Čistírna odpadních vod Karviná

Čistírna odpadních vod Karviná
Chybí zde svobodný obrázek
Poloha
AdresaKarviná, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čistírna odpadních vod Karviná má kapacitu 88 tisíc ekvivalentních obyvatel a denně dokáže zpracovat až 30 tisíc krychlových metrů odpadních vod. Čistírna je vybavená technologií, která plně vyhovuje všem současným legislativním nárokům na účinnost čištění odpadních vod.[1]

Historie

Původní mechanicko-biologická čistírna odpadních vod v Karviné byla uvedena do provozu v roce 1961. Postupem let přestávala stačit kapacitou a nebyla schopna vyhovět zpřísňujícím se požadavkům na účinnou eliminaci organického znečištění a potřebu odstraňování dusíkatých látek a fosforu. Nemožnost čistit další odpadní vody prakticky limitovala rozvoj města jak z hlediska bytové výstavby, tak ve výrobě a službách.

Koncem 80. let dvacátého století počítaly Ostravsko-karvinské doly s dalším rozmachem těžby uhlí v této oblasti a v roce 1992 začaly stavět koksovnu, jejíž odpadní vody spolu s městskými měla zpracovávat nová čistírna odpadních vod. Předpoklady se však nesplnily, stavba byla zastavena a společnost SmVaK Ostrava musela řešit problematiku kapacity a účinnosti čištění odpadních vod v Karviné.

Došlo k investorskému převzetí rozestavěného díla společností Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a po úpravě původního projektu se začalo stavět nové moderní zařízení. Stavební práce začaly na podzim roku 1998 a v jarních měsících roku 2001 bylo nové zařízení spuštěno do zkušebního provozu. Na výstavbu bylo vynaloženo 410 miliónů korun.[2]

Technické údaje

Odpadní vody jsou přiváděny jednotnou kanalizací z jednotlivých částí Karviné. Dále sem směřují odpadní vody z průmyslových podniků.

Čistírna odpadních vod Karviná je mechanicko-biologickým zařízením s nízkozatíženou aktivací, s nitrifikací a předřazenou denitrifikací a se zvýšeným biologickým odstraňováním fosforu.

Primární i přebytečný kal se stabilizuje mezofilním vyhníváním, vyhnilý kal je mechanicky odvodňován. Bioplyn se využívá pro výrobu elektrické energie a tepla.[1]

Reference

  1. a b Čistírny odpadních vod SmVaK - SMVAK. www.smvak.cz [online]. [cit. 2017-08-23]. Dostupné online. 
  2. Čistírna odpadních vod Karviná. www.smvak.cz [online]. [cit. 2021-01-31]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“