Čtrnáct svatých pomocníků

Čtrnáct svatých pomocníků

Čtrnáct svatých pomocníků je skupina svatých uctívaných v římskokatolické církvi společně i samostatně, jako mocní přímluvci a ochránci před neštěstím a nemocemi. Nejvýznamnějším kostelem zasvěceným této skupině je bazilika čtrnácti svatých pomocníků u Bad Staffelsteinu v Horních Francích.

Úcta

Pomocníci v nouzi či svatí pomocníci jsou poprvé zmiňováni na konci 13. století.[1]

V letech 14456 mělo dojít ke třem zjevením Hermannu Leichtovi, klášternímu pastýři v Langheimu v Horních Francích, na jejichž základě byla skupina čtrnácti svatých služebníků vytyčena. Na místě údajného zjevení vzniklo poutní místo Vierzehnheiligen.[2]

Úcta se začala rychle šířit po celém Německu a přilehlých zemích. Velké popularity dosáhla v Porýní, k čemuž výrazně napomohla epidemie (pravděpodobně mor), později známá jako Černá smrt.

V roce 1448 bylo založeno Bratrstvo čtrnácti svatých pomocníků, které papež Pavel V. v roce 1610 schválil a obdařil odpustky.[3]

Dle starých životopisů svatých "bylo od pradávných časů zbožným zvykem dne 4. prosince konat společnou památku čtrnácti svatých Pomocníků" (Ekert, František: Církev vítězná, 4. díl, Praha 1899. Dále Vondruška, Isidor: Životopisy svatých, 1. díl, Kuncíř Praha 1930, str. 90, uvádí: Společná památka tak zvaných čtrnácti svatých pomocníků se koná 4. prosince."

Beneš Method Kulda, kanovník vyšehradský, v 1. díle své práce Církevní rok (Praha, 1880) na str. 46. uvádí k datu 4. prosince, po svátku sv. Barbory: "Od časů pradávných v Církvi svaté vůbec, a v národě našem českém zvlášť katolíci důvěrně vzývají v rozličných potřebách čtrnácte svatých Pomocníků, z nichžto každému přičítá se zvláštní přímluvná moc v jistých nehodách a neduzích." Na závěr této části pak uvádí: "V některých zemích křesťanských počítá se patnácte svatých Pomocníků. Tito staví čtrnácti vyjmenovaným Pomocníkům v čelo nejblahoslavenější Marii Pannu, Rodičku Boží. V Německu jest patnáctým Pomocníkem svatý Magnus, rodem Irčan, věrozvěst Švábů (6. září)." Na str. 48. pak doplňuje: "Žádají-li nábožní ctitelové ke cti čtrnácti svatým Pomocníkům mši svatou, volí kněz církevně předepsanou ´De pluribus martyribus´ ex communi sanctorum, poněvadž téměř všickni svatí Pomocníci jsou mučníci a mučenice."

Seznam 14 svatých pomocníků

JménoSvátekPatron
Akátius (Acacius)c8. květnaproti bolestem hlavy
Barboran4. prosinceproti horečce a náhlé smrti
Blažej a3. únoraproti nemocem krku a pro ochranu domácích zvířat
Kateřina Alexandrijskám25. listopaduproti náhlé smrti
Kryštofg25. červenceproti moru a nebezpečí na cestách
Cyriak (Kyriak)i8. srpnaproti pokušení, v hodině smrti
Diviš (Dionýsius)l9. říjnaproti bolestem hlavy
Erasmusd2. červnaproti zažívacím nemocem
Eustachk20. záříproti rodinným neshodám
Jiříb24. dubnapatron skautů, pro zdraví domácích zvířat
Jiljíj1. záříproti moru, dobrou zpověď, a invalidy, žebráky a kováře
Markéta Antiochijskáf20. červencepo dobu porodu, a pro ochranu před démony
Pantaleon (Panteleimon)h27. červencelékařů, proti rakovině a tuberkulóze
Víte15. červnaproti epilepsii, bleskům a pro ochranu domácích zvířat

Odkazy

Reference

  1. Bruno Pavol Viczencz: Vznik úcty a modlitby ke čtrnácti svatým pomocníkům; Kartuziánské nakladatelství 2018; ISBN 978-80-87864-74-6 (str. 4)
  2. Bruno Pavol Viczencz: Vznik úcty a modlitby ke čtrnácti svatým pomocníkům; Kartuziánské nakladatelství 2018; ISBN 978-80-87864-74-6 (str. 4-6)
  3. Bruno Pavol Viczencz: Vznik úcty a modlitby ke čtrnácti svatým pomocníkům; Kartuziánské nakladatelství 2018; ISBN 978-80-87864-74-6 (str. 14)

Související články

Externí odkazy

Literatura

Média použitá na této stránce

14Nothelfer.JPG
Autor: Immanuel Giel, Licence: CC-BY-SA-3.0
The 14 Saints ("Vierzehn Nothelfer" - catholic saints) with attributes