Četník v New Yorku

Četník v New Yorku
Původní názevLe Gendarme à New York
Země původuFrancieFrancie Francie
ItálieItálie Itálie
Jazykfrancouzština
Délka98 min
Žánrkomedie
ScénářRichard Balducci
RežieJean Girault
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleLouis de Funès
Geneviève Gradová
Michel Galabru
Jean Lefebvre
Christian Marin
Guy Grosso
Michel Modo
Alan Scott
Mario Pisu
Billy Kearns
ProdukceGérard Beytout
René Pignieres
HudbaRaymond Lefevre
Paul Mauriat
KameraEdmond Séchan
StřihAlbert Jurgenson
Výroba a distribuce
Premiéra1965
Produkční společnostiSociété nouvelle de distribution
Compagnia Cinematografica Champion
DistribuceSNC
Předchozí a následující díl
Četník ze Saint TropezČetník se žení
Četník v New Yorku na ČSFD, Kinoboxu, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Četník v New Yorku je francouzský komediální film z roku 1965, druhý díl série komedií o četnících z města Saint-Tropez na francouzské Riviéře.

Děj

Četníci ze Saint-Tropez pod vedením rotmistra Gerbera jsou vybráni, aby reprezentovali Francii na mezinárodním sjezdu policie v New Yorku. Cruchotova půvabná dcera Nicol chce jet se svým tatínkem, který jí to ale nechce dovolit. Nicol se však i přes zákaz vydá za četníky na zámořskou loď France, kam se dostane jako černý pasažér. Cruchot ji tam několikrát spatří a je považován za blázna.

Během plavby četníci soupeří v různých disciplínách se svými italskými kolegy. Ti je jak v kuželkách, tak ve stolním fotbálku poráží, a Francouzi jsou jim pro smích. Cruchot se také snaží ostatní četníky naučit anglicky, ačkoliv sám umí jen lámaně. Zde zazní proslulá věta "My flowers are beautiful" [máj flawrs ár bjútyful]. Četník Fougasse onemocní a po doplutí do New Yorku je odvezen do nemocnice, kde nakonec stráví skoro celý zájezd.

V New Yorku je Nicole odhalena, ujme se jí ale americký novinář Frank, který je fascinován jejím životním příběhem. Nicole mu totiž namluví, že je sirotek a vždy chtěla vidět Ameriku. Cruchot svoji dceru opět několikrát zahlédne, a když to pak všem ostatním tvrdí, je poslán na vyšetření na psychiatrii.

Četníci mají bohatý program, prohlížejí si velkoměsto, hrají baseball s Italy, chodí na přednášky. Když se ale Nicole zalíbí jednomu italskému důstojníkovi a jejich společné foto dá Frank do novin, Cruchot pozná, že Nicole je opravdu v New Yorku, a vydá se pro ni do čínské čtvrti, kde Nicole bydlí u Italových příbuzných. Když ji odvede pryč, Italové udělají poplach, neboť si myslí, že jde o únos. Všichni policisté po ní začnou pátrat, aniž by věděli, kdo Nicole ve skutečnosti je, zatímco Cruchot ji ukrývá a snaží se ji nějak propašovat na letiště, aby neměl ostudu. Když se pak Nicole přestrojí za letušku pro jejich let, dělá Cruchot pro změnu všechno pro to, aby on a jeho kolegové toto letadlo zmeškali, neboť by ji poznali.

Nakonec ale velitel Gerber po šťastném návratu do St-Tropez stejně všechno odhalí, protože na Nicole uvidí šaty, které Cruchotovi sám v New Yorku pomáhal vybírat.

Obsazení

Louis de Funèsstrážmistr Ludovic Cruchot
Geneviève GradováNicole Cruchotová
Michel Galabrurotmistr Jérôme Gerber
Jean Lefebvrezávodčí Lucien Fougasse
Christian Marinzávodčí Albert Merlot
Guy Grossozávodčí Gaston Tricard
Michel Modozávodčí Jules Berlicot
Alan Scottžurnalista Franck Davis
Mario Pisurotmistr Renzo
Billy Kearnspolicejní poručík v New Yorku
Pierre Tornadelodní lékař
France Rumillysestra Klotilda
Tibério Murgiaitalský obchodník
Roger Lumonthotelový recepční

Tvorba filmu

Brzy po natočení filmu Četník ze Saint Tropez se scenáristé, režisér a Louis de Funès začali bavit o pokračování. První snímek, který byl uveden do francouzských kin v září 1964, se stal překvapivým hitem: na festivalu v Cannes v květnu 1965 oznámil producent René Pignères, že film za sedm měsíců na francouzském trhu vydělal dvanáct milionů franků. Tento obrovský úspěch přesvědčil producenty René Pignèresa a Gérarda Beytouta z SNC, aby co nejrychleji uvedli další díl. Informace o pokračování se však objevovaly už předtím – 4. prosince 1964 novinářka France Rocheová z France-Soir uvedla, že Louis de Funès bude jako svůj režijní debut režírovat herce, kterého nejlépe zná – sám sebe. A pro nové dobrodružství si vybral roli, kterou zná nazpaměť – četníka ze Saint Tropez. Nakonec se však režie znovu ujal Jean Girault.

Pro oživení příběhu Louise de Funèse napadlo, že by Četníka vyvezl do zahraničí, a producenti tuto myšlenku kvitovali, protože film měl exportní úspěch, několik měsíců se hrál v „exkluzivních kinech“ v belgických a kanadských městech a dobře se prodával v různých státech celého světa včetně Východního bloku. Zahraniční distributoři měli o pokračování velký zájem a film objednávali ještě před zahájením natáčení.

Uvažovalo se o cestě do Mexica nebo Tokia, ale nakonec padla volba na New York, který byl scenáristovi Richardu Balduccimu dobře známý a který autoři považovali za „jedno z mála míst, která jsou srozumitelná a známá divákům na celém světě“. Cesta do New Yorku se uskutečnila na palubě transatlantického parníku France, jehož provozovatelé měli sami zájem o tuto originální reklamu. Projekt byl připraven během několika měsíců, Jean Girault a jeho spolupracovník Jacques Vilfrid pracovali velmi rychle. Louis de Funès tehdy ještě neměl tak nabitý program jako v následujících letech, takže byl k dispozici k natáčení ve velmi krátké době.

Scénář obsahoval mnoho scén, které byly vystřiženy nebo nebyly vůbec natočeny, např. prohlídka Paříže a jejích památek během cesty četníků do přístavu Le Havre. Z prvního filmu se vedle Cruchota objevili i všichni ostatní četníci – Michel Galabru, Jean Lefebvre, Christian Marin, Guy Grosso a Michel Modo – a také Geneviève Gradová v roli Cruchotovy dcery a France Rumillyová jako potrhlá jeptiška.

Natáčení poznamenal spor herce Jeana Lefebvra (Fougasse) s režisérem Giraultem – Lefebvrovi se nezamlouvala přílišná dominance Louise de Funèse ve scénáři, ale režisér i producenti si byli vědomi de Funèsovy popularity a hodlali ji maximálně vytěžit. Lefebvre se s Giraultem ostře pohádal a dokonce natáčení opustil (buď z vlastní vůle, nebo byl vyhozen, verze se liší), scénář byl pak narychlo přepracován. Lefebvre se nakonec vrátil, ale až po návratu štábu z New Yorku – jeho scény tak byly dotočeny ve studiu a z toho důvodu se Fougasse v newyorských scénách neobjevuje s ostatními četníky a neustále leží v nemocnici. Jediná scéna, kde se zdánlivě před newyorským hotelem srazí s kolegy, byla také natočena ve Francii. Později se Lefebvrova neúčast vysvětlovala jeho pracovním vytížením.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Le Gendarme à New York na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce