Čestice (okres Rychnov nad Kněžnou)

Čestice
Kaple sv. Anděla Strážného
Znak obce ČesticeVlajka obce Čestice
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
Pověřená obecKostelec nad Orlicí
Obec s rozšířenou působnostíKostelec nad Orlicí
(správní obvod)
OkresRychnov nad Kněžnou
KrajKrálovéhradecký
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel612 (2022)[1]
Rozloha4,96 km²[2]
Katastrální územíČestice u Častolovic
Nadmořská výška259 m n. m.
PSČ517 41
Počet domů170 (2021)[3]
Počet částí obce2
Počet k. ú.1
Počet ZSJ2
Kontakt
Adresa obecního úřaduČestice 94
517 41 Kostelec nad Orlicí
starosta@obeccestice.cz
StarostaPetr Vondráček
Oficiální web: www.obeccestice.cz
Čestice
Další údaje
Kód obce576221
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čestice (německy Tschestitz)[4] jsou obec, která se nachází v okrese Rychnov nad KněžnouKrálovéhradeckém kraji. Žije zde 612[1] obyvatel. K Česticím patří i Častolovické Horky, které byly původně samostatným katastrálním územím se svým starostou, ke sloučení došlo později.

Geografie

Nejnižší nadmořská výška je v okolí Divoké Orlice, kde činí 254 m. Postupně k severní části až k úpatí vrchu Chlum, který dosahuje výšky 343 m, se zvyšuje, a tak v těchto místech dosahuje asi 270 m. Severovýchodním směrem mezi Olešnicí a Častolovicemi sousedí druhý kopec zvaný Strýc, s výškou 313 m. Celý terén obce od severní části po jižní hranici je v mírném sklonu. Východním a západním směrem tvoří katastr obce rozsáhlá pole a louky, připomínající, že vesnice byla v minulosti převážně zemědělská. Byla tu však spíše menší hospodářství.

Historie

Před mnoha staletími byla v Česticích pustá krajina, porostlá pravěkými rostlinami. Přírodu narušovaly jen tlupy pravěkých lidí, kteří se snažili obstarat si potravu, té tu bylo dost, proto tu některé tlupy zůstávaly a začaly si stavět provizorní ubytování. Nejvhodnější polohou pro ubytování byl břeh Divoké Orlice. Zde vznikly první stavby a postupně se rozšiřovaly ke kopci Chlum. Podle vlastivědného sborníku Antonína Svobody se již první obyvatelé nazývali Čestici. Název byl několikrát upraven, ale i přesto je úřední název Čestice. Dr. Antonín Profous ve svém díle Místní jména v Čechách uvádí, že jméno obce se objevilo již v roce 1398. Název obce byl pojmenován podle jedné osoby jménem Česta, který byl tak nazván pro jeho čestné jednání.

Čestice prošly mnoha útrapami. V 1. polovině 15. století byly drancovány husity a v období třicetileté války císařskými Chorvaty a švédskými vojsky. Čestice patřily pod častolovické panství, které koupil roku 1695 Vratislav ze Šternberka. K osamostatnění obce došlo v roce 1849. V letech 18731874 byla vybudována železniční trať Severozápadní dráhy z Prahy přes Hradec Králové do Žamberka. Tato trať vede i přes Čestice.

Památky v obci

Další významné stavby

  • 19591960 vybudována nová železniční zastávka
  • 19611964 provedena regulace Zlatého potoka a jeho okolí
  • 1964 dokončena stavba dnešní Mateřské školy a Obecního úřadu
  • 19691974 vybudován Dům služeb spolu s hasičskou zbrojnicí
  • 1975 vybudován podchod pod silnicí I/11
  • 1985 dokončena stavba moderní prodejny
  • 1996 prodejna zrušena a přestavěna na balírnu sýrů
  • 1997 vybudována plynofikace
  • 2002 vybudována nová tělocvična u pohostinství
  • 2003 vybudován vodovod
  • 2004 vybudováno víceúčelové hřiště s umělým povrchem
ZŠ Čestice

Historie základní školy

Dříve v Česticích děti vyučoval krejčí. Poté začaly děti navštěvovat školu v Častolovicích. První škola v Česticích byla postavena roku 1837. Stavba byla z měkkého materiálu, měla 1 učebnu, síň, světnici pro učitele a chlév. Stavba však přestala brzo vyhovovat a tak v roce 1850 došlo k přestavbě. Opět na jednotřídní, ale zděnou. V roce 1884 byla škola přestavěna podruhé. Tehdy však již se dvěma učebnami, dále kuchyň, 2 pokoje, kabinet a pokoj pro mladého učitele. V roce 1971 bylo přebudováno sociální zařízení a provedena rekonstrukce bytu. K další přestavbě došlo až v roce 1991. Byly vyměněny stropy, nová elektroinstalace, nová okna, vnitřní omítky a nakonec i nová omítka venkovní. Dnes je ZŠ Čestice dvojtřídní, byla zavedena školní družina a vyučuje se zde počítačový kroužek. Počet žáků se pohybuje kolem třiceti.

Historie mateřské školy

Mateřská škola byla dostavěna a otevřena 1. září 1964 s tehdejším názvem Zemědělský útulek. Název Mateřská škola byl změněn od 1. září 1966. Toto zařízení mělo vyřešit problém zaměstnaných žen, zejména v zemědělství. Prvních 18 žáků pod vedením Marie Novotné zasedlo do nového zařízení. Součástí byla i školní jídelna. V roce 1977 byla mateřská škola přistavěna rozšířena a od té doby bylo možné umístit až 30 dětí. Po této přístavbě bylo zakoupeno další vybavení a dodnes je doplňováno nejmodernějším zařízením na vysoké úrovni. Mateřská škola se nachází ve stejné budově jako obecní úřad, školní jídelna a soukromý byt. U mateřské školy je sportovní areál a školní zahrada.

Sbor dobrovolných hasičů

16. května 1876 byl Sbor dobrovolných hasičů založen. Do sboru se přihlásilo 20 členů a prvním velitelem byl zvolen Josef Bartoš. První zásah provedli hasiči při požáru stavení v Lípě již v roce 1876. První velký požár v Česticích vznikl v roce 1885. Shořela dvě sousední stavení. Oheň zničil vše, shořelo i několik kusů hospodářského zvířectva. Další velký požár v Česticích vznikl na pile. 1. září 1943 byla celá pila zničena, zachránilo se jen obytné stavení. První stříkačku měl sbor čtyřkolovou, kterou k požáru dopravovali koňským spřežením místních hospodářů. V roce 1936 zakoupila obec první motorovou stříkačku od firmy Smekal, Slatiňany. Vedle represivní činnosti byl Sbor dobrovolných hasičů také velkým organizátorem společenského a kulturního života v obci. Řada hasičských slavností v Česticích i účast na těchto slavnostech v okolních obcích, účast na církevních slavnostech, podpory při úmrtí člena, to vše patřilo k práci této organizace. První hasičský ples byl uspořádán 23. ledna 1879. V současné době má sbor asi 50 členů. K tomu patří i kolektiv mladých hasičů, kteří se účastní hasičských soutěží.

Ochotnické divadlo

V roce 1884 byl v Česticích založen divadelní spolek. Založil jej místní občan Josef Matějka a ihned s několika dalšími, kteří měli o divadlo zájem, nacvičil první hru Enšpigel. Hra měla úspěch, proto se nacvičila další s názvem Staří blázni. V roce 1908 se provedlo právní založení spolku s názvem Čtenářsko-ochotnický spolek Tyl. Jeho stanovy obsahovaly 17 paragrafů. Po vyhlášení mobilizace v roce 1914 odešla značná část mladých herců do války a divadlo se nehrálo. První poválečnou akcí byl 31. prosince 1918 Silvestrovský večer. Od roku 1919 byla divadelní činnost obnovena a každým rokem byly nacvičeny a sehrány alespoň 3 hry. V roce 1942 byla na čestickém jevišti sehrána první hra se zpěvy s názvem Vesničko má. Po několika dalších úspěšných hrách se zpěvy byla v roce 1959 nacvičena opereta Perly panny Serafinky. Do roku 1962, kdy byla ukončena činnost dospělých členů spolku, bylo sehráno 130 her. Poté nastalo období dětských představení. Poslední vystoupení se konalo v roce 1979, kdy spolek ukončil veškerou činnost.

Sportovní hala

Sport

Počátky sportu se v Česticích datují od roku 1930. V roce 1954 byla založena tělovýchovná organizace TJ Sokol Čestice. V Česticích jsou oddíly ledního hokeje, volejbalu a jezdecký.

Sportovní areál

V roce 1964 se budovaly kabiny a sportoviště. 18. června 1967 se konalo první slavnostní otevření sportovního areálu. Po krátké době původní stavba nevyhovovala, proto v roce 1975 byla provedena přístavba. Slavnostní otevření po přístavbě se konalo 18. září 1975 při příležitosti X. ročníku celostátního finále volejbalu vesnických družstev. Sportovní areál se v zimě využívá k turnajům v ledním hokeji.

Tělocvična

V roce 2001 bylo zahájena výstavba tělocvičny, která je přístavbou čestického pohostinství. Náklady na tělocvičnu činily 18 milionů, které byly hrazeny ze státního rozpočtu. V tělocvičně se nachází posilovna, šatna, balkon a sociální zařízení. Tělocvična se využívá k různým sportům od volejbalu přes nohejbal až stolní tenis.

Volejbalový oddíl

První volejbalové družstvo bylo založeno v roce 1951 a mělo 6 hráčů. První volejbalové hřiště bylo vybudováno za truhlářskou dílnou Václava Macháčka. Další hřiště bylo vybudováno v roce 1954 "Pod Chlumem". V roce 1964 se celá sportovní činnost soustředila do dnešního areálu. Po založení volejbalového oddílu je zaznamenána účast na různých turnajích a i první přihláška do okresní soutěže. Od té doby je volejbalový oddíl pravidelným organizátorem různých turnajů, ale i významných celostátních volejbalových akcí.

Jezdecký klub

Jezdecký oddíl byl založen v roce 1967 Josefem Kolářem. Byl absolventem Zemědělského odborného učiliště a chovu koní věnoval hodně času. Nejdřív se jezdci začali učit na tažných koních, poté začali být kupováni plnokrevníci. Prvním plnokrevníkem byla Matra. Čestická stáj dosáhla mnoha úspěchů a účastnila se i Velké pardubické. V dnešní době již oddíl nefunguje.

Čestická hospoda

Podnikání v obci

  • Kalousova pila - výroba dřevité vlny
  • Čestická hospoda
  • Smíšená prodejna– široký sortiment zboží. Od července 2021 je obchod veden vietnamskými nájemníky.
  • Charvát- prodejna asfaltových pásů.

Galerie

Reference

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2022. Praha. 29. dubna 2022. Dostupné online. [cit. 2022-05-02]
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky - 2017. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28]
  3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]
  4. Amtliches Deutsches Ortsbuch für das Protektorat Böhmen und Mähren

Literatura

  • Obecní kronika - I.díl
  • Obecní kronika - II.díl
  • VODA, Jaroslav; VONDRÁČEK, Petr; CHARVÁT, Miroslav: Historie obce Čestice. Čestice 2006

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Čestice - obecní úřad.jpg
Autor: Petr1888, Licence: CC BY-SA 4.0
Čestice - obecní úřad
Čestice - vlaková zastávka.jpg
Autor: Petr1888, Licence: CC BY-SA 4.0
Čestice - vlaková zastávka
Coat of arms of Čestice (okres Rychnov nad Kněžnou).png
Znak obce Čestice, okres Rychnov nad Kněžnou, Česko.
V zeleném štítě stříbrný kůň se zlatou zbrojí, hřívou a vztyčeným ocasem doleva skákající přes zlatý vykořeněný pařez.
Flag of Čestice (okres Rychnov nad Kněžnou).png
Vlajka obce Čestice, okres Rychnov nad Kněžnou, Česko.
Zelený list s bílým koněm se žlutou zbrojí, hřívou a vztyčeným ocasem skákajícím k vlajícímu okraji přes žlutý vykořeněný pařez. Poměr šířky k délce listu je 2 : 3.
Čestice - prodejna.jpg
Autor: Petr1888, Licence: CC BY-SA 4.0
Čestice - prodejna
Čestice - kaple.jpg
Autor: Petr1888, Licence: CC BY-SA 4.0
Čestice - kaple