Informace
Ročník1.
VítězFC Fastav Zlín (1. titul)
2019

Česko-slovenský Superpohár 2017 byl fotbalový zápas mezi vítězem MOL Cupu 2016/17 (českého fotbalového poháru v sezóně 2016/17) a vítězem Slovnaft Cupu 2016/17 (slovenského fotbalového poháru ve stejné sezóně). Byl to premiérový ročník této soutěže navazující na tradici Československého poháru z federální éry Československa.[1]

Střetly se v něm týmy FC Fastav Zlín (Česko) a ŠK Slovan Bratislava (Slovensko), utkání se odehrálo 23. června 2017 od 18:00 SELČ na Městském stadionu Miroslava Valentymoravském městě Uherské Hradiště. Zlín vyhrál 6:5 v penaltovém rozstřelu (řádná hrací doba skončila remízou 1:1) a připsal si tak historicky první vítězství. Vítěz zároveň získal finanční odměnu 500 000 , poražený 250 000 Kč.[2]

Průběh zápasu

Obě mužstva vstoupila do utkání v různé fázi přípravy. Zatímco hráči Fastavu se poprvé setkali po dovolených teprve v pondělí 19. června, fotbalisté Slovanu již byli v pokročilejší tréninkové zátěži.[3] Mj. i z tohoto důvodu byl Slovan favoritem zápasu. Původně se mělo hrát v červenci týden před zahájením české nejvyšší ligy, ale na žádost Slovanu (jehož čekal start v 1. předkole Evropské ligy UEFA 2017/18) se termín přesunul na červen. Slovan tak mohl utkání pojmout jako generálku na Evropskou ligu.[4] Před utkáním zazněly státní hymny obou zemí, nejprve slovenská, poté česká.[5]

V prvním poločasu Belasí (Slovan) drželi míč častěji na kopačkách a udávali tempo hry, Ševci (Zlín) hrající netradičně v černých dresech se soustředili na defenzivu a kontraataky.[2] Územní převaha Slovanu vedla ke gólovému efektu v 19. minutě, kdy po centru Františka Kubíka z levé strany vypálil český útočník Jakub Mareš a jeho střelu smolně tečoval za záda brankáře Stanislava Dostála slovenský legionář Róbert Matejov. Šanci na navýšení skóre měl guinejský středopolař Seydouba Soumah, ale Dostál s přispěním spoluhráče svou bránu tentokrát uhájil. V nastaveném čase první půle měl ještě dobrou příležitost opět Mareš, který se před vápnem chytře zbavil obránce a vystřelil těsně nad břevno.[2]

Ve druhém poločase měl Zlín ještě dost sil a začal s pomocí čerstvých hráčů z lavičky častěji napadat rozehrávku soupeře a útočit. Přispělo k tomu i střídání Soumaha (lehké problémy se svalem), který ve středu hřiště dirigoval hru slovenského týmu. Na hřiště se dostal i Adnan Džafić, nová posila Ševců. Vážnější šance však stále nepřicházela. Teprve ke konci utkání měli oba brankáři více práce. Nejprve byl závar před zlínskou svatyní po akci Mareše a ráně Vukana Savićeviće. Poté mohl vyrovnat na druhé straně další nováček zlínského kádru Lukáš Bartošák, ale branku nedal. V 88. minutě nastřelil Džafić v pokutovém území Slovanu ruku Rundiće a kopala se penalta, kterou proměnil francouzský hrot Jean-David Beauguel a vyrovnal stav na 1:1. Po dvou minutách rozhodčí Proske ukončil řádnou hrací dobu a přistoupilo se rovnou k penaltovému rozstřelu (neprodlužovalo se).[2]

V něm byli úspěšnější fotbalisté Zlína, kteří ze 7 pokusů 6 proměnili. Slovanisté nedali 2 pokusy (Milan Rundić a kapitán Boris Sekulić).[2] Přestože měl Slovan převahu v držení míče (64% – 36%)[6], první ročník ovládl Fastav Zlín. Hráčem utkání byl Jean-David Beauguel.

Zajímavosti

Detaily zápasu

23. červen 2017
18:00 SELČ
Česko FC Fastav Zlín1 : 1 (0 : 1)ŠK Slovan Bratislava SlovenskoMěstský fotbalový stadion Miroslava Valenty, Uherské Hradiště, Česko

GKČesko Milan Švenger
DFČesko Lukáš BartošákŽlutá karta udělena v 58. minutě 58'Nastoupil v 46. minutě 46'
AM21Slovensko Filip Hološko
FW26Česko Jakub MarešŽlutá karta udělena v 81. minutě 81'Střídán v 86. minutě 86'

Pravidla

• 90 minut řádné hrací doby.
  • Penaltový rozstřel, pokud je stav vyrovnaný po řádné hrací době (neprodlužuje se).
  • Maximálně 3 střídání hráčů pro každé mužstvo.