Řád sv. Jiří – evropský řád Domu Habsbursko-Lotrinského
Řád svatého Jiří | |
---|---|
Insigne Řádu sv. Jiří - evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského | |
Základní informace | |
Kategorie | Dynastický rytířský řád |
Úloha | Podpora křesťanské tradice a sjednocené Evropy. |
Poslední představený | arcivévoda Karel Habsbursko-Lotrinský |
Počet tříd | 1 |
Odznak | Bílý heraldický osmihrotý (maltézský) kříž se středovým medailonem, v němž je vyobrazen sv. Jiří bojující s drakem. |
Stuha | Zlato černá s řádovým křížem |
Řád sv. Jiří – evropský řád Domu Habsbursko-Lotrinského (německy St. Georgs-Orden - Ein europäischer Orden des Hauses Habsburg-Lothringen, zkráceně SGO) je dynastickým rytířským řádem Habsbursko-lotrinské dynastie, jehož sídlo je ve Vídni. Velmistrem Řádu je hlava rodu, arcivévoda Karel Habsbursko-Lotrinský. Kořeny řádu sahají do roku 1308.
Původ
Řád sv. Jiří navazuje na tradici řádu staré šlechty, který byl založen roku 1308 císařem Svaté říše římské Jindřichem VII. Lucemburským. Později byl tento řád znám také jako Řád čtyř římských císařů, jimiž byli Jindřich VII. Lucemburský, Karel IV., Václav IV. a Zikmund Lucemburský. Mimo Jindřicha VII. byli všichni také českými králi. V roce 1408 císař Zikmund Lucemburský doplnil řád ještě založením (obnovením) tzv. Dračího řádu. Oba řády se v průběhu následujících staletí vydaly odlišnou cestou a prodělaly jak období rozkvětu, tak i úpadku.
Od doby císaře Maxmiliána I. je titul velmistra řádu spojen s dynastií Habsburků. Císařovna Marie Terezie v roce 1765 přijala nový řádový statut. V roce 1848 císař František Josef I. statut řádu potvrdil. V roce 1917 císař Karel I. ustanovil řád jako světský rytířský řád. Po smrti císaře Karla I. přešel protektorát nad řádem na jeho syna Ottu von Habsburg a následně na Ottova nejstaršího syna, současného velmistra řádu a hlavy rodu, Karla Habsbursko-Lotrinského.
Současnost
Na reorganizačním konventu v roce 2008 a zejména pak na řádovém konventu v roce 2011 byl po přednesení velmistrovy proklamace ustaven Řád sv. Jiří – evropský řád Domu Habsbursko-Lotrinského v jeho současné podobě.[1] Řád je tak zaměřen proevropsky, hlásí se k myšlence sjednocené, sebevědomé Evropy, podporuje pojetí mnohonárodnostního celku a naléhavou potřebu spolupráce států střední a jihovýchodní Evropy. Řád se považuje za součást celoevropských struktur a zaujímá postoje k aktuálním politickým otázkám. Řád se považuje za nadstranický, křesťanský a hodnotově konzervativní. Ve svém charitativním díle se snaží mírnit osm druhů bídy, jimiž jsou nemoc a samota, vyhnanství a hlad, absence lásky a pocit viny, lhostejnost a bezvěrectví a bojovat proti jejich příčinám.[2] Řád sv. Jiří má v současné době komendy v Rakousku, v Německu, v Itálii, v Chorvatsku, ve Slovinsku, v Maďarsku, v Srbsku a ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. Dále má své delegace ve Švýcarsku, Nizozemsku a na Slovensku. Česká komenda byla vyhlášena na řádovém konventu v Budapešti v roce 2019. Komturem (vedoucím) české komendy je Milan Novák.[3]
Řád se zúčastnil ceremonie při uložení relikvie bl. Karla I. v Praze ve Svatovítské katedrále dne 23. dubna 2022.[4]
Insignie
Insignií řádu je bílý heraldický osmihrotý neboli maltézský kříž, se středovým medailonem, v němž je vyobrazen sv. Jiří bojující s drakem. Na reversu je na medailonu ve středu kříže opis řádového hesla "VIRIBUS UNITIS" (tj. spojenými silami). Kříž je převýšen rakouskou císařskou korunou a je jako nákrční dekorace nošen na černo zlaté stuze. Řádovým oděvem je černý plášť se zlatě lemovaným řádovým křížem.[5]
Rytíři řádu
Vybraní rytíři řádu
- Jan Peter Balkenende
- Robert Brieger
- Dominik Duka
- Ján Čarnogurský
- Werner Fasslabend
- Michael F. Feldkamp
- Jiří Habsbursko-Lotrinský
- Karel Habsbursko-Lotrinský
- Michael Heres
- Norbert Hofer
- Klaus Küng
- Gjorge Ivanov
- Roberto Maroni (†)
- Hugo von Mensdorff-Pouilly (†)
- Milan Novák
- Rosen Plevneliev
- Erwin Pröll
- Josef Pühringer
- Ľubomír Roman (†)
- Zsolt Semjén
- Ambrož Martin Štrbák
Odkazy
Reference
- ↑ ISSIG, Peter. Elitär, konservativ, europäisch. Die Welt [online]. 2008-02-03 [cit. 2019-01-09]. Dostupné online. (německy)
- ↑ Unser Auftrag. www.georgsorden.at [online]. St. Georgs-Orden, 2018-05-29 [cit. 2019-01-09]. Dostupné online. (německy)
- ↑ Komtureien – St. Georgs-Orden [online]. [cit. 2022-06-27]. Dostupné online. (německy)
- ↑ Ve svatém Vítovi spočinula část ostatků posledního českého krále. Ceremonii přihlížela hlava habsburského rodu. ČT24 [online]. [cit. 2022-06-27]. Dostupné online.
- ↑ Honorary Knights [online]. [cit. 2021-09-10]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Řád sv. Jiří – evropský řád Domu Habsbursko-Lotrinského na Wikimedia Commons
- (německy) (anglicky) Oficiální stránky Řádu sv. Jiří
- webové stránky české komendy
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Wissenschaftler-Uni, Licence: CC BY-SA 4.0
St. Georgs-Orden (Habsburg)
Autor: Wissenschaftler-Uni, Licence: CC BY-SA 4.0
Insignie des St. Georgs-Orden (Habsburg-Lothringen)
Autor: Wissenschaftler-Uni, Licence: CC BY-SA 4.0
St. Georgs-Orden (Habsburg-Lothringen)