Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek
Vznik1995
Právní formaspolek
SídloViniční 4049/235, 615 00 Brno
PrezidentkaIng. Ludmila Klimešová
Oficiální webwww.cmapm.cz
Datová schránka87mkhd5
IČO70415498 (VR)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek (ČMAPM) je dobrovolný profesní spolek, který vznikl v roce 1995. Asociace sdružuje ženy podnikatelky a manažerky prostřednictvím regionálních klubů napříč Českou republikou.[1] Do roku 2016 byla prezidentkou Ing. Olga Girstlová, poté Ing. Kateřina Haring.[2][3] V prosinci 2022 byla novou prezidentkou asociace zvolena Ludmila Klimešová.

Historie

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek vznikla v roce 1995, původně jako Asociace podnikatelek a manažerek, v Praze. Její zakladatelkou a předsedkyní se stala doc. Ing. Miloslava Umlaufová, CSc. Za jejího předsednictví se asociace rozšířila i do Brna, kde pobočku založila doc. RNDr. Anna Putnová, PhD. Význam brněnské pobočky postupně rostl a v době předsednictví Ing. Olgy Girstlové změnila Asociace podnikatelek a manažerek název a vedení asociace se přesunulo do Brna.[zdroj?]

V lednu roku 2000 se uskutečnila první mezinárodní konference, již asociace pořádala, pod názvem „Žena – tvůrčí osobnost třetího tisíciletí“. Zúčastnilo se jí na 130 podnikatelek a manažerek z oblasti malého a středního podnikání.[zdroj?] První ročník konference byl spojen s vyhlášením soutěže Vynikající podnikatelka České republiky roku 1999. Z šestice finalistek si nejvyšší ocenění odnesla Eva Štěpánková, majitelka kosmetické firmy Ryor s.r.o., která se v následujícím roce stala druhou českou nositelkou titulu Vedoucí podnikatelka světa a to po Olze Girstlové. Od té doby se konference „Žena – tvůrčí osobnost třetího tisíciletí“ konala ještě osmkrát – dvakrát v Praze a dále v Brně, Bratislavě, New Yorku, Keni, Benátkách a St. Peterburgu.[zdroj?]

V roce 2016 organizovala ČMAPM mezinárodní konferenci FCEM v Praze, která proběhla pod záštitou Ministerstva zahraničí, Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva pro místní rozvoj. Zasedání členek FCEM bylo zaměřeno na vytvoření reprezentativního prostředí pro podnikatelky a manažerky z celého světa.

Členství

Členství v asociaci je otevřeno ženám podnikatelkám i společnostem všech velikostí. V roce 2020 asociace sdružovala 160 podnikatelek a měla 8 regionálních klubů – RK Praha, RK Brno, RK Olomouc, RK Ostrava, RK Nový Jičín, RK Svitavy, RK Bruntál a RK Zlín.[4] Regionálním klubům předsedají předsedkyně, kterými jsou: RK Praha – Ing. Olga Girstlová, Rk Brno – Ludmila Klimešová, RK Ostrava – Ing. Renáta Valerie Nešporek, RK Nový Jičín – Lidmila Kramolišová, RK Bruntál – Hana Cupáková, RK Zlín – Jana Volná, RK Olomouc – RNDr. Hana Bláhová, RK Svitavy – Věra Kaderková.

Aktivity

Asociace se snaží pomáhat členkám naplňovat jejich profesní cíle a poskytovat výměnu zkušeností mezi podnikatelkami a manažerkami. Pořádány jsou partnerské akce s dalšími ženskými organizacemi v Česku i v zahraničí, setkání profesionálního rozvoje, společenská setkání a další. Součástí programu asociace jsou akce umožňující networking. Kromě ostatního pomáhá asociace členkám čerpat výhody ze spojení se světovým sdružením podnikatelek FCEM (Femmes Chefs d‘Entreprises Mondiales).

K příležitosti 25. výročí svého založení připravila ČMAPM konferenci v Senátu s názvem Síla ženy v kontextu měnící se doby 21. století, která byla kvůli epidemiologickým opatřením přesunuta na jaro 2021. Místo toho proběhla online konference Jak ven z nepřehledné doby aneb ženský vs. mužský pohled, na které vystoupili např. Kamil Čermák, Olga Girstlová, Anna Putnová, Simona Kijonková nebo Magda Vašáryová.[zdroj?]

Projekty

Asociace se podílí na projektech:

  • Forbes Ideal Place Women's Growclub – Projekt vytvořený ve spolupráci Forbes Ideal Place a ČMAPM pro majitelky nejen malých a středních firem.
  • Youth Laser Coaching – Primárním účelem programu je aktivovat ty nejlepší vlastnosti, které již máte. Jedná se o krátká 45minutová koučování, která se zaměřují na jeden cíl. Krátká setkání jsou perfektní pro hledání způsobů jak odblokovat vzorce myšlení, které sabotují Váš každodenní život, práci nebo podnikání.
  • Veuve Clicquot Dinner with Conference – Projekt ve spolupráci Veuve Clicquot a ČMAPM, který spojuje podnikatelky z ČR i ze zahraničí. Uskutečňuje se 3x do roka, vždy na aktuální zajímavé téma.
  • Choose WOMEN[5] – Celosvětová kampaň, která upozorňuje na chudobu žen a má za úkol podpořit ženy, které podnikají, poskytují služby či vyrábějí zboží. Kampaň probíhala online na sociálních sítích v od roku 2020.[6] Ambasadorkou projektu pro celou ČR je Ing. Kateřina Haring.
  • Ženy 50+ – Projekt zaměřený na sebevzdělávání a profesní i osobnostní rozvoj žen ve věkové skupině 50+.
  • Next Generation – Projekt zaměřený na podporu mladých talentů, na správné předávání osobních byznysových zkušeností a hodnot dětem.
  • Podcast Podnikatelka[7] – Série podcastů prezidentky Kateřiny Haring s podnikatelkami a manažerkami na portále Info.cz
  • Rosteme společně – Série seminářů zaměřených na ženy, které se chtějí vzdělávat a dozvědět se o možnostech profesního i osobního růstu.

Odkazy

Reference

  1. Podnikatelky to mají těžší, banky jim často nevěří, říká šéfka asociace. iDNES.cz [online]. 2021-12-07 [cit. 2021-12-06]. Dostupné online. 
  2. Novou prezidentkou asociace podnikatelek je Kateřina Haring. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2020-09-01]. Dostupné online. 
  3. Podnikatelka Kateřina Haring: Musíte být disciplinovaní, hlavně v začátku. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2020-09-21]. Dostupné online. 
  4. Podnikatelky žádají Babiše o úvěry, na program Covid zatím nedosáhly. E15.cz [online]. [cit. 2020-09-01]. Dostupné online. 
  5. #ChooseWOMEN – Choosing is a great choice.. #ChooseWOMEN [online]. [cit. 2021-04-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-05-12. 
  6. FeedIT.cz [online]. 2020-06-04 [cit. 2020-09-07]. Dostupné online. 
  7. Podnikatelka. info.cz [online]. [cit. 2021-04-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy