Čestmír Kráčmar

PhDr. Čestmír Gorazd Kráčmar, Th. Dipl. h.c.
Narození26. června 1934
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí29. srpna 2007 (ve věku 73 let)
Povolánízpěvák, pedagog a spisovatel
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Čestmír Gorazd Kráčmar (26. června 1934, Praha29. srpna 2007) byl český historik, spisovatel, hudební pedagog, sólista opery Jihočeského divadla (baryton). Nositel řádu sv. Cyrila a Metoděje.

Umělecká činnost

Jednalo se o dlouholetého zpěváka někdejšího vojenského hudebního tělesa Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého (AUS VN). Později působil jako sólista opery Jihočeského divadlaČeských Budějovicích a hostující sólista Národního divadla v Praze.

Literární činnost

Jedná se o autora knih :

  • Panychida za statečné (Praha, 1988)
  • Výstřely na Požárech (Rakovník, 1991, reed. 1997), které opatřil vlastními fotografiemi
  • Klukoviny (Rakovník, 1992)
  • Vzpomínky z Rakovnicka
  • Cyrilometodějská poutní píseň
  • Jeroným Pražský
  • Úvod do studia hlasové výchovy a zpěvu

Působil také jako dlouholetý, později hlavní redaktor časopisu Hlas pravoslaví, až do své smrti roku 2007.[1]

Duchovní činnost

Jeho otec Čestmír byl v roce 1950 zvolen prvním biskupem olomoucko-brněnské eparchie, dále biskupem pravoslavné církveSokolově a představeným Rady starších československé pravoslavné církve.

Jeho rodina se podílela na ukrývání parašutistů v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942.

Pedagogická činnost

Čestmír Kráčmar stál společně s Josefem Rybičkou u zrodu Pěvecké konzervatoře Praha, kde také byl jejím prvním ředitelem a profesorem (obor klasický zpěv a historie), později jen profesorem. Jeho žákem byl například Radek Seidl.

Reference

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“