Československo-sovětské přátelství

Fotografie z vojenské základny v Milovicích, používané od roku 1968 sovětskou armádou. Nápis na tankovém hangáru, mezi sovětskou a čs. vlajkou hlásí: "Věčné, a nezničitelné přátelství!"

Československo-sovětské přátelství (ČSP) byl po druhé světové válce až do normalizace termín, jenž měl vykreslovat spolupráci a jednotu lidu Československa a Sovětského svazu. Myšlenka pokrokovosti SSSR a užitečnosti přátelství byla propagována pomocí Měsíce ČSP a Svazu ČSP a sloužila k legitimizaci moci komunistického režimu v Československu.

Bylo vyobrazováno jako odhodlané spojenectví založené na panslovanských základech (podobné jako v dalších socialistických zemích), v rámci něhož se konaly velké akce (let prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka do vesmíru na palubě sovětské lodi, vybudování pražského metra jakožto „stavby československo-sovětského přátelství“ včetně stanice Moskevská (dnes Anděl) a jejího moskevského protějšku Pražskaja.

Za významnou stavbu vzájemného prátelství byl také považován ropovod Družba, který Československo napojil na sovětské zdroje surovin.

Vývoj

Sympatie k Sovětskému svazu v Československu byly po druhé světové válce značné, vzhledem k tomu, že země byla před druhou světovou válkou zrazena svými západními spojenci (Mnichovská dohoda), zatímco Rudá armáda zemi nacistické okupace zbavila. Jedním z předních komunistických hesel se stalo Se Sovětským svazem na věčné časy, někdy doplněné o: a nikdy jinak. To bylo užito jako název výboru textů a projevů Klementa Gottwalda. V roce 1951 tak byla pojmenována výstava v domě U Hybernů pořádaná v Měsíci československo-sovětského přátelství, která propagovala „velikou zemi socialismu“ a také model Stalinova pomníku (dokončen 1955),[1] na kterém přátelství reprezentují představité československého a sovětského lidu seřazení z jedné a druhé strany za Stalinem.

V pozdějších letech ale sympatie začaly klesat; největší deziluze pak přišla s pražským jarem 1968 a okupací vojsky Varšavské smlouvy, jejichž velkou většinu tvořila právě vojska sovětská. V dobách normalizace se tak československo-sovětské přátelství stalo v podstatě z velké míry jen jednou z prázdných, oficiálních a vynucovaných frází, jež charakterizovaly a udržovaly v chodu tehdejší komunistický režim.

Reference

  1. Výstava Se Sovětským svazem na věčné časy (1951) - Na věčné časy... - Archiv ČT24 | Česká televize. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 

Související články

Média použitá na této stránce

Milovice hangar.jpg
Tank hangar in Milovice (now Ostravská 626, Milovice, firm STAVMAT)