poté, co český král Přemysl Otakar II. získal oblast Furlansko a stal se de facto správcem Akvilejského patriarchátu.[1]

České království a Papežský stát byly součástí koalice několika evropských zemí v křížové výpravě u Varny v letech 1443–1444, jejímž cílem bylo odrazit vpád Osmanů do Evropy a osvobodit již podmaněné národy jihovýchodní Evropy.

Po rakouských výbojích a anexích byly české země i část Itálie až do konce první světové války součástí Rakouského císařství (od roku 1867 Rakouska-Uherska). Italští bojovníci za svobodu, známí jako Karbonáři, byli podobně jako maďarští a polští bojovníci za svobodu vězněni na brněnském hradě Špilberk.[2] Mezi vězni byl i italský básník Silvio Pellico.[2] Na místě se nachází památník věnovaný Karbonářům.

Během druhé světové války se Italové ocitli mezi spojeneckými válečnými zajatci drženými německými okupanty v zajateckých táborech Stalag IV-C a Stalag 359 a v několika pobočných táborech koncentračního tábora Flossenbürg v dnešním Česku.[3][4]

Rezidentní diplomatické mise

Italské velvyslanectví v Praze

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Czech Republic–Italy relations na anglické Wikipedii.

  1. DAROVEC, Darko. Turpiter interfectus. The Seigneurs of Momiano and Pietrapelosa in the Customary System of Conflict Resolution in Thirteenth-century Istria. Acta Histriae. Zgodovinsko društvo za južno Primorsko, 2016, s. 16. ISSN 1318-0185. 
  2. a b S.R.O, Via Aurea. Prison of Nations: Stories of the Famous Spilberk Prison. www.spilberk.cz [online]. [cit. 2024-06-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. The United States Holocaust Memorial Museum encyclopedia of camps and ghettos, 1933-1945. Příprava vydání Geoffrey P. Megargee, United States Holocaust Memorial Museum. Bloomington : [Washington, D.C.]: Indiana University Press ; In association with the United States Holocaust Memorial Museum 1 s. Dostupné online. ISBN 978-0-253-35328-3, ISBN 978-0-253-35428-0. OCLC 244567181 OCLC: ocn244567181. 
  4. Subcamps | KZ-Gedenkstätte Flossenbürg. www.gedenkstaette-flossenbuerg.de [online]. [cit. 2024-06-30]. Dostupné online. 
  5. kontaktní informace | Generální konzulát České republiky v Miláně. mzv.gov.cz [online]. [cit. 2024-06-27]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Nerudova Kolovratský palác 2.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Praha 1-Malá Strana, Nerudova ulice
Czech Republic Italy Locator.png
Autor: Původně soubor načetl Groubani na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC BY-SA 3.0
Czech Republic-Italy locator map. I made this map out of a licence free blank map of Europe.