Řád sv. Jiří z Korutan

Svatojiřský kříž v podobě vlajky užívané řádem

Řád sv. Jiří z Korutan (latinsky Ordo militaris Sancti Georgii, německy St. Georgs-Orden) byl středověkým vojenským rytířským řádem katolické církve, založeným v Rakousku.

Investitura prvního velmistra řádu papežem Pavlem II.

Poprvé byl založen roku 1273 jako Špitální řád sv. Jiří z Korutan, který ovšem neměl dlouhého trvání. Znovu byl založen roku 1468 císařem Fridrichem III. a papežem Pavlem II. a jeho smyslem byla obrana Říše a dobročinnost. Své hlavní sídlo měl na zámku Millstatt nedaleko Villachu v Rakousku. řádová řehole byla převzata od Řádu německých rytířů, členové řádu skládali řádové sliby čistoty a poslušnosti, nicméně nikoliv slib chudoby, takže si zachovávali osobní majetek. Aktivně se podíleli na odražení tureckého nájezdu roku 1529. Řád zanikl roku 1598 a jeho majetek byl dán jezuitům. V padesátých letech 20. století se objevil samozvaný podvodný Sovrano Militare Ospedaliero Ordine di San Giorgio in Carinzia, který ovšem nemá nic společného s pravým řádem.

Velmistři řádu

Kopie velmistrovského meče řádu sv. Jiří z Korutan

Historie

Maxmilián I.

Jelikož se několik rytířů svatého Jiří ukázalo jako nezpůsobilých k boji proti invazním osmanským silám, císařův syn a nástupce Maxmilián I. (arcivévoda 1493–1519, císař 1508–1519), nazývaný „poslední rytíř“, krátce po smrti svého otce v roce 1493 založil přidružené světské bratrstvo svatého Jiří, které mělo především obsluhovat plánovanou pevnost v Rannu (Brežice) v Dolním Štýrsku. Samotný císař Maxmilián a několik říšských knížat se k bratrstvu připojili během slavnostního ceremoniálu, který se konal 28. října 1494 v katedrále v Antverpách. Členy byli také papež Alexandr VI. a četní kardinálové. Maxmilián vyzýval ke křesťanské výpravě proti osmanským vetřelcům, ta však ztroskotala kvůli habsburským sporům s králem Karlem VIII. Francouzským a Benátskou republikou.

Siebenhirterova věž, Millstattské opatství

Přesto Maxmilián zůstal horlivým patronem řádu, jehož zástupci byli přítomni, když v roce 1508 přijal titul „zvoleného římského císaře“ během ceremonie v tridentské katedrále. Dne 10. října 1508 zemřel velmistr Siebenhirter a byl nahrazen hornorakouským šlechticem Johannem Geumannem. Maxmilián zvažoval, že by sám převzal titul velmistra, jelikož už v roce 1482 musel postoupit práva svrchovaného pána Řádu zlatého rouna svému synovi Filipovi I. Kastilskému, a Geumann nebyl do úřadu investován až do Maxmiliánovy smrti v roce 1518. Následující rok pak vykonával funkci vykonavatele poslední vůle zesnulého císaře a strážce jeho hrobky v katedrále ve Vídeňském Novém Městě poté, co salcburský arcibiskup Leonhard von Keutschach překazil Maxmiliánovy plány na vybudování grálu pevnosti poblíž St. Wolfganga. Řád svatého Jiří se odráží v mnoha uměleckých dílech z pozůstalosti císaře, například v Triumfálním oblouku, publikacích Theuerdank a Weißkunig, stejně jako v jeho modlitební knize vytištěné v roce 1513 s kresbami Albrechta Dürera (uchovávané v Bavorské státní knihovně).

Odkazy

Literatura

  • Dehio-Handbuch. Die Kunstdenkmäler Österreichs. Kärnten. 2. Auflage, Anton Schroll, Wien 1981, S. 397-408. ISBN 3-7031-0522-4
  • Wilhelm Deuer: Hauptpfarrkirche St. Salvator und Allerheiligen in Millstatt. Christliche Kunststätten Österreichs 274, Verlag St. Peter, Salzburg 1996. (ohne ISBN)
  • Erika Weinzierl-Fischer: Geschichte des Benediktinerklosters Millstatt in Kärnten. Archiv für vaterländische Geschichte und Topographie, Band 33. Verlag des Geschichtsvereines für Kärnten, Klagenfurt 1951 (bez ISBN)
  • Roman Freiherr von Proházka: Österreichisches Ordenshandbuch. Herausgeber Graf Klenau OHG München 1974 (bez ISBN)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Stift Millstatt Turm.jpg
Autor: HatschiKa, Licence: CC BY-SA 3.0 at
Ehem. Benediktinerstift Millstatt
Red St George's Cross.svg
Red_St_George's_Cross
Used by Archbishopric-Electorate of Trier 898–1794 (Erzbistum Trier)
311St.Georgs Ritterorden Einsetzung durch Papst Paul II.jpg
Pope Paul II invests the first Grand Master of the Knights of St George in the presence of Holy Roman Emperor Frederick III on January 1st, 1469.