Česko-polské vztahy
Bilaterální vztahy Česka a Polska | |||
---|---|---|---|
| |||
Polsko a Česko jsou státy ve střední Evropě. Obě země vstoupily do EU 1. května 2004. Společně se také připojily k NATO 12. března 1999. Společně jsou členové také Visegrádské skupiny (V4), což je důležitá středoevropská regionální organizace.
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/27/Mal%C3%A9_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD_1_b%C3%BDval%C3%A9_s%C3%ADdlo_Polsk%C3%A9ho_institutu_v_Praze.jpg/220px-Mal%C3%A9_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD_1_b%C3%BDval%C3%A9_s%C3%ADdlo_Polsk%C3%A9ho_institutu_v_Praze.jpg)
Obě země sdílí 796 km společné hranice, která může být, díky Schengenské smlouvě, kdekoliv bez kontroly překročena. Tato hranice mezi oběma zeměmi se ovšem v průběhu dějin měnila.
Historie
Oba národy patří mezi západní Slovany a obě země odedávna sdílely dějiny. V některých historických obdobích měly stejného panovníka v personální unii. Aktem dobrých vztahů mezi Piastovci a Přemyslovci byla svatba Měška I. a Doubravky Přemyslovny. Přesto v roce 990 vypukla česko-polská válka. V letech 1300-1306 dokonce v Polsku vládli Přemyslovci (Václav II., nekorunovaný, ale de facto několik měsíců vládnoucí Václav III.). V 15. století probíhala česko-polsko-uherská válka a v Muchobór Mały bylo uzavřeno příměří. 21. července 1479 došlo v Olomouci k míru, v jehož důsledku se zlepšily vztahy mezi jagellonským rodem a českým králem Matyášem Korvínem.
Československo Diplomatické styky mezi Polskem a tehdejším Československem byly navázány 23. března 1920. 2. října 1924 byl v Ženevě podepsán Protokol o mírovém řešení mezinárodních sporů, protokol podepsalo 48 zemí včetně Polska a Československa. Přesto byly polsko-československé vztahy nepřátelské, což bylo způsobeno hraničními spory.
Přátelské vztahy mezi oběma zeměmi panovaly již v dobách existence komunistických režimů v obou zemích. V Krkonoších se nachází Cesta česko-polského přátelství.
V roce 2010 byla provedena[kde?] Centrem pro výzkum veřejného mínění anketa o vztazích mezi Českou republikou a Polskem. Polsko bylo 2. nejoblíbenější zemí po Slovensku z 13 zemí; 92 % dotazovaných odpovědělo, že jsou vztahy mezi Českem a Polskem velmi dobré.[1] V Polsku je Česká republika poměrně oblíbeným sousedem (vzhledem k dlouhodobě problematickým vztahům Polska s některými jeho dalšími sousedy); česká kultura je dlouhodobě oblíbená.
V roce 2021 se krátkodobě vyostřily vztahy v souvislosti s českým vyžádáním si sankcí EU vůči Polsku za těžbu v dole Turów.[2]
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Czech Republic–Poland relations na anglické Wikipedii.
- ↑ CVVM Archivováno 7. 7. 2007 na Wayback Machine., Občané o vztazích ČR s některými zeměmi – listopad 2010[nedostupný zdroj]
- ↑ Morawiecki neodjel na summit do Budapešti. Jeho mluvčí uvedl, že důvodem je spor s Českem o Turów. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2021-09-23 [cit. 2021-09-23]. Dostupné online.
Související články
- Cesta česko-polského přátelství
- Československo-polské pohraniční spory
- Československo-polské vztahy
- Česko-polská státní hranice
- Kino Praha (Varšava)
- Češi v Polsku
- Polská menšina v Česku
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu Česko-polské vztahy na Wikimedia Commons
- Velvyslanectví České republiky ve Varšavě.
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Location of Poland and Czech Republic
Autor: Polský institut v Praze, Licence: CC BY 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: