Čistírna odpadních vod Frýdek-Místek
Čistírna odpadních vod Frýdek-Místek | |
---|---|
Poloha | |
Adresa | Frýdek-Místek, Česko |
Souřadnice | 49°42′7,23″ s. š., 18°19′15,23″ v. d. |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Mechanicko-biologická Čistírna odpadních vod Frýdek-Místek zabezpečuje čištění komunální odpadních vod Frýdku-Místku a přilehlých obcí, dále odpadních vod z průmyslových a potravinářských podniků. Čistírna splňuje požadavky legislativy EU i České republiky na kvalitu čištěných vod. Kapacita je 164 466 ekvivalentních obyvatel.[1]
Historie
Původní mechanicko-biologická čistírna odpadních vod pro Frýdek-Místek byla vybudována ve Sviadnově v roce 1967.
Byla určena k čištění odpadních vod od obyvatelstva a zpracovávala také odpadní vody frýdecko-místeckých průmyslových závodů. Později se na zařízení napojil i pivovar Radegast v Nošovicích. Kapacita přestávala stačit rostoucím nárokům na kvalitu vyčištěné vody, zařízení nebylo schopno zajistit eliminaci dusíku.
Od konce 80. let bylo plánováno rozšíření a rekonstrukce čistírny odpadních vod. Jejím cílem bylo zvýšit účinnost odstraňování organických látek a odbourávání dusíku. Vlastní výstavba nové čistírny byla zahájena v roce 1990.
V 90. však došlo k zásadním změnám v množství a kvalitě odpadních vod v důsledku restrukturalizace průmyslu. Proto bylo nutné přistoupit k úpravám původního projektu.
V prosinci roku 1995 byla nová čistírna dokončena. Zahrnuje část rekonstruovaných původních objektů a objekty nově.[1]
Významné rekonstrukce (od roku 1995)
Rekonstrukce hrubého předčištění
Instalace zařízení na chemickou eliminaci fosforu
Rekonstrukce dešťové zdrže
Rekonstrukce biologického stupně čištění na kaskádovou aktivaci s doplněním postdenitrifikace
Instalace dekantační odstředivky
Rekonstrukce česlí v dešťové zdrži
Rekonstrukce plynového hospodářství
Rekonstrukce aktivačních nádrží[1]
Současnost
Rekonstruovaná mechanicko-biologická čistírna odpadních vod Frýdek-Místek (s kaskádovou aktivací, s chemickým odstraňováním fosforu, s výrobou elektrické energie z přebytků bioplynu a s kompletní automatizací řízení provozu) zabezpečuje čištění komunální odpadních vod Frýdku-Místku a přilehlých obcí, dále odpadních vod z významných průmyslových a potravinářských závodů.
Čistírna splňuje nejpřísnější požadavky legislativy EU i České republiky na kvalitu čištěných vod, včetně dodržení limitu ukazatele celkového dusíku ve vypouštěných vodách na úrovni pod 10,0 mg.l-1.
Kapacita čistírny je 164 466 ekvivalentních obyvatel, za den dokáže vyčistit 40 450 m³ odpadních vod.[1]
Reference
- ↑ a b c d Čistírny odpadních vod SmVaK - SMVAK. www.smvak.cz [online]. [cit. 2017-08-23]. Dostupné online.
Média použitá na této stránce
Autor:
- derivative work: Bazi (talk)
- ArchitectureIcon.svg: Ludvig14
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“