Čiernohronská železnica

Čiernohronská železnica
Mapa trati
Mapa trati
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Číslo900
Provozovatel dráhyČiernohronská železnica n.o.
Technické informace
Rozchod koleje760 mm (bosenský)
Maximální sklon32 ‰
Počet kolejí1
Maximální rychlost20 km/h
Mapa trati
Externí odkazy
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
4Dobroč
3Dobroč-Sihla
2Pusté
Čierny Hron
2Jánošovka-ZŠ
1Jánošovka-Vepor
1Jánošovka-Panský dvor
3Vydrovo, Korytárske
2Vydrovo, skanzen
Čierny Hron
0
0
Čierny Balog
2Krám
3Nový Krám
5Šánske
7Svätý Ján
(bývalá větev v Kamenisté dolině)
Čierny Hron
(bývalá větev na Osrblie)
9Hronec námestie
10Hronec zlieváreň
11Valaská-obec
12Chvatimech ŽSR přestup
ŽSR 172 Banská Bystrica – Červená Skala
Hron
12Podbrezová-Chvatimech
(bývalá st. Podbrezová-Štiavnička)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Stanice v Čiernom Balogu
Posun po stanici
Příprava vlaku vedeného lokomotivou ČKD č. 5 ve stanici Hronec
Trať vede přes fotbalové hřiště v Dobroči, části obce Čierny Balog

Čiernohronská železnica je úzkokolejná lesní dráha o rozchodu 760 mm, jezdící mezi obcemi Chvatimech, Hronec a Čierny Balog ve Slovenském rudohoří. V době největšího rozmachu měla její síť, rozvětvená do okolních dolin, 131,98 km. V současnosti na ní probíhá sezónní turistický provoz na 13 km zachovaných tratí. V roce 1982 byla prohlášena národní kulturní památkou.

Tratě této železnice vedly v údolích Čierného Hronu a jeho přítoků. Dodnes se zachovala a je provozována 10 km hlavní trať z Hronce do Čierneho Balogu, 2 km prodloužení této trati z Hronce do Chvatimechu, 4 km odbočka z Čierneho Balogu do Vydrovské doliny a 4 km trať do Dobroče.

Nejdelší odbočka vedoucí podél Kamenistého potoka měla téměř 20 km délky a síť v tomto údolí měla 40 km. Zachovaly se z ní kromě zbytků náspů i dva ocelové mosty. První přes údolí Čierného Hronu, nedaleko odbočky z hlavní trati a druhý přes Kamenistý potok, blízko přehrady Hrončok.

Existují plány na obnovení odbočky do Osrblia, kde se nachází velký biatlonový areál, avšak jejich realizace je zatím v nedohlednu.

V letech 2011–2012 byl postaven 4 km úsek trati do Dobroče (místní část Čierneho Balogu). V roce 2013 proběhla rekonstrukce 2 km úseku Čierny Balog – Vydrovo skanzen. V roce 2014 byla dokončena obnova úseku Vydrovo skanzen – Vydrovo dolina (dnes Vydrovo konečná), přičemž cestující jsou od sezóny 2018 přepravováni v celém úseku.

Od roku 2016 je z důvodu zhoršujícího se stavu trati přerušen provoz pravidelných vlaků v úseku Šánske – Chvatimech. Nadále jsou zde v provozu pouze pracovní vlaky a mimořádné vlaky na objednávku.

Na podzim roku 2017 byla znovu zprovozněna parní lokomotiva ČKD C 760/90d č. 1, přezdívaná „Kolbenka“. Veřejnosti se poprvé představila v rámci Mikulášských jízd.

V hlavní sezóně 2023 jsou v provozu tři trasy. Zelená (Čierny Balog – Vydrovo skanzen – Vydrovo konečná) a červená (Čierny Balog – Šánske). V úseku Šánske – Hronec – Chvatimech není zavedena pravidelná doprava.

Historie

Trasování železnice začalo v roce 1901. Stavba prvního (dodnes zachovaného) úseku začala v roce 1908, v roce 1909 začal pravidelný provoz mezi pilami v Čiernom Balogu a Hronci. Síť se postupně rozrůstala, aby bylo možno svážet dřevo přímo z lesů. Zpočátku výstavbu trati zajišťovalo místní obyvatelstvo, během 1. světové války byli na stavbě využiti ruští zajatci.

Z počátku provozu, kdy Slovensko bylo součástí Uher, měla železnice oficiální maďarský název Fekete Garami Vasút. Na některých místech se lze ještě setkat s původní zkratkou F.G.V.

19. července 1927 byla na trati Čierny Balog – Hronec povolena omezená osobní doprava. V šedesátých letech 20. století byl ale postupně provoz utlumován v souvislosti s rozvojem silniční dopravy. V roce 1982 byl provoz železnice oficiálně ukončen, ale železnice byla zapsána do seznamu kulturních památek. O rok později začala obnova za pomoci dobrovolníků.

Díky bezplatné práci stovek brigádníků z mnoha zemí se podařilo železnici obnovit. V roce 1992 byl provoz znovu zahájen, nejprve na polovině zachovalé trati, další rok na 10 km trati Čierny Balog – Hronec. Na jeden rok se dokonce podařilo obnovit i přepravu dřeva, která však skončila s uzavřením pily Jánošovka.

Provoz i opravy trati jsou nadále zajišťovány stálými zaměstnanci.

Vozový park

  • Parní lokomotivy
  • řada dieselových lokomotiv – BNE50 (T24.901), DH120 (TU29.001), TU45.001, TU48.001
  • drezína Škoda 1202
  • motorový vůz M21.004
  • řada vozů různé provenience (několik původních uzavřených vozů, z velké části přestavby, provedené vlastními silami z původně nákladních vozů, několik vozů z JHMD, Korytnické železnice a Maďarska)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

BSicon .svg
This is the "empty element" of the Icons for railway descriptions (see there for further informations). The original syntax of Wikipedia:Route diagram templates filled all empty spaces in a diagram with this file (all BSicons were 20x20px). For those cells where an icon ID was provided, some "File:BSicon_ID.svg" were used, and where there was no ID, "File:BSicon_.svg" was substituted. Many major Wikipedias has since upgraded the syntax so that just an empty table cell is used (incl. En.WP).
BSicon HST.svg
flag stop track straight in use
BSicon hKRZWae.svg
bridge over water straight (big)
BSicon STRr.svg
track to right forward driving direction (with exact circles)
BSicon BHF.svg
station straight track
BSicon KBHFxe.svg
end station, ex track starting
BSicon exKBHFe.svg
Ex terminal station, track ending
CHZ-map-infobox.png
Autor:
* Teslaton: rendering using Maperitive with custom ruleset and postprocessing
OpenStreetMap contributors
, Licence: CC BY-SA 2.0
Prehľadová mapka tratí Čiernohronskej železnice, stav k roku 2012
Ciernohronska Lesna JK ca97.jpg
Posun lokomotívou ČKD č. 5 po stanici v Čiernom Balogu.
CHZ CKD Hronec.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Postrach assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0

ČHŽ train is prepaired in Hronec station to way. There is steam locomotive ČKD 760/90d

Author: Stanislav Jelen
CHZ stanica1.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Postrach assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0

Main station ČHŽ in Čierny Balog.

Author:Stanislav Jelen
BSicon ABZql.svg
junction aqross and to the left
BSicon KRZu.svg
crossing underneath
Dobroc soccer field CHZ train2.JPG
Autor: Jan Pešula, Licence: CC0
A narrow-gauge diesel railcar of Čierny Hron Railway passing through a soccer (football) stadium in Dobroč, a part of Čierny Balog municipality.
BSicon KBHFxa.svg
start station, ex track ending